Türk Edebiyatı’ nın En İyi Romanları

Dünyanın en köklü edebiyat tarihine sahip olan ülkelerden birisi olan Türkiye’ de edebiyat alanında dünya edebiyatına yön veren pek çok akım ve kültürün etkileri somut bir şekilde görülmektedir. Dünyanın her yerinde farklı dillere çevrilmiş olan birbirinden başarılı eserlerin kaleme alındığı Türk edebiyatı dünyasında dünyaca ünlü usta kalemler bulunuyor. Her bir romanı ile okuyucuyu yeni dünyalara sürüklemeyi başaran Türk Edebiyatı’ nın usta kalemlerinin kaleme aldıkları birbirinden başarılı romanlar, günümüzde de halen edebiyat dünyasına yön vermeye devam ediyor. Özellikle de görsel sanat teknolojisinin son derece gelişmiş olduğu günümüz dünyasında Türk edebiyatının en başarılı ve en popüler eserlerinin çevrimleri son derece sık şekilde yapılıyor. Yaşar Kemal, Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi dünyaya mal olmuş yazarların yer aldığı Türk Edebiyatının birbirinden başarılı eserleri her dönemde okuyucu tarafından yoğun ilgi görmüş ve dünya kapsamında edebiyat otoritelerinin olumlu yorumlarını almıştır. Her ne kadar göreceli bir olgu olsa da edebi açıdan yapılan kriterler ile Türk edebiyatının en iyi romanları listemizde yüzlerce örneğin bulunduğu bu alandan birkaç tanesi yer alıyor.

Türk Edebiyat dünyasında kaleme alınmış olan ve günümüzde de son derece yüksek okunma oranlarına sahip olan Türk edebiyatının en iyi romanları listemizde yer alan romanların sıralaması rastgeledir ve kesinlikle iyiden-kötüye gibi bir sıralamada bulunmamaktadır. Tamamı ile geleneksel edebiyat kriterleri üzerinden yapılan değerlendirmeler ile Türk edebiyatında kaleme alınmış olan en iyi romanlardan birkaçı listemizde kendisine yer buluyor.

İnce Memed (Yaşar Kemal)

32 yıllık uzun bir süreçte kaleme alınan İnce Memed romanı Türk edebiyatının en iyi romanları arasında kendisine yer buluyor. Düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkilerinin doğası ve çeşitliliği ile son derece etkileyici bir Çukurova öyküsünü konu ediniyor. Usta yazar Yaşar Kemal’ in bu önemli eseri bir mecbur adamın hikayesini anlatıyor.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Şiiri ‘sembolist’ bir ifade üzerine kuran Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü isimli romanı Türk edebiyatının en iyi romanları arasında kendisine yer buluyor. Türk toplumunun yaşadığı değişim sürecine ilişkin olarak içerisinde bulunduğu durumu, toplum bazında bireyden yola çıkarak, topluma yayılan bir teknik ile okuyucuya başarıyla aktarıyor.

Huzur (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Dünyaca ünlü usta Türk yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın yine toplumdan bir karakterin, iç dünyasından yola çıkarak, toplumu başarıyla aktardığı en etkili romanlarından birisi olan Huzur isimli roman, Türk edebiyatının en iyi romanları listesinde bulunuyor. Bir bireyin, sürekli olarak huzuru arayışı çerçevesinde iç dünyasındaki yaşadıklarını aktarıyor. Özellikle de sosyal konular başta olmak üzere insanın varoluşunun getirileri olan yaşam, ölüm, tabiat ve sosyal ilişkiler gibi olgular üzerine son derece estetik sorgulama ve tanımlamaların gerçekleştirildiği bir romandır.

Bereketli Topraklar Üzerinde (Orhan Kemal)

Toplum genelinde bir lokma ekmek elde edebilmek amacı ile son derece kötü ve zorlu iş koşullarında çalışma durumunda olan ve bu kriterlerin yaşamında oluşturduğu son derece kötü yaşam koşullarını konu edinen muhteşem bir eserdir. Bereketli Topraklar Üzerinde isimli kitap, Türk toplum dünyasının gerçekçi bir yaklaşımını okuyucuya aktarırken, Türk edebiyatının en iyi romanları arasında kendisine yer buluyor. Orhan Kemal’ in unutulmaz eseri, günümüzde de en çok okunan kitaplar arasında kendisine yer buluyor.

Aşk-ı Memnu (Halid Ziya Uşaklıgil)

Kitap okuma alışkanlığı pek bulunmayan yeni neslin büyük bir kısmının dizisinin çekilmesiyle tanıdığı Halid Ziya Uşaklıgil’ in Türk edebiyatının en iyi romanları arasında yer alan Aşk-I Memnu isimli romanının ana konusu İstanbul’ da Boğaziçi’ nde bulunan bir yalıda geçen olayları aktarıyor. Son derece zengin ve varlıklı olan dul bir adamın iki çocuğuyla birlikte yaşadığı yalıda Adnan karakteri, Bihter isimli genç bir kızla evlenir. Bu genç kız ile Adnan Bey’ in çapkın yeğeni Behlül arasında bir yasak aşk filizlenir. Bu şekilde son derece sıradışı ve çarpık bir aile ilişkisini konu edinen Aşk-ı Memnu isimli roman, Türk edebiyatının en iyi romanlarından birisi olarak toplumda bir aile ölçeğinde son derece çarpıcı ilişkilere ve olaylara okuyucuyu dahil ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir