Tavla Nasıl Dizilir?

Günümüzde her ne kadar bilgisayar oyunları popüler olsa da eski zamanların taşlı oyunları hiçbir zaman unutulmaz. Eski zamanların vazgeçilmez, günümüzün ise en popüler oyunlarından biri olan tavla, oynayış tarzı olarak bilmeyen kişilere oldukça zor gelmektedir. Tavla nasıl dizilir diye araştırma yapan kişiler, biraz karışık anlatımlar ile karşılaşmaktadır. Burada sizlere tavla nasıl dizilir ve tavla nasıl oynanır gibi detayları ileteceğiz. Aslında tavla, dışarıdan görüldüğü kadar zor bir oyun değildir. Tavladaki amaç, pullarınızı kendi önünüzdeki yerde toplayarak dışarı almaktır.

Tavla Dizilişi

Tavla dizilişi olarak önünüzde bir tavla olduğunu hayal edin. Siyah ve beyaz olmak üzere tavlada 2 renk bulunmaktadır. Bu iki renkten siyah siz olun. Tavla, açıldığında iki parça haline gelmektedir. Sağdan sola ve soldan sağa giden iki farklı oynayış tarzı bulunmaktadır. Bu, size ve rakibinize göre değişkenlik göstermektedir. Hangisi diziliş ile oynayacağınıza siz karar verirsiniz.

Sağdan Sola Tavla Dizilişi

Sağdan sola doğru hareket eden tavla dizilişi şu şekildedir:

  • Tavla karşınızda iken sağ üst köşeye 2 adet pul,
  • Sol üst köşeye 5 adet pul,
  • Sağ bölümdeki alt köşeye 5 adet pul,
  • Sol bölümdeki alt köşenin bir yanına ise 3 adet pul eklenir. Bu sayede sağ üstten başlayarak pullarınızı sol alt köşeye toplamanız gerekmektedir.

Soldan Sağa Tavla Dizilişi

Üstteki dizilişin tam tersi olarak soldan sağa giden bir oyun sistemidir. Pul sayısı ve oyunun amacı aynıdır. Sadece pulların gidiş yönü değişir.

  • Sol üst köşeye 2 adet pul,
  • Sağ üst köşeye 5 adet pul,
  • Sol alt bölümün soldan altıncı kısmına 5 adet pul,
  • Sağ alt bölümün soldan ikinci kısmına ise 3 adet pul eklenir. Böylece oyun soldan başlar ve sağa doğru hareket eder.

Buradaki tavla dizilişi, diğer renk yani rakip için de aynıdır. Sizin pullarınızın olduğu yerlerin karşısına, diğer renk gelmektedir.

Tavlanın Oynanışı | Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla nasıl oynanır diye araştırma yapan kişiler, amacının dışına çıkan anlatımlar ile karşılaşmaktadır. Aslında tavla oyunu gayet basit ve kolaydır. Sadece birkaç terimi ve mantığı anlamanız gerekmektedir. Tavlada bulunan ve pulların koyulduğu yerler 1’den 5’e kadar sayıdır. Attığınız zarlara gelen rakamları, pulları hareket ettireceğiniz yere doğru sayarak koyarsınız. Üstte anlatılan gibi örneğin soldan sağa hareket eden bir oyunda, ilk siz başladınız. Zar olarak 2 – 1 geldiğinde sol üstteki pulları oynamak isteyebilirsiniz. Burada, sol üstteki pulu direkt olarak 3 yana kaydırabilir veya birini 2 birini 1 olarak oynayabilirsiniz.

Tavlada Kırık Nedir?

Birçok yerde kırık terimini duyabilirsiniz. Tavlada kırık, bir pulun üstünde başka bir pul olmadan, tabiri caiz ise tek başına kalmasına denir. Sizin bir pulunuz tek başına kalır ve rakibinizin attığı zar, hareket yönünde sizi pulunuza denk gelir ise rakip o zarı kırabilir. Böylece siz oyuna devam edemez, yalnızca başa dönmek yani “alana girmek” için çabalarsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir