Telefonumu Güncellemek İstiyorum, Nasıl Güncellerim?

Akıllı cihazlar, günümüzde son derece yoğun ve sık bir şekilde ilgi görüyor. Özellikle de akıllı cihazlar ile bir bilgisayarda yapılabilecek hemen hemen her işlemin yapılabilir duruma gelmesi, en az donanımsal özellikleri kadar yazılımsal özellikleri ile de ilgilidir. Bu noktada Android mobil işletim sistemi öne çıkıyor. Dünyada üretilen çok sayıdaki akıllı cihazda Android mobil işletim sistemi kullanılıyor. Bunun dışında bazı iOS ve Windows mobil işletim sistemi de bulunuyor. Akıllı cihazlarda kullanılan bu mobil işletim sistemleri için sürekli olarak yeni geliştirmeler gerçekleştiriliyor. Özellikle de ortaya çıkan yazılımsal hataların giderilmesinin yanı sıra ortaya çıkan güvenlik açıklarının giderilmesi aşamasında da yazılım güncellemeleri ile çözüm sağlanabiliyor. Bu yüzden de bu mobil işletim sistemlerine ilişkin olarak tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi yazılım güncellemeleri yeni versiyon olarak sunuluyor. Bu güncellemeler tüm genel kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde güncelleme yapılabiliyor. Telefonu güncellemek istiyorum nasıl güncellerim rehberi ile iOS, Windows ve Android mobil işletim sistemleri için güncelleme işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

iOS İşletim Sistemi Güncelleme Nasıl Yapılır?

Akıllı cep telefonu teknolojisinin öncüsü konumunda bulunan Apple tarafından geliştirilen iPhone akıllı cihazlarda iOS işletim sistemi güncellemesi kolayca yapılabiliyor. Ancak öncelikli olarak internet bağlantısının mevcut olup, olmadığına dikkat edilmelidir. İnternet bağlantısı mevcut ise Apple tarafından iPhone kullanıcısına gönderilecek bildirime tıklanması gerekiyor. Bildirim menüsünde yer alan yeni iOS sürüm güncelleme bildirimine tıklandığında, güncelleme ekranına ulaşılabiliyor. Güncelleme öncesinde yedekleme yapılması olası hataların veri kaybına neden olmaması açısından önerilmektedir. Güncelleme sayfasında güncelleme paketi cihaza indirilmelidir. İndirme süreci sona erdiğinde ise güncelleme kur seçeneği ile kurulum başlatılır. Bu sırada cihazın ekranı kapalı kalır ve bu normaldir.

Windows Mobil Güncelleme Nasıl Yapılır?

Microsoft tıpkı, masaüstünde olduğu gibi Windows mobil işletim sistemi içinde güncellemeler yayınlıyor. Yine her güncellemede olduğu gibi önce telefon yedeği alınarak, işleme başlanmalıdır. Daha sonra ise yeterli bellek alanı mevcut ise cihaza gelen güncelleme bildirimi menüsüne tıklanmalıdır. Güncelleme sayfası açıldığında güncelleme paketi önce indirilmeli daha sonra kurulumu başlatılmalıdır. Bu süreçte ekran kapalı kalır ve ekranda güncellemeye kalan süreye dair grafik verilir. Buradan güncellemenin durumu takip edilebilir.

Android Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android mobil işletim sisteminde güncelleme işlemleri ‘Ayarlar’ menüsünde yer alan ‘Telefon Hakkında’ alt menüsünden yapılabilir. Bu alt menüde yer alan ‘Sistem Güncellemeleri’ ekranındaki ‘Güncellemeleri Denetle’ seçeneği ile mevcut resmi yayınlanan Android güncelleme paketi aranır. Güncelleme paketini cihaz bulduktan sonra cihaza indirilmelidir. Cihaza indirilen güncelleme paketinin kurulumu için kullanıcıların ‘Kur’ butonuna basmaları gerekir. Böylelikle kurulum otomatik olarak başlar ve ekran kapanır. Güncelleme tamamlandığında ekran normal şekilde açılır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir