Usb Disk ile İşletim Sistemi Kurma Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayarın varlığı tümüyle üzerinde yer alan işletim sistemi ile doğru orantılıdır. Modern yüzyıl dünyasında bilgisayarlarda en aktif şekilde kullanılan işletim sistemlerinin başında da Microsoft’ un Windows’ u geliyor. Farklı versiyonları ile XP’ den bu yana aktif şekilde dünyanın her yerinde yoğun olarak kullanılan Windows işletim sisteminin kurulum aşaması, pek çok kullanıcı açısından zorlu bir durum olabiliyor. Özellikle de yalnızca internette sörf ya da iş dolayısı ile bilgisayar etkileşimi bulunan ve genel kullanıcı olarak tabir edilen kullanıcı cephesinde Windows kurulum işlemleri fazlasıyla karmaşık ve teknik gelebilir. Ancak günümüzde standart bir bilgisayar kullanıcısı açısından dahi Windows kurulumu ve bu kurulum için USB ya da DVD oluşturma işlemleri aslında pek de karmaşık ya da komplike işlemler değildir. Bu sayede tüm kullanıcılar kolay bir şekilde Windows USB disk oluşturup, pratik bir şekilde USB üzerinden Windows kurulumu yapabiliyor. Tüm ayrıntılarıyla anlatımın yer aldığı USB disk ile işletim sistemi kurma nasıl yapılır rehberi yardımı ile tüm kullanıcılar, kolay şekilde kurulum için USB diski hazır duruma getirebilmektedir.

USB Disk ile İşletim Sistemi Kurmak İçin Gerekenler Neler?

Kullanıcılar için hazırlanan USB Disk ile işletim sistemi kurma nasıl yapılır rehberi çerçevesinde gerekli olan en temel şey en az 4 GB kapasiteli bir USB disktir. Bu USB diskin içerisinde herhangi önemli bir dosyanın yer almamasına dikkat edilmelidir. Yani tamamen boş olması gerekir. Çünkü içerisinde yer alan tüm veriler, işlem sırasında tamamen temizlenecek/silinecektir.

USB Disk ile İşletim Sistemi Kurma

Kullanıcıların USB disk ile iletişim sistemi kurma nasıl yapılır rehberine göre kullanıcıların öncelikli olarak kurulumunu gerçekleştirmeyi istedikleri Windows işletim sisteminin versiyonuna (XP, 7,8 veya 10) ait olan ISO dosyasını bilgisayarına indirmesi gerekmektedir. İndirilen ISO dosyası ve Rufus programının kurulmasının ardından, kurulum için USB belleğin hazırlığı aşamasına geçiş yapılır. USB belleğin bilgisayarın USB giriş yerlerinden herhangi birisine taktıktan sonra, Rufus programı aktif hale getirilmelidir. Ana ekran içerisinde ortaya çıkan ‘Aygıt’ altındaki flaş bellek sürücünün doğru seçilmesi gerekir. USB bellek, bilgisayara takıldığında, bilgisayar tarafından USB disk için bir harf atanır. Bunu ‘Bilgisayarım’ sayfasından görebilmek mümkündür. Bu çerçevede de bu harfi-sürücü seçilmelidir. Ardından açılış diski oluşturma  yöntemi seçeneğinin yanında bulunan ‘Disk’ sembolüne tıklanır. Açılan pencere içerisinde kurulmak istenen işletim sistemi için indirilen ‘ISO’ dosyası seçilmelidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ‘Başlat’ düğmesine tıklanmalıdır. Bu işlemlerin zaman skalası ise ortalama olarak 10 dakika ile 12 dakika aralığında bir süreye takabül eder.

USB Disk İle İşletim Sistemi Yükleme

USB diskin hazırlanmasından sonra kullanıcılar, oldukça kolay ve hızlı bir şekilde Windows kurulum işlemlerini tamamlayabiliyor. Bunun için, öncelikli olarak USB disk bilgisayarın herhangi bir USB port girişine takılı olmalıdır. Bu şekilde bilgisayar başlatılmalı ya da yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayarın açılışı sırasında ekranda, bilgisayarın üretici logosu gelir ki bu aşamada ‘ön yükleme’ bölümü açılabilir. Bu bölümü açabilmek için logo ekrana çıktığı anda bilgisayar teknoloji ve modeline göre değişiklik gösterdiğinden ‘F12’ ya da ‘F2’ tuşlarından birisine basılmalıdır. Bu şekilde açılan ön yükleme bölümündeki ‘Sabit Disk’ seçeneği yerine ‘USB’ seçeneği getirilerek, USB disk üzerinden ön yükleme yapması sağlanır. Bunun için USB seçeneği seçilerek, ‘Enter’ tuşuna basılmalıdır. Bu şekilde bilgisayar yeniden başlayacak ve açılış sırasında normalde ilk olarak baktığı sabit disk yerine önce USB diski tarayacaktır. USB diskte de önceden hazırlandığı üzere Windows kurulum yazılımı bulunduğundan, doğrudan kuruluma geçiş yapar.

USB disk ile kurulum işlemleri kısa bir süre içerisinde bilgisayarın donanımına göre değişkenlik gösterecek şekilde tamamlanır. Bu aşamada dil seçimi, sabit disk bölümleri seçimi ve bilgisayar adı gibi genel bilgilerin girilmesi ve seçimlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, kısa sürede yeni Windows işletim sistemi sürümünün kullanımına başlanabilmektedir. USB disk ile işletim sistemi kurma nasıl yapılır rehberi ile kolay şekilde yapılabilen bir işletim sistemi kurulum yöntemi, özellikle de dizüstü bilgisayarların çok revaçta olduğu günümüzde DVD okuyucusu bulunmayan modellerde dahi kolayca kurulumun yapılabilmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir