TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Her Şey

2017 ve 2018 yıllarında eski sınav sistemi olan ÖSYS yani YGS ve LYS sınavları değiştirilerek YKS yani TYT ve AYT olarak değiştirildi. Yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi. Yeni sistemin gelmesiyle beraber üniversiteli adaylar kafasında TYT Nedir? Temel Yeterlilik Testi Hakkında Her şey konusunda bazı araştırmalar yapmaya başladı. Biz sizlere bugün TYT hakkında tüm bilgileri vereceğiz.

TYT Nedir – Temel Yeterlilik Testi Nedir?

Temel Yeterlilik Testi yani bilinen adıyla TYT, sınav sisteminin birinci oturumu olarak bilinir. Bu oturum dahilinde Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testi soruları çözülecektir. Sınav genellikle Haziran ayının üçüncü hafta sonu Cumartesi günü yapılmaktadır.

Temel Yeterlilik Testi sınavında üniversite adaylarına toplamda 120 soru sorulacaktır. Bu soruları çözmesi için verilen süre ise 135 dakika olarak belirlendi. Bu da öğrencilerin soru başına çözmesi gereken sürenin 1.125 dakika olduğunu göstermektedir. TYT Sınavının genel sınav puanına etkisi %40 olarak belirlenmiştir.

TYT Hakkında Sık Sorulan Sorular

TYT sınavına girecek öğrenciler tarafından sorulacak sorulara cevap vermek adına sizin sık sorduğunuz soruları derledik. Aşağıda sıklıkla sorduğunuz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer ekstradan sormak istediğiniz bir şey varsa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

TYT Puanının Hesaplanması İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Yeni sınav sisteminde TYT puanının hesaplanmasını isteyen öğrenciler öncelikle baraj puanını geçmelidir. Yeni sınav sisteminde ise baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. Fakat puanınızın hesaplanması için yalnızca barajı geçmeniz yeterli değil. Bunun yanı sıra Türkçe veya Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları gerekir. Bu koşulları yaptığınız sürece TYT puanınız düzgün bir şekilde hesaplanacaktır.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi oturumunda üniversiteli olmak isteyen adaylara 9 ve 10. sınıf konularından sorular sorulacaktır. TYT Sınavı aslında okuduğunu anlama ve mantık yürütme sorularından oluşmaktadır.

TYT Oturumunda Hangi Dersten Kaç Soru Sorulmaktadır?

TYT oturumunda toplam 120 soru sorulmaktadır. Aşağıda hangi dersten kaç soru sorulduğuna yer verilmiştir.

  • 40 Temel Matematik
  • 40 Türkçe
  • 5 Tarih
  • 5 Coğrafya
  • 5 Felsefe
  • 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • 7 Fizik
  • 7 Kimya
  • 6 Biyoloji

TYT Baraj Puanı Kaçtır?

Temel Yeterlilik testinde puanınızla tercih yapabilmek için baraj puanını geçmeniz gerekiyor. YÖK tarafından yapılan açıklamada TYT Baraj Puanı 150 olarak belirlenmektedir.

TYT Puanı Nasıl Hesaplanmakta?

TYT Puanı hesaplanırken her dersten eşit puan almaktasınız. Fakat Türkçe ve Matematik testlerinde yaptığınız bir net 3.3 puan kazandırırken, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testinde yaptığınız her bir net 3.4 puan kazandırmaktadır.

Yeni sınav sistemi ile beraber siz değerli velilerimiz ve öğrencilerin aklına takılan TYT Nedir sorusunu cevapladık. Eğer sizin de sorunuz varsa aşağıda yorumlar bölümünden bize sorabilirsiniz.

2021 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir