Üniversitede Kaç Dersten Kalırsam Bursum Kesilir?

Ön lisans veya lisans düzeyinde örgün eğitim alan öğrenciler, devletten aylık belirli bir miktarda ücret almaktadırlar. Alınan bu ücret eğer burs ise geri ödenmez ancak kredi ise belirli bir süre sonrasında tekrar geri ödenir. Örgün eğitim alan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri ise üniversitede kaç dersten kalırsam bursum kesilir sorusu olmaktadır. Burs, KYK tarafından verildiği için eğer belirli bir ders sayısından başarısız olunur ise ödenen para kesilir ve krediye dönüşür. Ancak şöyle bir durum var ki bu kanun 2019 yılında değişikliğe gitti ve yerine çeşitli maddeler eklendi. Önceden 3 veya daha üstü derslerden başarısız olunduğunda burs kesiliyordu.

Kaç Dersten Kalınca Burs Kesilir?

2019 yılına kadar KYK tarafından konulan kanuna göre 3 veya daha üstü bir dersten başarısız olunduğunda, aylık alınan burs krediye dönüşüyor ve okul bitiminden belirli bir süre sonra alınan kredinin geri ödenmesi talep ediliyordu. Edinilen bilgiye göre bu kanun değiştirilerek ders sayısı kaldırıldı ve yerine yılsonu alınan ortalamalar getirildi. Yeni konulan kanuna göre bursun devam etmesi için şu şartlar getirildi:

  • Hazırlık sınıfı olan programlar için hazırlık sınıfını geçmek.
  • Eğitimin başladığı an itibari ile eğer okulunuz 4.00’lük sistem üzerinden hesaplanıyor ise YÖKSİS kayıtlarında bu ortalamanın en az 2.00 olması gerekmektedir. Bursun krediye dönüşmemesi için bu gereklidir.
  • Eğer okuduğunuz okul 100 üzerinden hesaplanıyor ise yılsonu edinilen notun en az 53,33 olması gerekmektedir.
  • Üniversitelerin tamamında geçerli olmak üzere ekim ayında YÖKSİS kayıtlarına bakıldığında, ortalamanızın en az 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Hazırlık sınıfı okuyanlar için ise sınıfı geçmeleri şarttır. Bu şartlar karşılandığında bursunuz kesilmez ve devam eder.

Genel olarak bakıldığında, üniversitede kaç dersten kalırsam bursum kesilir sorusunun cevabı üstte verilen maddelerde açıkça beyan edilmiştir. 2019 yılına kadar kullanılan başarısız ders sayısı 3 ve üzeri olan kanun yerini üstteki maddelere bırakmıştır.

Burs Krediye Döner mi?

Burs alan öğrencilerin bir diğer merak ettiği konu ise burs krediye nasıl döner olmaktadır. Bursun krediye dönmesi için başarısız ders sayısı konusunda KYK tarafından net bir rakam belirtilmemiştir. Ancak bakıldığında üstteki maddeler bu durum için geçerli olmaktadır. Ortalaması 2.00’nin altında olan veya hazırlık sınıfı okuyarak geçemeyen kişilerin bursları otomatik olarak krediye çevrilmektedir. Bu durumun takibini öğrencilerin e-Devlet üzerinden yapması gerekmektedir. Takip edilmediği zaman kredi her ay hesaba yatmaya devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir