Uzun ve Kısa Anı Örnekleri – 2021

Anı ya da diğer bilinen adıyla hatıra, günlük yaşamda çok sık kullanılan edebi bir yazı türüdür. Bu edebi yazı türüne ilişkin merak ettiğiniz birçok detayı sizler için derledik. Anı nedir? Anı özellikleri nelerdir? Uzun anı örnekleri ve kısa anı örnekleri gibi birçok bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

uzun kısa anı örnekleri

Anı Nedir?

anı nedir

Anı; toplumun büyük bir bölümü tarafından tanınan bir kişinin şahit olduğu olayları, daha sonraki dönemlerde kendi izlenimlerine göre anlatmasıdır. Anıların bir bölümü aynı zamanda otobiyografi özelliğine de sahiptir.

Anılar, ilk olarak sözlü olarak ifade edilir ve hemen yazıya dönüştürülmez. Anı anlatıldıktan sonra oluşturduğu ve oluşturacağı etki dikkate alınarak yazıya aktarılır. Toplum yaşamı bakımından çok büyük öneme sahiptirler.

Anılar, toplum içindeki sıradan bireyler tarafından da dile getirilir. Ancak bunların çok büyük bir kısmı yazıya aktarılmadığı için bir süre sonra unutulur. Dolayısıyla da edebi bir metine dönüşemez.

Anı Özellikleri Nelerdir?

Anılar, toplum içinde sözlü olarak dile getirilen ve daha sonra yazıya dönüştürülen bir yazı türü olmasına rağmen, bazı özellikleri vardır.

anı özellikleri

Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hatıralar (Anılar) , öğretici özelliğe sahiptirler.
  • Mutlak surette yaşanmış olaylara dair olması gerekir.
  • Anlatılan dönemdeki zihniyeti net bir şekilde yansıtması bakımından adeta tarihi bir belgedirler.
  • Yaşanılan döneme ışık tutmak, deneyimleri aktarmak, toplumsal değerleri hatırlatmak ve yaşananları açığa çıkarmak gibi farklı amaçlar için yazılabilirler.
  • Gerçeklikten kopmayan ve samimi bir dil ile anlatılır.
  • Hatıralara konuyla ilgili mektup, fotoğraf ve benzer türden belgeler eklenebilir.

Uzun Anı Örnekleri – 2021

uzun anı örneği

Uzun Anı Örneği


1969 yılının bir kış sabahı, havanın soğuk olduğu bir zamanda kardeşimle dışarıya çıktık. İçimiz adeta soğuktan titreyerek çarşıya doğru yürüyorduk. Çarşıda, harçlıklarımızla bir şeyler yapacaktık. Yerlerde hafif kar ve buz vardı. Düşmemek için sürekli yerlere bakıyorduk. Bir anda karşımıza bizim yaşlarımızda iki kişi çıktı. Onlar da çarşıya doğru gidiyordu ama üstlerindeki kıyafetlere baktığımızda maddi durumlarının aslında iyi olmadığı hemen anlaşılıyordu.

Yolda yan yana yürürken konuşmaya başladık. Çocukça muhabbetler yaptıktan sonra çarşıda ne yapacaklarını sordum. Bugün meydanda kurulu olan pazara gittiklerini ve orada kendilerine uygun bir iş olup olmadığına bakacaklarını söylediler. Yani alışveriş yapanlara yardım ederek, onlardan bahşiş almaya çalışacaklardı. Bunu duyduğumda gerçekten kendimi çok kötü hissettim ve soğuktan kaynaklanan titremeyi, daha derinden yaşadım. Çünkü henüz çocuktular ve üzerlerindeki kıyafetler, onları soğuktan korumuyordu. Bir süre konuşmadan yürümeye devam ettik.

Çarşıya yaklaşınca onlara aç olup olmadıklarını sordum. Cebimizde çok fazla para yoktu ama onlara sıcak bir çorba ısmarlamak istedim. Aç olduklarını duyunca küçük bir esnaf lokantasına gittik ve orada sıcak bir mercimek çorbası içtik. Paramız, hesabı ödemeye zar zor yetti. Belki de lokanta sahibi, eksik olmasına rağmen “tamam” dedi.

Yıllar sonra bu olayı hatırlatan kardeşim, “O gün aç değildik ama onların ısınmasını ve çorbalarını içmesini görünce, ruhumun doyduğunu hissettim” dedi. İşte bu söz, beni yeniden o güne götürdü ve tatlı bir sevinç yaşamamı sağladı.


Kısa Anı Örnekleri – 2021

kısa anı örneği

Kısa Anı Örneği


90’lı yıllarda daha ilkokuldayken, okuldan eve giderken arkadaşımla mezarlığa gidelim dedik. Mezarlıkta dedelerimiz için Fatiha okuyacaktık. Önce arkadaşımın dedesinin mezarına gittik, diz çöktük ve Fatiha okuduk. Daha sonra dedemin mezarına geldik ve diz çöktük. Tam Fatiha okumaya başlayacaktık ki, otların hareket ettiğini gördük. Kısa bir süre sonra bu hareketliliğin nedeninin büyük bir yılan olduğunu fark ettik. Fark etmemizle kaçmamız bir oldu.
O günden sonra mezarlığa asla tek başımıza gitmedik. Bu, bize çok iyi bir ders oldu.


Eğer daha uzun anı örneklerine ihtiyacınız varsa, konu altından bizlere mail adresinizi yazarsanız size onlarca anı örneği gönderebiliriz.
Ayrıca anlamadığınız konular varsa bize bu yazımızın altındaki yorum kısmından tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir