Tik İşareti | Onay İşareti Nasıl Yapılır?

Günümüzde yazı yazarken veya çeşitli başlıklar atarken tik işareti olarak adlandırılan onay işareti kullanmanız gerekebilir. Tik işaretini, yazılı kâğıtlarda onay verme anlamında kullanmaktayız. Tik işareti veya diğer adı ile onay işareti yapmak için bazı fonksiyon tuşlarını kullanmak gereklidir. Burada anlatacağımız tik işareti nasıl yapılır sorusu aslında gayet basittir. En basit yöntemi kopyala – yapıştır yöntemidir. Ancak çeşitli uygulamalar veya Office programı ile de basit bir şekilde tik işareti yapabiliriz. Detaylıca onay işareti nasıl yapılır açıklayalım.

Word Programı ile Onay İşareti Yapma

Onay işareti yapmak için kullanacağımız ilk program, Microsoft Office programlarından biri olan Word programıdır. Word programı, sanılanın aksine birçok fonksiyonu yerine getirmemizi sağlar. Standart yazı yazmanın dışında birçok işlevi Word programı sayesinde yapabiliriz. Word programı ile tik işareti yapmak için sırasıyla şunları uygulamanız gerekmektedir.

 1. Word programını açtıktan sonra sol üstte bulunan Giriş sekmesine geliyoruz.
 2. Yazı tipleri bölümünden Widdings yazı tipini seçiyoruz.
 3. Widdings yazı tipini seçtikten sonra klavyede “ü” tuşuna bastığımızda tik işareti ortaya çıkacaktır.

Not: Widding yazı tipi, yalnızca bazı özel karakterleri ortaya çıkarmamızda işe yaramaktadır. Yani bu yazı seçili iken normal bir yazı yazamazsınız.

Karakter Eşlem ile Tik İşareti Yapma

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarların bir diğer özelliği ile karakter eşlem uygulamasıdır. Kendiliğinden yani ayrı bir program kurmaya gerek kalmadan çalıştırabileceğiniz karakter eşlem uygulaması ile sadece tik işareti değil aynı zamanda birçok özel karaktere ve sembollere erişebilirsiniz. Eski zamanlarda kullanılan şekilli yazı yazma karakterleri de yine burada bulunmaktadır. Karakter eşlem ile tik işareti yapmak için sırasıyla şu adımları takip ediniz.

 1. Başlat simgesine tıkladıktan sonra arama yerine “Karakter Eşlem” yazın.
 2. Karşınıza çıkan uygulamaya tıklayın.
 3. Uygulama, küçük bir pencere halinde açılacaktır.
 4. Üst kısımda Yazı Tipi yazan yerden Segoe UI Symbol yazı tipini bulun ve seçin.
 5. Programın alt kısmında yer alan “Gelişmiş görünüm” kutusuna tıklayın.
 6. Karakter kümesi Unicode olarak gelecektir. Bu kısmın hemen yanında Unicode’a git yeri vardır.
 7. Bu boş kısma “2713” yazın.
 8. Son olarak üst kısma baktığınızda tik işareti yani diğer adı ile onay işareti seçili olarak gelmiş olacaktır.

Kopyalama ile Tik İşareti Yapma

Üstte anlatılanlar, pratik olarak kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak klavyede tik işareti yapma için bir diğer ve en kolay yöntem ise kopyala – yapıştır mantığını seçmeniz olacaktır. Sadece bilgisayarda değil telefonlarda da bu yöntemi tercih ederek kolayca tik işaretini seçebilir, istediğiniz alana yapıştırabilirsiniz. Aşağıda bırakacağımız tik işaretini seçerek kopyala deyin. Tamamdır, artık sizin de bir tik işaretiniz var!

Tik İşareti: ✓✔

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir