.UDF Uzantılı Dosyalar Nasıl Açılır?

.UDF dosyası nasıl açılır sorusunun yanıtı arıyor ve .udf uzantılı dosyayı açamıyorsanız içeriğimizi dikkatlice okuyun. Sizler için bu sorularının yanıtlarını ve UDF dosyasının nerelerde kullanıldığını detaylı bir şekilde açıklayacağız. Dilerseniz dosyayı açmadan önce nerelerde ne için kullandığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

.UDF Uzantılı Dosya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

UDF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır

.UDF uzantısı UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistem) tarafından kullanılan özel bir uzantı. Uyap bu uzantı sayesinde iki etkeni gözlemiyor. Bunlardan birisi Adalet Bakanlığı ve Yargı sistemleri arasında özel bir iletişim kurmak, diğeri de hukuksal unsurların internet ortamında kolay bir şekilde takip edilerek denetlenmesinin alt yapısını hazırlamak. Bunların dışında vatandaşlar da dosya sayesinde kendilerine yönelik hukuki süreci rahat bir şekilde takip ederek haklarında bilgi sahibi olabiliyor. Tabi ki dosyayı açabildikten sonra. Peki, UDF dosyası nasıl açılır? Açıp inceleyebilmek için neler yapmamız gerekir? Hemen bu soruların yanıtlarına geçelim.

.UDF Uzantılı Dosyayı Nasıl Açabilirim?

Eğer karşınızda .udf uzantılı bir dosya varsa bunun açabilmenin tek yöntemi UYAP DOKÜMAN EDİTÖRÜ’ nü kullanmanız.  Sizlere bu editörü kurup kullanabilmeniz için bilgilendirmede bulunacağız fakat bize yardımcı bir program gerekli. Uyap Doküman Editörü .zip formatında bilgisayarımıza iniyor. Dolayısı ile bu dosyayı açmak için ZİP uzantılı dosyayı açan bir programa ihtiyacımız var. Sizlere tavsiye olarak WinRAR programını önerebiliriz. İndirebileceğiniz birçok kaynak var eğer .zip uzantısını açabileceğiniz bir programınız yoksa işe bu programı indirmekten başlayın. Artık .zip uzantılı dosyayı açabilecek durumda iseniz ana konumuza geri dönerek UYAP DOKÜMAN EDİTÖRÜ ’nün kurulumuna geçelim.

UYAP DOKÜMAN EDİTÖRÜ Nasıl İndirip Kurabilirim?

Sizlere madde madde Uyap Doküman editörünün kurulumunu açıklayacağız. Dikkatli bir şekilde okuyup tüm basamakları uygularsanız .udf uzantılı dosyayı sorunsuz bir şekilde açabileceksiniz.

  • İlk olarak http://www.uyap.gov.tr adresine giriyoruz. Açılan sayfanın en alt kısmında ‘’UYAP Destek’’ başlığını göreceksiniz hemen alt kısmında da ‘’UYAP Editör’’ sekmesi bulunuyor. Buraya tıklıyoruz. Linke tıkladıktan sonra bilgisayarımıza otomatik olarak bir dosya inecek bir süre bekleyin ve indirme işlemi tamamlansın.
  • Dosya bilgisayarımıza tamamen indikten sonra dosyayı açıyoruz ve sıra ile ‘’UYAP’’ klasörüne, ardından ‘’UKI_V4.1.11’’ klasörüne sonra da ‘’UKI_V4.1.11.exe’’ uygulamasına tıklamamız gerekli. Bu yönergelerde seçim yaparken bilgisayarınız sizden bazı yetkilendirmeler isteyebilir “Tamam” diyerek gerekli yetkilendirmeleri veriyoruz.
  • Karşınıza bir kurulum sihirbazı çıkacak. Bu pencere üzerinde “ileri” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra sistem bizlere programı nereye kurmak istediğimizi soracaktır. Kendinize uygun, herhangi bir bölümü seçebilirsiniz.
  • Seçiminizi yaptıktan sonra yönergeleri izlemeye devam edeceğiz. Bu bölümde karşımıza ileri sekmeleri çıkıyor. 3 kez ileri sekmesine tıklayarak editörün bilgisayarımıza kurulum işlemine devam ediyoruz.
  • Son aşamada karşımıza “Son” sekmesi çıkacak, buna tıklayalım.

Tebrik ederiz! Artık UDF uzantılı dosyaları sorunsuz bir şekilde açabileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir