Ziraat Bankası Maaş Avans Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası, ülkemizde yoğun bir müşteri kitlesine sahip olan bir devlet bankasıdır. Bu kadar çok tercih edilmesinin iki önemli etkeni vardır. Bunlardan birincisi devlet bankası olma özelliği taşıması, ikincisi ise emekli ve memurların büyük bir kısmının maaşlarını bu bankadan almasıdır. Ziraat Bankası da tıpkı diğer bankalarda olduğu gibi maaş müşterisi olanlara ve mevduat sahiplerine farklı kategorilerde destek hizmeti sunar.

Son dönemlerde hemen hemen tüm bankalar tarafından uygulanan maaş avans hesabı veya başka bir söylemle artı hesap, Ziraat Bankası tarafından da müşterilerine sunulan ayrıcalıklardan biridir. Bu hesap ile Ziraat Bankası’ndan maaş alan kişiler, avans hesabına sahip olabilir ve maaşlarında para bulunmaması durumunda bu hesaptan para çekerek nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Maaş avans hesabındaki para limitini, kişileri maddi yönden rahat ettirmesine karşın bazı dezavantajları bulunduğu da bir gerçektir. Bu dezavantajlardan birisi çekilen paraya, günlük faiz işletilmesidir. Kişilerin, maaş avans hesabını çok dikkatli kullanmaları, az faiz ödemeleri için yapmaları gereken önemli bir detaydır.

Avans Hesabı Her Müşteriye Tanımlanır mı?

Avans hesap tanımı yapılması işleminde tüm inisiyatif, bankaya aittir. Banka ödemede sorunsuz olan, iyi bir mevduat hesabına sahip ve düzenli çalışmaları bulunan herkese belirli bir limit dahilinde maaş avans hesabı tanımlama hakkına sahiptir. Bazı bankalarda maaşa avans hesap tanımlatmak için bankalara başvuru yapmak gerekliyken, Ziraat Bankası ise artı hesap veya maaş avans hesabını kendi belirlediği ve sorunsuz müşterilerine sunar.

Maaşını Ziraat Bankası’ndan alan, yasal ve idari takipte olmayan, sorunsuz ödemeleri bulunan ve uzun süredir kendisiyle çalışan müşterileri için maaş avansı hesabı tanımlar. Tanımlanan limit, bankanın belirlemiş olduğu bir limittir. Kişilerin ödeme performansını ve ekonomik durumunu baz alarak, maaş avans hesap limitini belirler.

Avans Hesap Nedir?

Avans hesap, kişilerin hesabına banka tarafından tanımlanan, günlük faiz işletilen ve nakit sıkıntısı yaşadıklarında maaşlarında para yokken kullanabilecekleri bir nevi kredidir. Hesaplarında para kalmayan kişiler, nakit sıkıntısı yaşamak yerine maaş avans hesabını kullanarak para çekebilir, ödeme ve alışveriş yapabilir. Maaşları, banka hesaplarına yatırıldığında ise hesaplarından çekmiş oldukları avans hesap tutarı ödenmiş olacaktır.

Avans Hesap Faiz Oranları

Ziraat Bankası maaş hesabına tanımlamış olduğu avans hesapta, günlük faiz uygulaması yapar. Avansın çekildiği günün faiz oranıyla, günlük olarak faiz işlemeye başlar ve çekilen tutarla birlikte faizin ödenmesiyle borç ortadan kalkar.

Avans Hesap İptal Edilebilir Mi?

Maaş hesabında avans hesap yani kredili para olmasını istemeyen kişiler avans hesabı iptal ettirme hakkına sahiptir. Bankaya bizzat başvuru yaparak, internet şubesi veya telefon bankacılığı üzerinden işlem yapılarak maaş avans tanımını veya limitini iptal ettirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir