Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Marvel evreninde yaşayan Thor, Asgard’ın mistik atmosferine kadar dayanan bir öyküye sahiptir. 2011 yılında vizyona giren Thor serisinin ilk filminde oldukça yalnız bir süper kahramanın destansı yolculuğu konu edilmektedir. Bu yazımız içerisinde çok fazla ayrıntıya girmeden 3 seri den oluşan Thor film serisi hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer daha önce Marvel filmleri izlemediyseniz; Thor bu evren için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Thor Filmi Konusu

Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Thor filmi, Asgard’ın veliahttı olan kişinin, taht hakkı kazandıktan sonra süper kahraman olma öyküsünü oldukça değişik bir dilde anlatıyor. Marvel’ın uzun süredir yapılması beklenen süper kahramanları arasında yer alan Thor, düşüncesiz tavırları nedeniyle babası tarafından özel güçleri alınmış, çekicinden men edilmiş bir şekilde cezalandırılarak dünyaya sürgün edilmesi ile başlar. Bir anda farklı bir evren içerisinde kendini bulan Thor, insanlarla bir arada yaşamaya mahkum bırakılmıştır. Thor, dünya içerisinde mitolojik kahraman olarak anılmaktadır. Bir grup insana kimliğini açtığında aldığı tepkiler, Thor’u oldukça sinirlendirmiştir. Kendi dünyasının en güçlü, en kötü isimlerinden birisi dünyayı ele geçirmek için planlar kurmaya başlayınca Thor bir anda dünyayı kurtarmak için planlar yapmaya başlar. Süper kahramanımızın en büyük gücü olan çekicinin yanında olmaması bu sürecin oldukça değişik bir şekilde işlenmesine neden olacaktır. Acaba dünya Thor ile yeni bir başlangıç yapabilecek mi?

Thor: Karanlık Dünya

Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

İlk serinin sinemada büyük bir gişe patlaması yakaladıktan sonra 2013 yılında serinin 2. filmi vizyona girer. Bu seride tanrıların dünya üzerindeki mücadelesinin devam ettiğini görüyoruz. Serinin ilk filminde güçleri alınarak babası tarafından dünyaya sürgün edilen Thor, kendisini süper kahraman yapan çekici tekrardan ele geçirerek kullanmaya başlamıştı. Hak etti tahta geri dönebilmek için Asgard’a geri dönmenin yollarını arıyordu. Serinin ilk filminde hükümdarlığı ele geçirmek için Buz Devleri ile iş birliği yapan kardeşi ile mücadele eden Thor, ikinci seride de Dark Elves ile bir kapışma içerisine girecektir. Dark Elves, evrenin en karanlık gücü olan Malekith tarafından yönetiliyordu. Bu gücün amacı; evrene tekrardan karanlığa gömülerek sonsuz bir güç elde etmekti. Thor, gireceği bu mücadelede başta dünya olmak üzere yaşadığı evreni de düşmanlardan kurtarmak durumunda kalacaktır.  Gireceği bu savaşta hayatındaki bazı şeylerden feragat etmek durumunda kalacak olan Thor, dünyalı dostlarından da birtakım destekler almak durumunda kalacak.

Thor: Ragnarok

Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları
Thor Film Serisi Konusu ve Oyuncuları

Thor film serisinin üçüncü filmi ise 2017 yılında vizyona girdi. Bu seride ise Thor Nors kıyameti ile mücadele etmek durumunda kalacak. Serinin ikinci filminde Asgard’ın diğer ucunda hapsolmuş bir halde bırakılan Thor, çekicinden mahrum olduğu için herhangi bir süper gücünü kullanamamaktadır. Bu süreç içerisinde Asgard yıkımın eşiğine gelmiş, kötü güçlerce istila edilmiştir. Asgard’lılar artık Ragnarok efsanesinin hayata geçeceğini düşünür. Eğer bu efsane gerçekleşir ise tüm Asgard yaşayanları ile beraber yok olacaktır. Thor, hem halkını hem de evreni kurtarabilmek için eski müttefiki olan Hulk ile ölümcül bir mücadeleye girecektir. 3 seriden oluşan Thor serisi, Marvel evrenini yakından tanımak isteyen kişilere oldukça güzel bir seçenek sunmaktadır.

Thor efsanesini bu film haricinde başka filmlerde de görebilmek mümkündür. Marvel, Yenilmezler film serisi içerisinde Marvel evreninde yer alan tüm süper kahramanları bir araya getirerek muhteşem bir film ortaya çıkarmıştır.

Thor Filmi Oyuncuları

Chris Hemsworth

Tom Hiddleston

Anthony Hopkins

Cate Blanchett

Idris Elba

Natalie Portman

Stellan Skarsgard

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir