YKS Nedir? YKS’ye Kimler Girebilir?

2017 ve 2018 yılında, üniversiteye giriş sistemi YGS-LYS olarak adlandırılıyordu. Bu yıllardan sonra da üniversiteye giriş sınav sistemi ÖSYS (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Sınavı) yerine YKS(Yükseköğretim Kurumları Sınavı) geldi. Üniversiteli olmak isteyen öğrenciler sınava hazırlanırken YKS Nedir? diye merak etmektedir. İşte, YKS hakkında bilinenler…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

Daha kısa süre önce getirilen sınav sistemiyle beraber üniversite adayı olan kişiler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani bilinen adıyla YKS sınavına girecekler. Yeni sınav sistemi üç farklı oturumdan oluşmaktadır. Birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), İkinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) , Üçüncü oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) olmaktadır.

YKS’nin Birinci oturumu olan TYT sınavının genel sınav puanına etkisi %40 olurken, ikinci ve üçüncü oturumun yani AYT ve YDT’nin genel sınav puanına etkisi %60 oranında olmaktadır. Şimdi gelin tek tek bu oturumları tanıtalım.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

YKS Sınavının birinci oturumu olarak bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT) toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Üniversiteli olmak isteyen kişilerin bu soruları çözmesi için toplamda 135 dakika süre verilmektedir. TYT sınavında adaylardan sorularda verilen bilgileri muhakeme etmesi ve süreyi tam manasıyla kullanması istenmektedir. TYT Sınavı önceden bildiğimiz YGS Sınavının yerine geçmiştir.

9.sınıf ve 10. sınıf derslerinden sorulan soru sayıları aşağıdaki gibidir.

 • 40 Soru Türkçe
 • 20 Soru Sosyal (5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe, 5 Din) (Din testi çözmekten muaf olan öğrenciler için 5 adet fazladan Felsefe sorusu vardır.)
 • 40 Soru Matematik
 • 20 Soru Fen (7 Fizik, 7 Biyoloji, 6 Kimya)

TYT sınavına girdim ama puanım hesaplanmadı sorusunu soruyorsanız eğer, TYT puanınızın hesaplanması için Türkçe veya Matematik derslerinin herhangi birinden mutlaka 0.5 net yapmanız gerekmektedir. Aynı kural AYT ve YDT testi için geçerlidir.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Nedir?

Alan Yeterlilik Testi yani AYT olarak bilinen YKS sınavının ikinci oturumunun genel puana etkisi %60 olarak belirlenmiştir. AYT Sınavında üniversiteli olmak isteyen adaylar 11. sınıf ve 12. sınıf konularından sorumludur. Bu oturumun toplamında 160 soru sorulmuştur. Bu soruları çözmesi için adaylara 180 dakika süre verilmiştir. AYT’ye giren adaylar hangi puan türüne göre yerleşmek istiyorsa ona göre sınav oturumuna girmesi gerekmektedir. Bu oturumda:

 • Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1: 40 soru
 • Matematik: 40 soru
 • Fen Bilimleri: 40 soru
 • Sosyal Bilimler 2: 40 soru sorulmaktadır.

Puan türlerine göre çözülmesi gereken testler:

 • SAYISAL: Matematik ve Fen Bilimleri
 • SÖZEL: Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2
 • EŞİT AĞIRLIK: Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 şeklindedir.

AYT Puanınızı kullanarak Lisans bölümüne yani 4 yıllık fakültelere yerleşebileceksiniz. Her lisans bölümü farklı farklı puanlarla öğrenci alımı yapmaktadır.

Yabancı Dil Testi (YDT) Nedir?

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi yani YDT olarak bilinen bu test, dil bölümünü seçecek olan kişiler için özel hazırlanan bir testtir. AYT sınavına giren herkes YDT sınavına da girme hakkına sahiptir. Adaylara bu testte toplam 80 soru sorulmuş ve toplam 120 dakika süre verilmiştir. YDT, Almanca, Arapça, İngilizce, Rusya ve Fransızca dillerinde yapılmaktadır. Her dil için de ayrı bir soru kitapçığı bulunmaktadır.

YDT Puanınızın hesaplanması için TYT puanınızın en az 150 puan olması gerekmektedir. 150 puanınız olsa bile Türkçe veya Matematik testinden 0.5 net yapmadığınız takdirde, YDT sınavında size sorulan 80 sorudan en az 0.5 net yapmadığınız takdirde puanınız hesaplanmayacaktır.

YKS Sınav Ücretleri Ne Kadar?

ÖSYM, adayların sınav başvurularını alırken mutlaka bir ücret talep edecektir. Belirlenen ücret, YKS Sınavı için üç oturum için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Siz hangi oturuma girecekseniz onun ücretini ödemeniz gerekiyor.

Yalnızca TYT sınavına girecek olan üniversite adayları 70 TL ödemesi gerekir.

Hem TYT, hem AYT oturumuna girecek olan üniversite adayları ise 140 TL ödemesi gerekir.

Dil puanı hesaplanması için hem TYT, hem de YDT oturumuna girmek isteyen adayların da 140 TL ödemesi gerekir.

Tüm sınavlara yani TYT, AYT ve YDT oturumlarının hepsine girmek isteyen üniversite adayları ise 210 TL başvuru ücreti ödemesi gerekir.

YKS’ye Kimler Girebilir?

 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıfında olan veya ortaöğretim kurumundan mezun olanlar,
 • Lise ve dengi okullar ile açık öğretim lisesi son sınıfında olanlar,
 • Lise son sınıfta beklemeli olanlar,
 • Liseyi bitirmiş olanlar,

2021 YKS Sınavı ve Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

2020-2021 eğitim öğretim yılında da yapılacak olan YKS sınavı için başvuru tarihi belli oldu. 2021 YKS sınavı başvuruları 6 Şubat 2021 ile 3 Mart 2021 tarihleri arasında www.ais.osym.gov.tr adresinden yapılacaktır.

2021 YKS Sınavının sınav tarihleri de belli oldu.

Temel Yeterlilik Testi  (TYT) Sınav Tarihi: 19 Haziran 2021 (Cumartesi) 10.15 de.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) Sınav Tarihi: 20 Haziran 2021 (Pazar) 10.15 de,

Yabancı Dil Testi (YDT) Sınav Tarihi: 20 Haziran 2021 (Pazar) 15.45 de gerçekleşecektir.

2021 YKS Sınav Sonuçları ise 23 Temmuz 2021 günü www.sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden öğrenilebilecek.

YKS Puan Hesaplama ve YKS Sıralama Hesaplama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir