Yasin Suresi’nin Faziletleri

Şüphe yok ki yüce kitabımız Kuran-ı Kerim her sûresi ve her ayeti ile mucizevi bir kitaptır ve biz şüphesiz ona iman etmişizdir. Fakat Kuran içinde öyle bir sure vardır ki bu sure en kıymetli surelerdendir. Tesiri oldukça büyüktür. Bu sure şüphe yok ki Yasin’dir. Yüce Peygamberimiz (s.a.v) pek çok sefer Yasin suresinin kıymetinden bahsetmiştir.

Bir mümin her gece yatmadan önce Yasin suresini okursa bu kişiye yedi defa Kuran’ı hatmetmiş sevabı verilir. Eğer bir gecede yedi hatim sevabı almak istiyorsanız yatmadan önce Yasin Suresi’ni okuyarak bu sevaba kavuşabilirsiniz.

Peygamber efendimiz Yasin suresi hakkında bilgi verirken biz ümmetine pek önemli sözler söylemiştir. Bir sıkıntımız veya arzumuz oldu diyerek düşünelim. Eğer bu arzumuzun, isteğimizin yada sıkıntımızın giderilmesi için hergün Yasin suresini devamlı olarak okursak muhakkak ki Allah bizim sesimizi duyacak ve dualarımızı kabul edecektir. Yasin suresi istek – arzu ve dertlerin giderilmesi için oldukça önemli bir silahtır. Mümin bu sureyi sık sık okursa pek çok elem ve kederinden kurtulur.

Peygamber efendimiz Yasin suresinin her sabah ve her akşam olarak günde iki kere okunmasının daha iyi olduğunu bizlere beyan etmiştir. Eğer Allah’tan bir isteğimiz var ise bu istek için kırk bir kere Yasin Suresi baştan sona okunursa bu isteğin geri çevrilmesinin  oldukça zor olduğu bizlere iletilmiştir. Peygamberimiz bu kırk bir Yasin’in eğer bir hafta içinde yani yedi gün içinde okunması durumunda tesirinin daha kuvvetli olacağını bizlere iletmiştir. Elbette ki rakamlarda bir gizem vardır. Yedi ve kırk bir rakamının üzerinde durulmasının sebebini ancak yüce Allah bilebilir. Biz müminler ise bizlere bildirilen bu sayılar ve sureler ile ilgilenmek kısmındayız.

Eğer çokça günaha sahipseniz ve affedilmek için ne var ne yoksa yapmak istiyorum diyorsanız sizler için muhteşem bir silah yine Yasin’dir. Yasin suresi o kadar değerlidir ki bağışlanmak isteyen bir insan devamlı olarak Yasin suresini okuyup Allah’tan af dilese, af edilmeme ihtimali oldukça azdır. Allah’ın merhametinin ne kadar büyük olduğunu, tevbe edenleri ne kadar bağışlayıcı olduğunu biliyoruz. Hele ki böyle muhteşem bir sureyi okuyarak Allah’tan af dileyen bir müminin tevbe kapısından geri döndürülmesi ne kadar mümkündür? Şüphesiz Allah bağışlanyanların ve merhametlilerin en büyüğüdür.

İşlerinde oldukça yoğun olup sıkılan mümin kardeşlerimizin olduğunu biliyoruz. Biz müminler Allah yolunda en büyük cihadlarımızdan bir tanesini helalinden rızk kazanmak yolunda yapıyoruz. Evine helalinden ekmek götüren erkek kardeşlerimiz mutlaka bir cihad içindedir. Bu kadar fitnenin ve fesadın olduğu dünyada işlerinizde yorulmanız ve aksiliklerin sizi bulması normaldir. Eğer bunlardan kurtulmak istiyorsanız sarılacağınız dal yine Allah’ın dalı ve Yasin’dir. Yasin suresini eğer işe gitmeden önce sabahları okursanız akşam vaktine kadar olan pek çok işiniz mutlaka rast gidecektir. Böylelikle hiçbir aksilik ve sıkıntıyla karşılamazsınız. Eğer akşam vaktinde Yasin suresini okursanız gece boyunca pek çok sıkıntı sizden uzak tutulacak ve rahata ereceksiniz diyebiliriz.

Yasin suresi’nin ne kadar muhteşem bir sure olduğundan bahsetmeye devam ederken önemli bir bilgiyi daha size iletelim. Ahirete göçten sonra dünya üzerinde fark olan namaz, oruç gibi pek çok ibadet müminler üzerine artık farz olmayacaktır. Bu konuda pek çok mümin bilgi sahibidir. Fakat bilinmeyen bir şey ise cennete giden müminler burada Yasin Suresi ve Taha Suresi okumasıdır. Yine Yasin gibi oldukça muhteşem olan Taha suresi’de Yasin’le birlikte cennet ehli tarafından okunmaktadır.

Yüce Allah insanı kendisinden bir parça olarak yaratmış ve ona bir kalp vermiştir. İnsan eğer kalbi olmazsa yaşayamaz bunu tüm insanlık medeniyeti biliyor. Kuran’ın ise bir kalbi olsaydı bu muhakkak Yasin olurdu. Peygamberimiz Kuran’ın kalbi olarak bizlere Yasin’i müjdeliyor. Biz müminler olarak Yasin suresine ne kadar sıkı sarılırsak Kuran-ı Kerim’e o kadar sıkı sarılmış oluruz demektir. Yüce Allah bizleri Yasin’e sımsıkı sarılan kullarından eylesin..

Yasin Suresi’ni okuyan bir kişiye yedi defa Kuran’ı hatmetmiş sevabı verildiğinden bahsettik. Peki Yasin’i okuyan bir kişiye yirmi defa nafile hac ibadeti sevabı verildiğinden haberiniz var mıydı? İşte Allah-u Teala kullarına böyle kolaylıklar sağlayarak onları cennete almak için büyük şekilde (teşbihte hata olmaz) çaba sarfediyor. Müminler mutlaka her gece veya gündüz en az bir kez olmak üzere Yasin-i Şerif okumalı yada dinleyerek takip etmelidir.

Yasin Suresi Peygamber efendimiz tarafından ölüm döşeğinde olan yada çoktan vefat etmiş şekilde toprağa gömülen kişilere okunması istenmiştir. Bu surenin onlara rahatlık verdiği tüm müminler tarafından bilinir. Eğer bir yakınınızı kaybetmiş iseniz mutlaka onlara hergün Yasin-i Şerif okumalısınız. Böylece hem sizin hanenize yirmi nafile hac – yedi kez Kuran hatmi sevabı, hemde bu okuduğunuz kişinin ruhuna ferahlık gelecektir. Bunda devamlı olmak oldukça iyi ve hayrlıdır.

Yasin Suresi’nin bir büyük başka fazileti ise harf başı sevap alınmaısıdır. Nasıl mı? Eğer anne ve babanızdan bir tanesi madde aleminden mana alemine göçmüş vefat etmiş ise Cuma günü onun mezarını ziyaret etmelidir. Hayrlı bir evlat olarak o gün ana veya babasının başında Yasin’i Şerif okumalıdır. Bu okuduğu Yasin Suresi boyunca muhakkak ki her harften dolayı mağfiret bulacaktır. Bunun ile ilgili haberi bizlere yüce Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) iletiyor. Hem kendinize mağfiret, hem rahmetliye ferahlık istiyorsanız mutlaka bunda devamlı olmalısınız. Şüphe yok ki Allah hayrlı işlerde devamlılığı sever. Küçük veya büyük hayr diye ayırt etmemek gerektiğinin en büyük sebebide budur.

Yasin Suresi’ni okuyan bir mahkum sıkça bunu tekrar ederse ve haksız yere hapis yatıyorsa kısa sürede suçsuzluğu ortaya çıkar ve serbest bırakılır. Şüphe yok ki Allah onun sesini Yasin suresi sayesinde daha iyi işitecektir.

Yasin Suresi’ni okuyan bir kişi aç ise tok yatacağı hakkında sözler söylenir. Bunun sebebi Yasin Suresi’nin aç karınları doyuracağı değildir. Burda söylenilmek istenen muhakkak Allah bu kişiye bir rızk kapısı açacaktır. Bu rızk kapısından giren kimse tevekkülü ve dininde olan samimiyeti sayesinde kısa sürede gelir elde edecek ve karnını doyuracaktır. Eğer bir mümin aynı şekilde evlenmek istiyor fakat hayrlı bir eş adayı bulamıyor ise Yasin Suresi’ni devamlı şekilde okumalıdır. Şüphe yok ki Allah kısa sürede karşısına kendisine hayrlı olan bir eş çıkaracak ve onların nikahlanmalarını sağlayacaktır.

Yasin Suresi’ni okumak kadar dinlemekte oldukça büyük sevaptır. Kuran’ı okumak farz olmadığı gibi dinlemek farzdır. Eğer bir mümin olarak bir yerde Kuran işitirseniz muhakkak oturup dinleyiniz. Eğer okunan Yasin Suresi ise dinlediğiniz için mağfirete uğrarsınız. Eğer Yasin Suresini kendiniz okuyor iseniz ahiret günü geldiğinde okuduğunuz Yasin’ler karşınıza çıkacak ve size şefaat edecektir.  Yüce Allah’ın şanı büyüktür. İzzet ve ikram sahibidir. Müminler için oldukça kolaylıklar sağlamıştır. Maddi gücünüz yok ise bir defa Yasin Suresi okuyarak yirmi kez nafile hac etmiş gibi sevap kazanırsınız. İşlerinizden dolayı vakit bulamıyor, ailenizin rızkı ile ilgileniyorsanız bir kez Yasin okuduğunuzda Kuran’ı yedi kere hatmetmiş sevabı alırsınız. O ne güzel Allah’tır.

Hasbinallah ve niemel vekil..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir