Üniversitede Devamsızlıktan Kalınır Mı?

Üniversite hayatına yeni başlayacak olan öğrencilerin akıllarında sürekli merak ettiği bazı konular olmaktadır. Ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim alacak olan öğrenciler, karşılarında bambaşka bir sistem görmektedir. Üniversite eğitiminde koyulan kurallar, ortaokul ve lise gibi olmadığı için özellikle yeni başlayan öğrenciler bir takım zorluklar yaşamaktadır. En çok merak edilen konulardan biri ise devamsızlıktan sınıfta kalma olmaktadır. Üniversitede devamsızlıktan kalınır mı diye merak eden öğrenciler, biraz karışık bir durum ile karşılaşabilmektedirler. Çünkü ister ön lisans isterse lisans olsun; üniversitede sınıfta kalma diye bir konu yoktur. Şu da bilinmelidir ki devamsızlıktan kalma konusu tamamen okul, öğretmen ve öğrenci arasında geçen bir olaydır.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma

Ülkemizde her üniversitenin kendine has kuralları olmaktadır. Bu kurallar gerek sosyal gerekse okul içi olabilmektedir. Lakin bakıldığında üniversite; lise ve diğer okullara göre biraz daha serbest ve özgürdür. Bu durum aynı şekilde öğretmenlere de yansımıştır. Üniversitede devamsızlıktan kalınır mı sorusunun en net cevabını sizlere öğretmenleriniz vermektedir ancak genel olarak açıklamak gerekir. Üniversitede devamsızlık hakkının belirli bir limiti yoktur. Bir dersten devamsızlık hakkınız 2 hafta iken diğer bir derste bu 4 haftaya veya daha fazlasına çıkabilir. Bu durum; o dersi haftada kaç saat aldığınız ile alakalıdır. Üniversitede devamsızlıktan kalma vardır ancak sınıf yine geçilmektedir.

Üniversitede Sınıfta Kalma Var mıdır?

Üniversite hayatına yeni başlayan öğrencilerin bir diğer merak ettiği konu ise sınıfta kalmadır. Lise ve diğer eğitim programlarında derslerden başarısız olunursa veya devamsızlık hakkının tamamı doldurulur ise sınıf tekrarı yapılmaktadır. Ancak durum, üniversitelerde böyle işlemiyor.

Üniversitede sınıfta kalma var mı diye merak eden öğrenciler, bir araştırma içerisine girdiklerinde hep aynı cevabı görmektedirler. Üniversitede sınıfta kalma değil dersten kalma vardır. Bir dersin ilk olarak vize sınavı vardır. Bundan sonra ise final sınavı yapılır. Eğer dersten geçilemez ise bütünleme sınavlarına giriş yapılır. Bütünleme sınavlarında da geçilemez ise o ders alttan kalır ve sınav zamanları o dersin sınavlarına girersiniz. Eğer dersin devamsızlığından kalmışsanız, sonraki yıllarda dersi almanız ve sınavlara girmeniz gerekmektedir. Genel olarak üniversitede sınıfta kalma durumunun özeti bu şekildedir. Sınavdan kalan sınava, devamsızlıktan kalan derse girer. Ancak her iki durumda da sınıf geçilir, yalnızca kalınan ders(ler) alınmaya devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir