Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Dr. Robert Atkins, tüm dünya tarafından kabul görmüş oldukça güzel bir diyet listesi hazırlamıştır. Son zamanlarda birçok kişi tarafından uygulanan ve etkileri oldukça kuvvetli olan Yeni Atkins Diyeti birçok özelliğe sahiptir. Düşük karbonhidratlı besinlerden oluşan bu diyet listesinde ağırlıkla sağlıklı yağlar, protein ve lif içerikli sebzeler tüketilmesi gerekiyor. Eğer belirtilen programlara zamanında uygunlanır ise bu diyetle bir hafta içerisinde oldukça hızlı kilo verebilmek mümkündür.

Yeni Atkins Diyeti mantığından bahsetmek istiyoruz; insan vücudunun temel enerji ihtiyacı yağ ve karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Beslenme planını düşük karbonhidratlı besinler üzerine kuran kişiler enerji ihtiyacını vücutta depolanan yağ karbonhidratlardan yakarak kullanacağı için doğal bir yağ yakımı gerçekleşecektir. Ağırlıkla protein kaynaklı besinler tüketildiğinde de uzun süreli tokluk hissedilecek, iştah alacağı için hızlı bir kilo verimi gerçekleşecektir.

Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?
Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeni Atkins Diyeti nasıl yapılır konusunda da bilgi vermek istiyoruz. Bu diyet 4 aşamadan oluşmaktadır. Aşamalar oldukça karışık olmasından dolayı bu diyet uygulayacak kişilerin 4 aşamayı da uygulamaları zorunlu değildir. Diyeti uygulamak isteyen kişilerin pek dikkat etmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Bu diyet yaparken uzak durulması ve yenmemesi gereken bazı besinler bulunmakta. Uzak durulması gereken besinleri dikkat edilmesi durumunda zayıflamanın otomatik olarak meydana geldiğini görebilirsiniz. Diyet süresince günlük en az 10 bardak su içilmeli, belirtilen programı dışına kesinlikle yapılmamalıdır.

Yeni Atkins Diyetinin Aşamaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Yeni Atkins Diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu diyete başlayan birçok kişi genellikle ilk adımı atlayarak doğrudan 2 adımla diyete başlarlar. İlk adım genellikle zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Bu nedenle ikinci adım birçok kişi için daha mantıklı hale gelebilmektedir. Aşamalar hakkındaki bilgiler;

Birinci Aşama: Yeni Atkins Diyetinin ilk aşaması ortalama olarak 20 gün sürmektedir. Bu aşamada günlük maksimum 20 gram karbonhidrat tüketilmektedir. Bu aşamada kilo problemi olan kişilerin sadece yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi istenir. Bu aşamada günlük enerjinin %25’lik kısmı proteinden, %70’lik kısmı yağdan, %5’lik kısmı ise karbonhidrattan karşılanır.

İkinci Aşama: İlk aşamayı tamamlayan kişiler ikinci aşamada ise beslenme programında ufak tefek değişiklikler yapabilir. Düşük karbonhidrata sahip sebzenin yanında az miktarda fındık ve meyve de yenilebilir. Bu aşamanın da ortalama olarak 2 hafta kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.

Üçüncü Aşama: 3 aşamaya geçildiğinde istenilen hedef kiloya doğru zayıflamanın başlandığını söyleyebiliriz. 3 aşamada ise kilo kaybı yavaşlayana kadar karbonhidrat ilavesi yapılmaya başlanır. Hızlı kilo kaybının da zararlı olduğunu belirten Yeni Atkins Diyeti, üçüncü aşamadan sonra karbonhidrat tüketimine bir miktar başlanabilir.

Dördüncü Aşama: 4. ve son aşamada ise verilen kiloların korunması sağlanır. Diyet bırakıldıktan sonra kaybedilen kiloların yeniden alındığı görülür. Atkins Diyetinde kaybedilen kiloların yeniden alınmaması için karbonhidrat tüketiminin yine sınırlandırılması gerektiği belirtilir. Aşağıda belirteceğimiz besinler bu konuda sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

Yeni Atkins Diyetinde Tüketilebilen Besinler

Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?
Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeni Atkins Diyetini uygulayacak kişiler beslenme programları da düzenli olmalıdır. Bazı besinlerden uzak durulması gerektiği gibi bazı besinlerin de kesinlikle tüketilmesi gerekiyor. Bu besinleri hangileri olduğu ise;

Et ve et ürünleri: Tavuk eti, kuzu eti, sığır eti, domuz eti, sucuk, pastırma

Süt ve süt ürünleri: Tam yağlı olacak şekilde yoğurt, süt, kaşar peyniri, beyaz peynir, krem peynir, krema, tereyağı ve ayran

Sebze: Brüksel lahanası, kuşkonmaz, enginar, ıspanak, patlıcan, pırasa, biber, enginar, salatalık, kereviz, domates ve kabak

Kuruyemişler: Fındık, ceviz, badem, ayçiçeği

Yağ: Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado yağı

Yumurta oldukça zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle öğünler içerisinde serbest bir şekilde tüketilebilir.

Yeni Atkins Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Yeni Atkins Diyeti yaparak kilo vermek istiyorsanız aşağıda yer alan besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

Şeker: İçerisinde şeker bulunan tüm içecek, meyve suları, dondurma, hamur işi, tekerleme ve kekler

Tahıl: Pirinç, buğday, çavdar ve arpa

Yağlar: Soya yağı, kanola yağı, mısır özü yağı

Sebzeler: Havuç, bezelye, patates

Meyveler: Portakal, elma, incir, muz, üzüm ve armut

Baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye

Yeni Atkins Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?
Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti yaparak kaç kilo verebileceğinizi elbette merak ediyor olabilirsiniz. Sadece diyet yaparak vereceğiniz kilonun oldukça sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber günlük tüketilmesi gereken su miktarı ve fiziksel aktivitelerin de kilo verilmesine katkı sağladığını söyleyebiliriz. Diyete başlayan kişiler ilk hafta ortalama olarak 3 kg’a kadar kilo vermekteler. İkinci haftadan itibaren haftalık 1 kilogram verildiği görülmektedir. Eğer birinci aşamayı kaçamaksız olarak tamamlarsanız 7 kilograma kadar kilo verdiğinizi görebilirsiniz.

Atkins Diyeti İle Zayıflayanlar Koruma Evresinde Nasıl Beslenmelidir?

Diyetin son aşaması tamamen verilen kiloları korumaya yöneliktir. Dördüncü aşamayı ömür boyu uygulamanız gerekiyor. Hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonra koruma evresi ile yeniden kilo alımının önüne geçilebilir. Bu diyetin amacı düşük karbonhidrat tüketimli bir yaşam tarzına sahip olmaktır. Bu nedenle koruma evresinde de düşük karbonhidrat içeren besinlerden destek alarak kendinizi bu besinlere adapte etmeniz gerekir.

Vejetaryen Olanlar Atkins Diyeti Uygulayabilir Mi?

Atkins diyetinde karbonhidrat tüketimi azaltılırken protein içerikli besinlerin tüketimi artırılmaktadır. Vejetaryen kişilerin bu nedenle bu diyeti uygulamaları biraz zor olabilir. Ancak; her alanda olduğu gibi bu diyeti uygularken de alternatif seçeneklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Zengin protein kaynağı olan süt ve süt ürünleri yerine soya ürünleri tüketilebilir. Bununla beraber öğünler içerisinde fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ilave edilebilir. Bu tarz alternatif seçenekler uygulayarak süt ve süt ürünlerinden olabildiğince uzak durabilir, kırmızı ve beyaz et yerine farklı besinler tercih edebilirsiniz.

Yeni Atkins Diyetinin Zararları Nelerdir?

Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?
Yeni Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeni Atkins diyeti ile zayıflamayı düşünenler, bu diyetin herhangi bir zararı bulunup bulunmadığını merak ediyor. Diyet, protein alımı bakımından zengin olsa da karbonhidrat alımı bakımından oldukça yetersizdir. Bu durum insan metabolizmasında bir takım sağlık sorunu ve değişiklikler meydana getirebilir. Bilim insanlarının henüz bu diyetin insan sağlığına ne gibi etkiler meydana getirdiğini tespit edememiştir. Uzun süre sadece protein ve yağ içerikli beslenilmesi durumunda kilo alımından ziyade vücuttaki yağ oranında artış meydana gelebilir. Bu durum da kolesterol değerinde artış meydana getirdiği gibi kalp krizi görülme durumunu da artırır. Yetersiz karbonhidrat tüketimi ile beraber ilerleyen süreçte B vitamini eksikliği de meydana gelebiliyor. Sinir sisteminde de çeşitli sorunlar meydana getiren bu diyet, ağız kokusu, kabızlık, baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi sağlık sorunları çok fazla dile getirilmektedir.

Yeni Atkins diyetinde besin kısıtlamasının oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Uygulanması durumunda metabolizmada büyük değişiklikler meydana getiren bu diyette ilk 2 hafta verilerin kiloların tamamı ödem olarak adlandırılan sudan oluşmaktadır. Bu nedenle halsizlik durumunun görülmesi oldukça doğaldır. İstenilen kilo evresine düştükten sonra diyet bırakılır ise verilen kiloların geri alınma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle koruma evresinin kesinlikle uygulanması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Diyet Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yeni Atkins diyeti uygulanırken bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin; beyaz peynir günlük 115 gramdan fazla, krema ise günde 45 ml’den fazla tüketilemez.
  • İstenilen kilolara düşebilmek için günlük kalori alımına dikkat etmeniz gerekiyor. Kadınların günlük 1,500 ile 1,800 kalori kesinlikle almaları gerekiyor. Erkeklerde ise durum 1,800 ile 2,000 kalori almaları gerektiğini belirtmek isteriz.
  • Bu diyet programında günlük tüketilecek proteinin herhangi bir önemi yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek şey; günlük alınacak karbonhidratın önemidir.

Yeni Atkins Diyeti Örnek Beslenme Programı

Atkins diyeti uygulayarak kilo vermek isteyen kişilere örnek bir beslenme programı sunmak istiyoruz.

1. Gün

Kahvaltı: Hindistancevizi yağında 2 adet yumurta ve domates

Öğlen: 150 gr tavuklu zeytinyağlı salata + Yoğurt

Akşam: Izgara biftek + Haşlanmış zeytinyağlı sebze

2. Gün

Kahvaltı: Pastırmalı omlet + yeşillik

Öğlen: 150-200 gr ızgara köfte + zeytinyağlı salata

Akşam: Kıymalı kabak yemeği + yoğurt

3. Gün

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurta + 1 dilim beyaz peynir + 2 tam ceviz içi

Öğlen: Avokadolu, 80 gr ton balıklı salata

Akşam: Zeytinyağlı yeşil fasulye yemeği + haşlama tavuk

4. Gün

Kahvaltı: 1 porsiyon çilek + 1 avuç fındık + 1 kase yoğurt

Öğlen: Izgara tavuk + Kuşkonmaz

Akşam: Somon balığı + bol yeşillikli salata

5. Gün

Kahvaltı: 1 dilim hindi füme + 3 yumurtadan yapılmış omlet

Öğlen: Zeytinyağlı Karidesli salata

Akşam: Köfteli sebze yemeği + Yoğurt

6. Gün

Kahvaltı: Tereyağında hazırlanmış Sebzeli omlet

Öğlen: Kıymalı ıspanak yemeği + Salata

Akşam: Izgara Balık + haşlama sebze

7. Gün

Kahvaltı: Beyaz peynirli omlet + domates+ avuç içi kadar ceviz

Öğlen: Zeytinyağlı enginar + yoğurt

Akşam: Haşlama et + avokadolu salata

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir