Web Tasarım Nedir – Web Tasarımın Öğeleri

Web Tasarım Nedir – Web Tasarımın Öğeleri

Web tasarım ,  tasarım fikirlerinin estetik olarak, bir hedefe dayalı belli ilkeler tarafından yönlendirilen, düzenlenen ve bunları yazılıma çevirme işlemlerine denir. Bu aşamalardan sonra ortaya aktif olarak işleyen bir web sitesi çıkar. Web tasarım dan sonra kullanıcılar bir web tarayıcısı ile internet üzerinden web sitelerine erişirler. Web tasarım ne anlama gelir sorusuna verilebilecek en güzel cevap budur. Detaylara girdiğimizde ise tasarımın her alanında olduğu gibi web tasarımının içerisinde de belli ana hatlar oluşturulur.

Web Tasarım Öğeleri

  • Düzenli Olması

Web tasarım için kullanılan grafik ve metinler belli bir düzene dayalı olmalıdır. Web sitelerinin en önemli hedefi kullanıcıların aradıkları bilgiyi ilk bakışta hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü koruması ile birlikte oluşur.

  • Renklerin Uyumu

Renk seçimi müşterinin isteklerine bağlıdır. Bu basit bir anlatım ile birlikte sadece siyah ve beyaz renkler ile yapılabilir. Ancak bununla birlikte web uyumlu renkler kullanmak, bir markanın kendisine özgü bir şeyleri ve kendisini ifade eder.

  • Fontların Uyumluluğu

Bir web sitesinin tasarım kalitesini çeşitli yazı tipleri kullanarak artırabilirsiniz. Çoğu web siteleri sadece web güvenli yazı tipleri olarak adlandırılan fontları, okunaklı ve düzgün bir şekilde görüntüleyebiliyor. Bu sebepten dolayı tasarımcılar yaygın olan bu yazı fontları ile çalışmaya özen göstermelidir.

  • İçeriğin Önemi

Web tasarım için içerik ve tasarım, görsel olarak sitenin vereceği mesaj için birlikte çalışır. Okuyucuyu şaşırtmak ve onları heveslendirmek için istediklerini onlara vermeniz gerekir. Eğer bu şekilde okuyucuyu şaşırtır ve yazınızı okumak için heveslendirirseniz, okuyucular sitede daha çok vakit geçirir. Kullandığınız yazılı metinlerin her zaman faydalı olmasını sağlayın. İçerikler, içeriğin başlığıyla alakalı bir anahtar kelime içermeli ve arama motorlarına optimize edilmeli, uygun uzunlukta olmalıdır.

  • Güvenilir ve Uygun Olması

Web tasarımının internet ortamına uygun olup olmaması önemlidir. Alan adı kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Okuyucular siteye girdiklerinde güvenmelidir ve mümkün olduğunca özgün içeriklerle birlikte imla hatası yapılmamalıdır. Eğer okuyucunun gözünde güvenilir olmazsanız ve saygınlığınız düşerse prestijinizi koruyabilmeniz oldukça güçtür.

Kaynak : https://www.hukumdar.com.tr/web-tasarim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir