Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu Kısa Özeti

Dünya klasiklerin en önemli yapı taşları arasında yer alan Notre Dame’ın Kamburu romanı birçok kişinin kitap okuma alışkanlığı edinmesini sağlamıştır. Victor Hugo tarafından 1831 yılında kaleme alınan roman daha çok 15. yüzyıl Paris’inin insan ve toplum çatışmalarını konu edinmektedir.  Daha çok insanların birbirleri olan iç çatışmalarını konu edinen Victor Hugo, eserinde Paris’te ki sınıf farklılıkları, fiziksel engeller ve yetişme tarzlarını anlatmaya çalışmıştır.

Notre Dame’ın Kamburu Romanı Özeti

Victor Hugo Notre Dame'ın Kamburu Kısa Özeti
Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu Kısa Özeti

Roman Claude Frollo adında bir papazın kilise önünde bir bebek bulması ile başlamaktadır. Bulunan bu bebek gerçekten çok çirkin bir yüze sahiptir. Bu nedenle bebeğe Fransızca‘da eksik anlamına gelen Quasimodo adı verilir. Bulunan bebek gerçekten çirkindir. Görünüşü bir insandan ziyade bir maymuna benzemektedir. Burnu eğri ve çıkıntılarda oluşup kolları oldukça uzundur. Bununla beraber bir kambura sahip olmaması ona karşı büyük önyargılar oluşmasına neden olmuştur.

Bu bebeğin aslında bir hikayesi vardır. Çingeneler, hemşire Gudule’nin bebeğini kaçırarak yerine bu çirkin bebeği koymuştur. Kendi bebeği yerine bu çirkin, biçimsiz, maymuna dönmüş bebeği gören hemşire Gudule bebeği aldığı gibi Notre Dame kilisesi kapısına bırakır. Olaydan sonra kendini toparlayamayan Gudule bir süreden sonra delirerek kendisini kaybetmiştir.

Quasimodo kilise içerisinde başrahip Glaude Frollo tarafından büyütülmüştür. Zamanla büyüyen Quasimodo’ya kilise içerisinde çan çalma görevi verilir. Her gün çan çalan Quasimodo belirli bir süreden sonra çan seslerinden dolayı sağır olmuştur. İyice kendinden kopan Quasimodo bir gün Esmeralda adında bir çingene kız ile tanışır. Esmeralda o dönemlerde Paris sokaklarında dans etmektedir. Oldukça ince ve bir o kadar da kıvrak bir vücuda sahip olan Esmeralda hemen hemen herkesin hayran olduğu biridir. Quasimodo’nın Esmeralda’ya aşık olması ile beraber işler oldukça farklı bir boyuta taşınmıştır. Çünkü; kilisenin başrahibi olan Claude Frollo’da da Esmaralda’ya aşık olmuştur. Artık bir din adamı gibi yaşamaktan bıkmış olan Frollo, sıradan insanlar gibi yaşamanın yollarını aramaktadır.

Victor Hugo Notre Dame'ın Kamburu Kısa Özeti
Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu Kısa Özeti

Quasimodo, Esmeralda’yı kaçırarak onunla evlenmek isteri. Bu fikrini Rahip Frollo’ya açınca ona yardım etmesini ister. Rahip yardım edeceğini söylese de aslında bambaşka fikirler beslemektedir. Asıl niyeti kızı Quasimodo’ya kaçırmaktan ziyade kendisine almaktır. Paris’in ara sokaklarında iken Esmeral’dayı kaçıran ikili tam ortadan uzaklaşacakken Yüzbaşı Phoebus’e yakalanırlar. Frollo ve Quasimodo ortadan kaybolsa da Yüzbaşı gördüğü çirkin yüzden dolayı Quasimodo’yu anında tanımıştır. Ani baskında yakalanan Quasimodo öce çarmıha gerilir daha sonrasında ise binlerce kez kırbaçlandıktan sonra halka teşhir edilerek serbest bırakılır. Cezası bitse de aşkının daha da alevlendiğinin farkına varan Quasimodo bir şekilde Esmeralda’yı kaçırmanın yolunu aramaktadır. Esmeralda ise kendisini kurtaran Yüzbaşı Phoebus’a aşıktır. Rahibin de kıza aşık olması olayların iyice kısır döngüye girmesine neden olmuştur. Bu sırada başrahip git gide yüzbaşıyı kendi amaçlarına uygun olacak şekilde kullanmaya başlar. Rahip, bir plan kurarak Esmaralda ile yüzbaşının buluşmasını sağlar. Buluşma sırasında yüzbaşını bıçaklayarak öldürmeye çalışır. Öldü diye ortaya attığı yüzbaşı sağ kurtulmuştur. Olayın Esmaralda üzerine kalması sonucunda idamına karar verilir.

Kilise önünde tam idam ettirilecek olan Esmeralda Qyasimodo tarafından ani bir baskınla kaçırılarak kilisede bir odaya sokar. O dönemdeki inanışa göre seri katil de olsa bir suçlu eğer kiliseye sığınır ise kimse ona dokunamaz. Esmeralda’ya kilise içerisinde bakan Quasimodo, zamanla kızın da kendisine ilgi duymaya başladığını görür.

Victor Hugo Notre Dame'ın Kamburu Kısa Özeti
Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu Kısa Özeti

Başrahip Frollo, çingeneleri örgütleyerek Esmeralda’yı kaçırmalarını ister. Kiliseye doğru bir akın başlatan çingeneler Quasimodo’nun direnişi ile karşılaşır. Çingenelerle oluşan kavgayı fırsat bilen Frollo, Esmaralda’yı kaçırarak onu idam edileceği meydana getirir. Kıza bir şart koyar; eğer kendisini sevip evlenmeyi kabul ederse onu idamdan kurtaracağını belirtir. Bu şartın kabul görmediği cevabını alan rahip kızı cezalandıracağını ve idam edilirken canlı canlı izlemek istediğini söylemiştir. Kızı bir güzel bağlayan rahip, çavuşlara ihbar etmek için olay yerinden ayrılır.  Rahip, Esmeral’nın idam edilişini izlerken bir anda balkonuna Quasimodo gelir. Onun yüzünden kızın idam edildiğini bildiği için rahibi direk balkondan aşağı atar. Rahibin ölümünden sonra Quasimodo bir anda ortadan kaybolur.

Yılar sonra VII. Charles dönemimde suçluların cesetlerinin atıldığı bir mahzenin açılmasına karar verilir. Burada karşılaşılan manzara Quasimodo’nun sonu hakkında bilgi verir. Kambur bir cesedin bir kadın cesedine sarılı halde olduğu görülür. Quasimodo, Esmeralda’nın ölümünden sonra mahzene inerek ölümü onun yanında beklediği görülmüştür.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir