Volkswagen 60.000 Bakımında Neler Yapılır?

Otomobil teknolojisinin hızlı gelişiminde en önemli markalardan birisi konumunda bulunan Volkswagen, dünyanın en fazla tercih edilen otomotiv markalarındandır. Son derece üstün konfor ve kalite standartlarına sahip olan otomobil modelleri ile otomotiv sektörüne yön veren Volkswagen, dayanıklılığı ile öne çıkıyor. En uzun süreli kullanımlarda dahi ilk günkü performans verimliliğinin korunabilmesine yardımcı oluyor. Bu durumda günümüzde Türkiye’ de de Volkswagen otomobil modellerinin oldukça yoğun şekilde tercih edilmesine neden oluyor. Ancak her otomobilde olduğu gibi Volkswagen otomobillerde de güvenli ve performanslı bir kullanım elde edilebilmesi için belirli kilometre limitlerinde periyodik bakım yaptırılması gerekir. Bu kapsamda da yaptırılması gereken ve herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılırsorusunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor.

Volkswagen 60.000 Bakımı Nedir?

VW Golf Clubsport

Otomobil teknolojisinde kullanılan teknik aksam ve parçaların düzenli olarak bakımlarının yapılması elzemdir. Çünkü yoğun performans vermenin ve aynı zamanda da çevresel koşulların etkisi ile otomobilin aksamında yer alan tüm parçalarda ciddi yıpranmalar meydana gelir. Bu durumda otomobilin bu parçalarının sağlayacağı performansların düşmesine ve işlevlerini yerine getirme noktasında zorlanmasına neden olur. İşte bu noktada periyodik bakımlar ile onarım ve yenilemelerinin yapılması gerekir. Aksi halde araç kullanımının güvenliğinin de ciddi anlamda riske girmesine neden olur. Otomobil kullanımının çok ciddi seviyede güvenlik riski oluşturabilmesine ve çok daha ciddi otomobil arızaları ile karşı karşıya kalınabilmesine neden olabiliyor. Bu yüzden de otomobillerin teknik aksamı ne kadar kaliteli olursa olsun mutlaka periyodik bakıma sokulması gerekliliği bulunuyor. Bu durumda Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun gündeme gelmesine neden olabiliyor.

Tüm otomobil markalarında olduğu gibi Volkswagen otomobillerde de 20 bin bakımı, 45 bin bakımı, 60 bin bakımı ve 100 bin bakımı gibi periyodik bakım işlemleri gerçekleştirilmesi gerekir. Araç teknolojisinde kullanılan tüm mekanik parçaların genel kullanım ömürlerine göre tüm otomobil markalarında eşit şekilde uygulanmaktadır. Bu noktada aracın aldığı kilometre mesafesine göre otomobilde meydana gelen yıpranma ve tahribat göz önünde bulundurularak, tamamen bilimsel veriler ile bu periyodik bakım takvimi belirlenmiştir. Bu kapsamda da 60 bin kilometre limitine gelindiğinde Volkswagen otomobil kullanıcılarının da yaptırması gerektiğinden Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır merak edilebiliyor.

Volkswagen 60.000 Bakımında Yapılan İşlemler

 

Temel olarak Volkswagen otomobil modellerinin her birinde 60 bin kilometrelik mesafenin kat edilmesi ve göstergede 60 bin kilometre sınırının geçilmesi ile birlikte güvenli ve verimli bir kullanım açısından mutlaka yaptırılmalıdır. Bu çerçevede de otomobil sahipleri Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır ve ne gibi işlemlerden geçirildiğini merak edebiliyor.

Volkswagen marka otomobil modeli kullanıcılarının merak ettikleri Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun yanıtı neredeyse tüm parçaların kontrol ve yıpranma durumuna göre değişimi oluşturmaktadır. Son derece teferruatlı bir bakım işlemine alınan otomobil bu süreçte tüm mekanik aksamı ile tamamen yeni bir hale gelmektedir. Bu yüzden de araçta oldukça köklü bir değişim ve bakım işlemi gerçekleştirilmektedir. Peki Volkswagen markalı otomobili 60 bin kilometre sınırını geçmiş olan araç sahiplerinin mutlaka yaptırmaları gereken Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun yanıtı ise farklı şekillerden oluşmaktadır. Yani bazı parçalarda mutlaka kesin değişim işlemi uygulanırken, bazı parça ve bölgelerde ise yalnızda kontrol yapılır ve mevcut duruma göre yenileme/değişim işlemi uygulanır.

Bu doğrultuda da Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır arasında yer alan ve mutlaka değişim/yenileme işlemi uygulanan parçalar;

Motor yağı ve filtresi,

Polen filtresi ve klima,

Hava filtresi,

Buji,

Triger filtresi,

Şanzıman yağı filtresi ve şanzıman yağı (DSG şanzıman araçlarda)

Haldex kavrama yağı (4 çeker araçlarda)

Şeklindedir. Bu parçalar 60 bin kilometre bakımı sırasında mutlaka yenisi ile değiştirilir. Çünkü bu limitteki kullanım halinde çok fazla yıpranma meydana gelmiş ve artık işlevlerini tam olarak yerine getiremiyor durumdadır. Bu durumda ciddi arızalara neden olabileceğinden mutlak suret ile 60 bin bakımı kapsamında değişimi uygulanır. Değişim işlemleri gerçekleştirilecek Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun yanıtını da aslında bu aşama oluşturmaktadır.

Bu değişim uygulanan parçalar dışında Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır ve ne kadar sürer sorusunun yanıtında ise;

Yakıt filtresi suyu kontrolü ve gerekli olması durumunda alınması,

Motor sıvı kaçak kontrolü,

Soğutma sisteminde sıvı, derece ve seviye kontrolleri,

Cam sileceği ve yıkama tesisatı ayarlamaları ve seviye ve derece denetlemeleri,

Otomobil kapısı, kapağı ve diğer menteşe ve sabitleyicilerde yağlama işlemi,

Ön ve arka fren balatalarında durum kontrolü ve gereklilikte değişimi,

Fren sisteminde hasar ve sızıntı durumu kontrolü ve gereklilikte değişimi,

Test cihazıyla fren sıvı kontrol edilmesi,

Egzoz sızdırma ve hasar kontrolü,

Lastiklerde diş derinliği ölçümü ve genel kontrol,

Lastiklerde hava durumu kontrolü,

Araç kontrol lambası, aydınlatma sistemleri, uyarı ve sinyal sistemleri durum testleri,

Farlarda ayarlama kontrolleri,

Bilgisayarlı ortamda genel sistem testi,

Servis aralık değerlerinin sıfırlanması işlemi,

Ön cam altında ve açılır cam tavan gibi alanlarda su tahliye kanallarının kontrol edilmesi ve gereklilikte temizliğinin yapılması,

İç ve dış kısımların görsel açıdan kapaklar ve kapıların açık konumda olduğunda korozyon ve hasar tespiti,

Kalite kontrolünün yapılması,

Deneme sürüşünün gerçekleştirilmesi,

V kayışı yıpranma ve gerginlik durumu kontrolü ve gereklilik halinde değişimin yapılması,

Vites kutusu yağının durumunun kontrol edilmesi,

Gergi rulman kontrol edilmesi ve gerekli olması durumunda değiştirilmesi,

Servo direksiyon yağının kontrol edilmesi,

İşlemleri bulunur. Bu işlemler tümüyle Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun yanıtını oluşturmaktadır.

Volkswagen 60.000 Bakımı Ücretleri Ne Kadar?

Otomobillerdeki periyodik bakım işlemlerine yönelik olarak özellikle servislerin önemli fırsatları bulunuyor. Ancak otomobillerde kilometre limitinin ilerlemesi ile birlikte otomobilin daha fazla yıpranma payına sahip olması ve aynı zamanda da yaşının ilerlemiş olması nedeni ile 60 bin kilometre bakımı için maliyetler bir önceki kilometre limitlerindeki bakım fiyatlarına göre daha yüksek olabiliyor. Ancak Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır otomobil modeline göre fiyatlandırma değişim gösterebiliyor. Bu yüzden de hem yetkili teknik servis hem de özel teknik servis gibi farklı alternatiflerden fiyatlandırma alınması çok daha ekonomik bir şekilde yapılabilmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte Volkswagen 60.000 bakımında neler yapılır sorusunun yanıtını oluşturan bu bakım işlemlerinin kesin olarak yapılması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor. Bu yüzden de özellikle “özel” servis merkezlerinden 60 bin bakımı hizmeti alınacağı zaman bu tip uygulamalarına dair de bilgi alınması çok önemlidir. Yani daha ekonomik bir paket için uygun olmayan bakım uygulamalarının söz konusu olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerekir. Aksi halde doğru ve etkin bir 60 bin bakımı yaptırılmış olmayacağı dolayısı ile tasarruf etmeye çalışırken, çok daha ciddi maliyetler ile karşı karşıya kalınabilmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden mutlaka dikkatli bir şekilde seçim yapılması ve özellikle de daha önce deneyim etmiş kişilerden Volkswagen markalı otomobil modeli için en iyi 60 bin bakım hizmetlerine dair bilgi ve öneri alınması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir