Uzun ve Kısa Otobiyografi Örnekleri 2020

Otobiyografi; kişinin kendi yaşamını yazıya dökmesidir. Aynı zamanda edebi bir tür olan otobiyografi, yazarın doğumundan başlayarak içinde bulunan döneme kadar olan olayları içerir. Kısaca, yazarın yaşam hikayesi de denilebilir. Yazımızın devamında uzun ve kısa otobiyografi örnekleri, otobiyografi özellikleri ve otobiyografi nasıl yazılır sorusu hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

otobiyografi örnekleri

Otobiyografi Özellikleri Nelerdir?

Otobiyografi, oto-biyografi olarak da ifade edilebilir. Bilindiği gibi biyografi, yaşam hikayesi veya hayat öyküsü olarak bilinir. Buradan hareketle otobiyografinin kişinin kendi yaşamını kaleme alması olarak açıklanması yanlış olmaz. Otobiyografi, her ne kadar edebi bir tür olarak kabul edilse de, bunları kaleme alanların bir edebiyatçı olmadığı kesinlikle unutulmamalıdır. Bundan dolayı edebi türlerin en önemli özelliği olan sadelik ve anlaşılırlık, bazı otobiyografilerde olmayabilir. Otobiyografilerin diğer özellikleri ise şu şekildedir:

  • Kişinin doğumundan, içinde bulunduğu zamana kadar olan olayları içerir.
  • Her ne kadar yazar kendi yaşam hikayesini kalem alsa da, gerçeklikten asla uzaklaşmamalı ve gerçek olmayan olayları yazmamalıdır.
  • Kronolojik sıra çok önemlidir.
  • Kişi, genel olarak kendi yaşamını anlatmasına rağmen, arkadaşları ve ailesinden de bahseder.
  • Tartışmalara neden olacak, şüpheli bilgiler içermez.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

otobiyografi nasıl yazılır

Otobiyografi yazarken, kontrol tamamen yazardadır. Bundan dolayı yazar isterse kendisi hakkındaki her şeyi yazabilir. Buna kontrolsüz otobiyografi denir. Bazen de yazar, sadece bir konu üzerine yoğunlaşmayı tercih edebilir. Bu ise kontrollü otobiyografidir.

Otobiyografi yazarken dikkat edilmesi gereken kuralların başında, birinci tekil şahıs kullanılması vardır. Ayrıca kronolojik sıralamaya olabildiğince dikkat edilmesi gerekir. Son olarak kişinin kendisine karşı dürüst olması ve sadece gerçeklerden bahsetmesi, otobiyografi için olmazsa olmazlardan birisidir.

Uzun Otobiyografi Örnekleri

uzun otobiyografi örnekleri

Uzun Otobiyografi Örneği

Adım Ahmet, 1987 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde dünyaya geldim. Annemin adı Ayşe, babamın adı ise Anıl’dır. İlk ve orta eğitimimi burada tamamladıktan sonra lise için Ankara merkeze gittim. Ortaokulun sonunda yapılan sınavda Ankara Fen Lisesi’ni kazandım. Burada 4 yıl eğitim gördükten sonra üniversite sınavına girdim ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeyi başardım.

Ben üniversiteye kazandığımda babam aşırı sigara kullanımından dolayı KOAH hastalığına yakalandı. Hastalık nedeni ile çalışmakta ciddi zorluklar yaşadı ve sonunda işi bırakmak zorunda kaldı. Yaşanan bu olay, neredeyse benim okulu bırakmama neden olacaktı. Ancak bazı akrabalarımın desteği ve İstanbul’da bulduğum yarı zamanlı iş, beni bu kararımdan vazgeçirdi. Okul bitene kadar maddi ve manevi anlamda ciddi zorluklar yaşadım. Ancak okulu zamanında bitirmeyi başararak hemen göreve başladım.

Doktorlukta ilk görev yerim, Kırıkkale’nin küçük bir ilçesi olan Keskin’di. Buradaki bir Sağlık Ocağı’nda görev yapmaya başladım. Anadolu insanının klasik sağlık şikayetleri, burada da mevcuttu. Çalışırken kesinlikle zorlanmıyordum, insanlara yardımcı olmak beni fazlasıyla mutlu ediyordu. Bu sırada TUS için ciddi hazırlık yapıyordum. Nihayetinde Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü’nü kazandım ve Ankara’ya taşındım. Buradaki eğitimim 4 yıl sonunda tamamlandı ve artık uzman doktor oldum. Şuanda uzman doktor olarak İstanbul’daki özel bir hastanede görev yapmaktayım.

Kısa Otobiyografi Örnekleri – 2021

kısa otobiyografi örnekleri

Kısa Otobiyografi Örneği

Ben Ahmet Tunç. 1990 yılında, Nevşehir’in Avanos ilçesinde dünyaya geldim. Annemin adı Esma, babamın adı ise Veli’dir. Babam çiftçi, annem ise ev hanımıdır. İlk ve ortaokula bu ilçede gittim. Daha sonra okulu bırakmak zorunda kaldım ve babama yardım etmeye başladım.

Çiftçilikle uğraşırken, aynı zamanda yabancı dil öğrenmeye çalıştım. Her yıl ilçemize çok sayıda turist geldiğini bildiğim için yabancı dil öğrenmenin bana avantaj sağlayacağını düşündüm. Yaz aylarında turistlerin kaldığı bir otelde çalıştım ve burada yabancı dilimi geliştirdim. Şimdilerde ise turistlere rehberlik yapıyor ve bölgeyi tanıtıyorum. Amacım, ileride kendi otelimi açmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir