YKS Puan Hesaplama ve YKS Sıralama Hesaplama

Sınava girdiniz ve kaç puan aldığımı merak ediyorum diyorsanız eğer aşağıdaki sistem sayesinde siz de TYT-AYT denemelerinde yaptığınız netleri girerek siz de puanınızı hesaplayabilir ve üniversiteye yerleşip yerleşmediğinizi öğrenebilirsiniz. YKS Puan Hesaplama sistemimiz sayesinde siz de puanınızı öğrenebilirsiniz.

Diploma Puanınız:
 Geçen yıl bir bölüme yerleştim

.

TYT Puan Hesaplama

# DOĞRU YANLIŞ NET
Türkçe (40)
Matematik (40)
Sosyal (20)
Fen (20)

TYT Puanları

PUAN TÜRÜ HAM PUAN YERLEŞTİRME PUANI
TYT Puanı

TYT Sıralamaları

PUAN TÜRÜ 2018 2019
Sıralama

AYT Puan Hesaplama

# DOĞRU YANLIŞ NET
Matematik (40)
Fizik (14)
Kimya (13)
Biyoloji (13)
Edebiyat (24)
Tarih-1 (10)
Coğrafya-1 (6)
Tarih-2 (11)
Coğrafya-2 (11)
Felsefe (12)
Din (6)
Dil (80)

AYT Puanları

PUAN TÜRÜ HAM PUANI YERLEŞTİRME PUANI
Eşit Ağırlık
Sözel
Sayısal
Yabancı Dil

AYT Sıralamaları

PUAN TÜRÜ 2018 2019
Eşit Ağırlık
Sözel
Sayısal
Yabancı Dil

YKS Puan Hesaplama

Yeni sistemde TYT-AYT Olarak adlandırılan YKS Puan Hesaplama işlemini yaparken denemelerde yaptığınız netleri girerek kaç puan yaptığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Puan hesaplamanızı yukarıda sizler için verdiğimiz sistemden deneyerek öğrenebilirsiniz. Fakat öncelikle sizlere bilmeyenler için sınav sisteminden bahsetmek istiyoruz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

Hepimiz biliyoruz ki sınav sistemi değiştirildi. Önceki sınav sistemi YGS olarak adlandırılıyordu. YGS yerine, YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı getirildi. Yeni getirilen bu sınav sistemi üç oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumlardan kısaca sizlere bahsedelim.

Birinci oturum ve herkesin girmesi gereken oturum TYT, yani asıl adıyla Temel Yeterlilik Testi oturumudur. İster dört yıllık, isterseniz de iki yıllık olarak gideceğiniz her bölüme TYT sınavına girmeden gidemezsiniz. Herkesin girdiği ortak oturum birinci oturum olan TYT’dir.

İkinci oturum ise AYT olarak adlandırılan Alan Yeterlilik Testidir. AYT oturumuna girdiğiniz takdirde ise lisans bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Bunun için de öncelikle TYT oturumuna girmeniz ve barajı geçmeniz gerekmektedir.

Üçüncü olarak bilinen oturum ise YDT yani Yabancı Dil Testi olmaktadır. Bu bölüme de yalnızca dil bölümlerini tercih edecek öğrencilerin girmesi gerekmekte. AYT sınavına ve TYT sınavına girdikten sonra eğer dil bölümünü tercih edecekseniz YDT testine girmeniz gerekmektedir.

YKS sınavının birinci oturumunun genel sınav puanına etkisi %40 iken, 2. ve 3. oturumun genel puana etkisi de %60 olarak belirlenmiştir.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Birinci oturum olarak bilinen TYT, yani Temel Yeterlilik Testi toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. 9. sınıf ve 10. sınıf derslerinden sorulan sorular 135 dakika olmaktadır. Bu oturumda öğrencilerden sorularda verilen bilgileri okuyup anlaması gerekmektedir. AYT sınavına girmek isteyen adayların TYT, Türkçe ya da Matematik testlerinden en az birinden 0.5 Net yapması gerekmektedir.

ÖSYM, TYT Baraj puanı olarak 150 puanı belirlemiştir. TYT sınavına giren kişiler 150 puan ve üzeri puan aldığı takdirde 2 yıllık önlisans bölümlerine rahatlıkla gidebilmektedir. Eğer 200 puanın üzerinde puan alırsanız da lisans bölümlerinden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Soru Sayıları

 • 40 Soru Türkçe
 • 20 Soru Sosyal (5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Din) (Din testi çözmekten muaf olan öğrenciler için 5 adet fazladan Felsefe sorusu vardır.)
 • 40 Soru Matematik
 • 20 Soru Fen (7 Fizik, 7 Biyoloji, 6 Kimya)

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

İkinci oturum olarak bilinen Alan Yeterlilik Testi yani AYT, toplamda 160 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi olarak da 180 dakika süre verilmektedir. AYT oturumuna giren adayların, Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türleri ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bu testin de genel puana etkisi %60 olarak belirlenmiştir. Öğrencilere bu testte 11 ve 12. sınıf derslerinden soru sorulmaktadır.

Soru Sayıları

 • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1: 40 soru
 • Matematik: 40 soru
 • Fen Bilimleri: 40 soru
 • Sosyal Bilimler 2: 40 soru

Yabancı Dil Testi (YDT) Nedir?

Üçüncü oturum olarak bilinen YDT, yani bilinen adıyla Yabancı Dil Testi, dil bölümünü tercih edecek olan kişiler için hazırlanan bir testtir. Adaylara bu sınavda toplamda 80 soru sorulmakta ve 120 dakika süre verilmektedir. AYT’e giren her aday YDT sınavına da istediği takdirde girebilir. YDT puanınızın hesaplanması için mutlaka TYT sınavından barajı yanı 150 puanı geçmeniz gerekmektedir.

YKS Sınav Ücretleri Ne Kadardır?

ÖSYM tarafından sınava girecek adaylardan ücret talep edilmektedir. Bu ücret YKS sınavının üç oturumu için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Hangi oturuma girecekseniz o oturumun ücretini ödemeniz yeterlidir.

 • Sadece TYT’ye girecek kişilerin 70 TL ödemesi,
 • Hem TYT, hem AYT oturumlarına girmek isteyen adayların 140 TL ödemesi,
 • Dil puanı için hem TYT, hem de YDT oturumlarına girmek isteyen adaylar da aynı şekilde 140 TL ödemesi,
 • Tüm sınavlara girmek isteyen kişilerin ise 210 TL başvuru ücreti yatırmaları gerekmektedir.,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2021 TYT Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir