Telefonda Gizli Arama Nasıl Yapılır?

İletişim bilişim çağında artık çok basit bir eylem haline geldi .Gelişen teknolojileri ile çok daha geniş özellikli bir iletişim olanağı sağlayan cep telefonları üzerinden pek çok farklı yöntem ile arama gerçekleştirilebiliyor. Özellikle de pek çoğu zaman kullanıcılar açısından ciddi sorunlara neden olabilen gizli numaradan arama yapma bu konudaki en somut örneklerden birisini teşkil etmektedir. Telefonda gizli arama nasıl yapılır ve gizli arama teknikleri cep telefonu ile arama yapma konusunda en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Günümüzde pek çok farklı yöntem ile gizli numaradan arama yapılabiliyor. Temel olarak gizli numaradan arama ya da gizli arama işlemi kişinin arama yapmış olduğu numarasının karşı taraf tarafından görünememesidir. Yani aranan kişinin telefonunda arayan kişinin cep telefonu numarası yerine sadece ‘gizli numara’ şeklinde bir uyarı yer almaktadır. Dolayısı ile aranan kişinin numarayı görmemesi sağlanabiliyor.

Telefonda Gizli Arama Özelliği Ne İşe Yarar?

Her ne kadar 21. Yüzyıl dünyasında pek çok adli olaya yol açmış bir cep telefonu teknolojisi özelliği olsa da aslında pek çok noktada kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Çünkü günümüzde globalleşen modern yüzyıl dünyasında istenen, istenmeyen herkes ile iletişim halinde olması gerekebiliyor. Bu durumda kullanıcıların sürekli arama yapması ve bu aramalarının çoğunluğunun da dışarıya olması durumunda numarası hızla yayılabiliyor. Bu durumda kişisel güvenliği başta olmak üzere tanımadığı kişiler tarafından numarasının bilinmesi gibi pek çok durumun meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu durumun önlenebilmesi için telefon markaları ve geliştiricileri tarafından günümüzde cep telefonlarına ve akıllı cep telefonlarına gizli arama yapma özelliği getirilmiştir. Kullanıcılar bu özellikten yararlanarak, her yeri son derece rahat ve güvenli bir şekilde numarasının öğrenilmesi olasılığı olmadan arayabilmesine olanak veriyor. Kullanıcılar numarasını görmesini istemediği kişileri gizli numaradan arayabiliyor. Günümüz Türkiye’ sinde Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM firmasının kullanıcıları istedikleri zaman istedikleri numarayı gizli arama ile arayabiliyor.

Tüm Hatlarda Gizli Arama Aynı Şekilde Mi?

Türkiye’ de GSM operatörü olarak faaliyet gösteren Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi 3 büyük şirketin bulunması nedeni ile telefonda gizli arama nasıl yapılır sorusuna ek olarak her GSM şirketinde aynı şekilde mi yapılır sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor. Aslında Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom müşterileri aynı şekilde gizli numaradan arama yapabiliyor. Çünkü bu cep telefonları üzerinde bulunan bir özelliktir. Bu aşamada gizli numara ile ilgili olarak GSM operatörlerinin tek etkisi, kendisine gelecek gizli numaraları engelleme noktasında oluyor. Yani GSM operatörüne göre kullanıcı farklı işlemler ile kendi numarasının gizli numaralardan aranmaya kapatılmasını sağlayabiliyor.

Telefonda Gizli Numara Özelliği Açma ve Gizli Arama Yapma

Cep telefonu kullanıcıları aradcığı numaranın telefonunda aramanın ‘Gizli Numara’ ya da ‘Özel Numara’ şeklinde görünerek, numarasının görünmemesi için arayacağı numaradan önce belirli kodu girmesi gerekiyor. Buna göre kullanıcılar arama bölümünde önce ‘#31#’ yazması ve sonra arayacağı numarayı yazması gerekmektedir. Bu şekilde aranan numarada, kendi numarası görünmez ve yerine ‘Özel Numara’ ya da ‘Gizli Numara’ ibaresi yazar. Bu şekilde karşı tarafın numarayı görmesi engellenmiş olur.

İphone Gizli Arama Özelliğini Açma

Son yıllarda dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan iPhone cihazları, diğer cihazlara göre yazılımsal farklılıklar taşıyor. Bu neden ile de gizli arama konusunda da farklı işlemleri gerektirebiliyor. Buna göre iPhone telefonda gizli arama nasıl yapılır sorusu dahilinde kullanıcıların ayarlar menüsünden özelliği açması gerekiyor. Bunun içinde; cihazın ‘Ayarlar’ menüsünde ‘Telefon’ alt menüsüne giriş yapmaları gerekiyor. Burada yer alan ‘ Numaramı Göster’ fonksiyonunu ‘pasif’ konuma getirmesi gerekmektedir.

Her ne şekilde olursa olsun kullanıcıların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, gizli arama yöntemi ile aradıkları numaranın sahibi tarafından gizli numaradan aranmalara kapatması durumunda arama işlemi gerçekleştirilemez. Yapılan gizli aramalarda kullanıcılara GSM operatörü tarafından gizli numaradan aranmaya kapalı olduğuna dair uyarı verilir. Günümüzde her ne kadar bu konuda genel kullanıcı bilgi sahibi olsa da çoğu cep telefonu kullanıcısı gizli numaradan aranmalara telefon numaralarını kapatmamış olduklarından, gizli arama ya da gizli numaradan arama işlemleri genel olarak yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir