WhatsApp msgstore.db dosyasını görüntüleme

21.yüzyıl teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte dünyanın her yerinde mobil cihazlar, gündelik yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Gün içerisinde son derece sık ve yoğun şekilde kullanılan akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlar ile her konuda bilişim teknolojisinin avantajlarından yararlanılabiliyor. Her işlemi eski yöntemlere göre çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde yapabilmeyi sağlayan akıllı cihaz teknolojisi aynı zamanda da iletişimi çok daha fonksiyonel bir hale getiriyor. Dünyanın her yerinde insanlar artık anlık olarak dünyanın her noktası ile iletişime geçebilme şansına sahip olabiliyor. Özellikle de internet altyapısını kullanarak anlık yazışma, görüntülü ve sesli sohbet, dosya gönderimi gibi önemli kolaylıklardan yararlanabiliyor. Bu tip önemli kolaylıklar ise WhatsApp ile mümkün hale geldi. Artık her akıllı cep telefonunda kesinlikle bulunan ve günümüzün hem bireysel hem de kurumsal alanda en fazla kullanılan mobil uygulaması konumunda bulunan WhatsApp gelişen teknoloji ve beraberinde kullanıcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni güncellemeler ile çözümler sağlıyor. Bu yeniliklerde Whatsapp msgstore.db dosyasını görüntüleme gibi işlem gerekliliğini ortaya çıkartabiliyor.

Günümüzde sürekli gelişen akıllı cihaz teknolojileri ve yazılımsal yönden kullanıcıların mevcut olan ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunlar her dijital veride olduğu gibi Whatsapp görüşmelerine ilişkin olarak da kullanıcıların yedekleme yapması gerekliliğinin oluşmasına neden oluyor. İşte bu noktada günümüzde Whatsapp yedekleme işlemi ile kullanıcıların her zaman tüm görüşmelerini, tüm Whatsapp medya ve dosyalarını kayıt altında tutabilme şansına sahip olabilmesine yardımcı oluyor. Bu yüzden de günümüzde de kullanıcılar son derece yoğun ve sık bir şekilde Whatsapp yedekleme işlemi gerçekleştirebiliyor. Whatsapp yedekleme sayesinde tüm iletişim bilgilerinin her bir dosyasının yedekli olarak kayıt altına alınması sağlanabiliyor.

Whatsapp Yedeklenen Dosyaları Bilgisayarda Okuma

Whatsapp kullanıcıları tarafından Whatsapp sohbetlerinin Google Drive’a yedekleme yapmaktadır. Hatta kullanıcılar son derece pratik bir şekilde yedekleme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu kapsamda da Whatsapp periyodik olarak ya da ayarlar kısmından kullanıcıların asla, sadece yedeklemek istendiğinde,  günlük, haftalık ve aylık gibi farklı yedekleme seçenekleri bulunuyor. Yani kullanıcılar son derece pratik şekilde yedekleme işlemini gerçekleştirebiliyor. Bu noktada da kullanıcıların yapılan yedeklemelerin nasıl öğrenileceğini merak ediyor. Bu nedenle de Whatsapp msgstore.db dosyasının nasıl okuyabileceklerini bilmiyor. Özellikle de bilgisayarda okumak zorunda kalındığında bu verilerin nasıl açılacağı bilinmiyor.

WhatsAapp msgstore.db Dosyaları Bilgisayarda Okuma

WhatsApp yedekleme işlemi kapsamında bilgisayarda kullanıcıların verileri okuyabilmeleri için mevcut olan msgstore.db dosyası temel olarak kullanıcıların WhatsApp sohbetlerinin bulunduğu veri tabanı olarak tanımlanabilmektedir. Whatsapp sohbetlerinin veri tabanına yazıldığı, kayıt altına alındığı veri tabanıdır. Sohbetlerin veri tabanı dosyası altında bulunur.

WhatsAppViewer Programı ile WhatApp Yedekleri Nasıl Okunur?

Kullanıcıların WhatsApp yedeklemelerinde sohbetlerin saklanmış olduğu msgstore.db dosyasında bulunmaktadır. Bu dosyanın açılması amacı ile kullanılan WhatsAppViewer programını indirmeleri gerekliliği bulunuyor. Bu program ile kullanıcıların, WhatsApp yedeklerinin bilgisayar üzerinde kolayca öğrenilebilmesi mümkün oluyor. Kullanıcılar, telefonunu bilgisayara depolama birikimi şeklinde USB bağlantı yöntemi ile bağlanması gerekliliği bulunur.

Bu bağlantının sağlanmasının ardından WhatsApp klasörüne giriş yapmaları gerekiyor. Bu aşamada ‘Databases’ klasöründe yer alan ‘msgstore.db.crypto12’ isimli dosyasını bilgisayara kopyalamaları gerekmektedir. Söz konusu dosyanın bilgisayarına kurmuş olduğu WhatsAppViewer programının kullanımı ile açılması gerekir.

Phtyon Programı ile WhatsApp Yedekleri Nasıl Okunur?

Günümüzde kullanıcıların WhatsApp yedeklerini bilgisayarda kolay bir şekilde okunabiliyor. Bunun için Phtyon programı kolay bir şekilde indirilebiliyor. Ancak söz konusu program ile kullanıcılar WhatsApp yedek dosyalarını biraz daha zorlu bir işlem sürecinden sonra açabilmektedir. Buna karşın her iki programı kullanarak da kolay bir şekilde Whatsapp msgstore.db dosyasını bilgisayar üzerinde açabilme imkanı bulunmaktadır.

WhastApp Yedekleme Nedir?

Günümüzün popüler mesajlaşma mobil uygulaması WhatsApp, kullanıcıların her türlü işlemini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapabilmesi ve aynı zamanda da tüm ihtiyaçları için etkin çözümler alabilmesi amacı ile farklı güncellemeler gerçekleştirmeye başladı. Kullanıcılar bu şekilde çok daha verimli ve kaliteli bir şekilde uygulamalarını kullanabilme şansına sahip olabiliyor. Android kullanıcılarının kolay bir şekilde WhatsApp sunucularının dışında daha fazla güvenli olan Google Drive depolama alanına yedekleme gerçekleştirebiliyor. Kullanıcılar son derece pratik ve kolay bir şekilde mesaj, fotoğraf, ses kaydı ve video geçmişi gibi verilerin yedeklemesini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

WhatsApp Verilerini Google Drive Depolama Alanına Yedekleme

Whatsapp yedekleme işlemi için kullanıcıların ilk olarak cihazlarında en yeni sürüme ait olan Whatsapp uygulamasına ve Google Drive uygulamasına sahip olması gerekiyor. Daha sonra ise Whatsapp uygulaması üzerinden yedekleme işlemini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bunun için sırasıyla;

  • Whatsapp uygulama ayarları,
  • Sohbetler ve Aramalar sayfasını,
  • Sohbet yedeği bölümünü,
  • Google Drive’a yedekle kısmını,

Açması gerekiyor. Bu şekilde Google Drive yedekleme işlemini Whatsapp uygulamaları için gerçekleştirebileceği kısma ulaşabilmektedir. Bu ekran kullanıcılar Whatsapp yedekleme işlemlerini otomatik şekilde yapma sıklığını da ayarlayabilme şansına sahiptir. Bu ekranda yer alan yedekleme seçeneğine tıklanarak, kolay bir şekilde Whatsapp üzerinde yer alan tüm yazılı, dosya ve medya verilerini Google Drive’a yedekleyebiliyor. Böylelikle telefon değiştirilmesi, telefon arızası vb. pek çok farklı durumda kesinlikle Whatsapp geçmiş, medya ve içeriklerinin kaybolmadan geri yüklenebilmesi mümkün olabilmektedir.

Whatsapp Yedeğini Google Drive’ den Silme

Whatsapp verilerinin Google Drive hesabından silinebilmesi de mümkündür. Google Drive’a yüklenmiş olan tüm Whatsapp yedeği Google Drive hesabından kolayca silinebilmektedir. Bunun için WhatsApp yedeğini Google Drive’den silme işlemi için Google Drive uygulamasındaki, kendi alanı kısmına giriş yapması gerekiyor. Bu sayfa üzerinde yer alan sağ üst köşedeki ‘anahtar dişlisi’ şeklindeki ayarlar seçeneğine basarak, açılan alt kategorilerden ayarlar ekranına girmelidir. Bu aşamada kullanıcıların sol kısımdaki ‘Uygulamaları Yönet’ seçeneğine giriş yapması ve altta açılacak listenin en altında bulunan ‘Whatsapp’ uygulamasına giriş yapması gerekiyor. Bu uygulama üzerindeki verilerin yedeğinin Google Drive’den silinebilmesi için ‘Seçenekler’ kısmına tıklanarak açılan ‘Gizli Uygulama Verilerini Sil’ seçeneğine tıklaması gerekiyor. Eğer bundan sonraki veri yedeklemesinin yapılmamasını sağlamak isteniyor ise kullanıcıların seçenekler arasından ‘Drive Bağlantısını Kes’ seçeneğine tıklaması gerekmektedir.

Bu şekilde kullanıcılar son derece pratik bir şekilde WhatsApp verilerinin yedekleme işlemlerini Google Drive ile son derece güvenli ve son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar son derece pratik ve kolay bir şekilde Whatsapp yedeklemesini Google Drive hesabı üzerinden silebilme şansına sahip olabiliyor. Böylelikle Whatsapp yedeklerinin yönetimini de en pratik ve en güvenli bir şekilde gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir