Ukrayna’da Hangi Türk Bankaları Var?

Ukrayna’da Hangi Türk Bankaları Var?

Şüphesiz son zamanların en canlı şehirlerine sahip, en dikkat çekici ülkelerinden biri olan Ukrayna, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Hem diğer ülkelerden hem de ülkemizden birçok kişinin ziyaret ettiği ülkede ticari ilişkilerin nasıl yürüdüğü, nakit işlemlerinin nasıl gerçekleştiği gibi unsurlar ise ziyaretçiler ve ziyaret etmek isteyeler tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Eğitim, iş ya da ziyaret, herhangi bir amaçla ülkeye gelenlere yardımcı olacak birkaç husus bulunmakta olup özellikle parasal anlamda yapılacak işlemlerde bu hususlar ziyaretçilere, büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ukrayna’nın Para Birimi ve Diğer Bilgiler

Ukrayna’da kullanılan resmi para birimi Grivna (UAH) olup Ukrayna Grivnası olarak bilinmektedir. Dolar kuruna göre yapılan işlemlerde ülke parası, gündeme göre değişilmekte olup özellikle ülkede meydana gelen iç savaş ve yönetim değişikliği gibi etkenler ülke parasının dolar karşısında değer kaybetmesine neden olmuştur. Temmuz 2019 tarihi ile de 1 Amerikan doları 25,67 Ukrayna Grivnası’sına eş değerdir. Bu noktada yine Temmuz 2019 kuru ile 1 TL de 4,48 Ukrayna Grivna’sı yapmaktadır. Genellikle Ukrayna’daki şehirlerin çoğunda da resmi para birimi olan Grivna’nın kullanıldığı görülür.

Türk Bankaları Var Mı?

Dünya’nın birçok yerinde olduğu gibi Ukrayna’da da Türk bankası bulunmaktadır. Bu bankalardan biri Finansbank’tır. Özellikle Kiev’e yapılan ziyaretinizde Credit Europe Bank olarak gördüğünüz banka aslında Finansbank’ın bir şubesidir. Bunun yanı sıra Türk bankası olan Credit Bank ve West Finance de ülkede hizmet vermektedir. Fakat ne yazık ki bu bankalar Türk lirası üzerinden değil dolar üzerinden işlem yapmakla birlikte Odessa, Donetsk, Kharkov ve Lviv gibi şehirlerde Türk bankaları maalesef hizmet vermiyor. Bu durumda tek tercih olarak Ukrayna bankaları olarak yer alıyor.

Ukrayna’da Para Çekmek Kolay Mı?

Ukrayna’da oldukça yaygın şubesi ile hizmet veren Privat Bankası ATM’lerinden Türk banka kartınız ile para çekmek mümkündür. Sadece Privat değil diğer bankaların ATM’lerinden de aynı şekilde para çekilebilmektedir. Fakat para çekerken, TL tutarı önce dolara ve ardından da UAH’a çevrilmektedir. Özellikle Türk lirasının da dolar karşısında değer kaybettiği günümüzde bu bir miktar kur kaybına yol açmaktadır. Aynı zamanda uluslararası bir banka işlemi gerçekleştiği için de Ukrayna bankaları çekilen tutardan komisyon almaktadır. Her para çekişi işleminden 8 ile 10 TL arası bir tutar bankanın komisyonu olarak tahsil edilmektedir. Yanında yüksek miktar para ile gezmek istemeyen kişiler, güvenle Ukrayna bankalarından paralarını çekebilmekte olup hemen hemen her şehirde bir km başına ATM görmek de mümkündür.

Nakit İşlemlerinde Tavsiyeler

Her ne kadar birçok şehirde ATM’lere ulaşım oldukça kolay olsa da bankalar arası işlemlerin dolar üzerinden yapılması özellikle Türk ziyaretçilerin kur kaybı yaşamasında neden olmaktadır. Bu hususta özellikle nakit işlemlerinden ziyaretçilere birkaç öneri verilebilir.

  • İlk olarak Ukrayna’da döviz bürolarında Grivna – Türk lirası değişimi yapılmamaktadır. Yani Ukrayna’da Türk lirası kullanılamamaktadır. Bu sebeple ziyaretçilerin yolculuğa çıkmadan önce ülkemizdeki bir döviz bürosundan TL Grivna satın alması iyi bir fikirdir.
  • Ayrıca tüm işlemler dolar üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple yine gitmeden önce 100 dolar ya da biraz daha fazla bir miktarı yanınızda taşımanızda fayda vardır. Fakat havaalanında sadece 10.000 dolara izin verilmekte olup bu noktaya dikkat edilmelidir.
  • Kredi kartı seçeneği de burada iyi bir fikir olmakla birlikte, böylelikle para çekmede alınan komisyon ücretini ödememiş olursunuz.

Birçok kredi kartından artık nakit avans işlemi de uygulanabilmekte olup, bazı bankalara ait kredi kartı nakit avans işlemlerinden komisyon ücreti de alınmamaktadır.

Ukrayna’da Alışveriş ve Harcamalar

Ukrayna’da birçok yerde kredi kartı geçerlidir. Bunun yanı sıra alışverişlerde çoğu yerde dolarda geçerli olmakla birlikte genellikle ülkenin para birimi olan UAH kullanılmaktadır. UAH para birimleri demir paraların yanı sıra 1, 2, 5, 10, 20, 50 ayrıca 100’lük, 200’lük ve 500’lük banknot paralar kullanımda yer almaktadır. Yine ülkede Odessa ve Kiev gibi büyük şehirlerde dolar karşılığı değişim kolaylıkla yapılmakta olup pasaport göstererek kolaylıkla para değişimi yapılabilmektedir. Bu noktada alışverişlerinizde ister ülke parası ister dolar isterseniz de kredi kartınız ile restoran, otel, pub ya da diğer harcamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir