Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu

Windows halen dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olmaya devam ediyor. Win7, Win8 ve Windows 10 en yaygın kullanılan versiyonları arasında. Uzun yıllardır Windows’ un farklı versiyonlarının kullanılıyor olması, kullanıcılarda belirli bir bilgi bikrimi ve deneyim oluşturmuş durumda. Bunun yanında Windows her ne kadar her versiyonuyla büyük güncellemeler ve farklılıklar oluştursa da, birçok şey daha önce başarısını kanıtlamış temellere oturuyor. Bu durum aynı zamanda karşılaşılan hataların da, kötü amaçlı yazılımların saldırma noktalarının da çok farklı olmamasına neden oluyor. Bu sebeple en tanıdık hatalardan biri olan Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu, pek çok farklı nedene dayalı olarak ortaya çıkıyor ve bu soruna kullanıcıların çözüm arayışları da sürekli devam ediyor.

Taskmgr.exe Hatasının Nedenleri

Taskmgr.exe, Windows işletim sistemlerinde programlar, applications SDK ve applications DDK uygulamaları ile doğrudan ilişkili bir sistem dosyasıdır. Bilgisayar kullanımı sırasında başvurduğumuz birçok yöntem, bazen elektrik kesintisi, bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımlar bu dosyanın zarar görmesine, engellenmesine veya silinmesine yol açabilir. Çoğunlukla herhangi bir programın yüklenişi sırasında eksik dosya yüklenmesi veya hatalı yüklenme bu sorunun oluşmasında en büyük etkendir. Çeşitli yöntemlere başvurarak indirilen, yazılımları cracklemeye çalışmak, programların yüklenişi sırasında internet ve elektrik kesintisi yaşanması, bazı dosyaların eksik veya hatalı yüklenmesine neden olabilir. Bunun yanında bazı kötü amaçlı yazılımlar ve virüslerin de, öncelikli hedeflediği sistem dosyalarından biri de Taskmgr.exe dosyasıdır. Bazıları dosyaya ulaşılmasını engellerken, bazıları doğrudan bu dosyanın silinmesine neden olarak, işletim sisteminin çalışması sırasında sürekli hata alınmasına neden olabilir. Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu, sorunun kaynağına göre farklılıklar gösterir. Hatanın çözülmemesi bazen sadece rahatsız edici boyutta, bazen tüm çalışmalarınızı kilitleyebilir. Hata uyarısıyla ilk karşılaşıldığından itibaren ilgilenilmemesi, eğer kötücül bir yazılım nedeniyle oluşuyorsa, yayılmasına ve daha büyük sorunların oluşmasına da neden olabilir.

Taskmgr.exe Hatası Uyarıları

Hatanın nedenine bağlı olarak çeşitli uyarılarla karşılaşılabilir. Bu uyarılar arasında bulunanlardan bazıları şöyle;

Taskmgr.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil.

Hata Uygulaması Yolu: taskmgr.exe.

Taskmgr.exe çalışmıyor.

Taskmgr.exe başarısız oldu.

Taskmgr.exe bulunamadı.

Program başlatmada hata: taskmgr.exe.

Bu uyarıları işletim sisteminin kuruluşu sırasında, bilgisayarı ilk açtığınızda veya bir programı çalıştırmaya uğraştığınızda alabilirsiniz. Sorunun nedenine bağlı olarak, bu uyarılar ve bilgisayarınızın çalışma performansı, çok can sıkıcı hale dönüşebilir.

Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolları

Sorunun oluşma nedenine göre, çözümlerde farklılıklar gösterir. Hangi çözümün sizin durumunuza uygun olduğunu önceden bilmek neredeyse imkansızdır. Bu sebeple en sık karşılaşılan nedene dayanan çözümler arasında bir derleme hazırladık. Buradaki yöntemleri sırasıyla denediğinizde, yüksek olasılıkla sorunu çözmüş olacaksınız. Her yöntem sonrasında çözümün gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmeniz, diğer yöntemlere boşuna başvurmanızı engelleyecektir.

İlk Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu;

Başlat çubupuna giderek, “ çalıştır “ ikonun tıklayınız. Açılan kutucuğa ( REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f ) yazarak, Enter’ a basınız. Bu işlem sonrasında bilgisayarınızı hemen yeniden başlatmalısınız. Yeniden başladıktan sonra hata alıp almadığınızı kontrol edin. Eğer hala hata devam ediyorsa, bundan sonraki çözüm yoluna başvurmalısınız.

İkinci Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu;

Dosyanın silinmesi ihtimalinin çözümü için, http://windowsxp.mvps.org/reg/EnableTM.reg bu linke tıkladığınızda inecek olan dosyası, farklı kaydet seçeneğiyle, masaüstünüze indirin. Masaüstüne inen dosyaya çift tıklayarak veya sağ tıklayıp “ Yönetici olarak çalıştır “ seçeneğini seçerek çalıştırın. Kısa sürecek bir işlem olacağını göreceksiniz. Ardından bilgisayarınızı mutlaka yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayarınız açıldığında hatanın devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer hala devam ediyorsa, üçüncü çözüm yoluna başvurun.

Üçüncü  Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu;

Başlat çubuğuna giderek Çalıştır ikonu tıklayın. Açılan pencereye  regedit  yazarak, Enter’a basın. Bu yöntemle Kayıt defteri yani regedit’ i açmış olacaksınız. Kayıt defteri içerisinde, sol bölmede bulunan klasörlerden Policies System klasörüne ulaşmamız gerekiyor. Bu klasöre ulaşmak için aşağıda verdiğimiz yolu izleyin;

HKEY_CURRENT_USER\

Software\

Microsoft\

Windows\

CurrentVersion\

Policies System

 

Policies System klasörüne ulaştığınızda, içerisine girin. Klasöre girdiğinizde sağ menüde ( DisableTaskMgr ) anahtarını bulun ve bu anahtarı silin. İşlem sonrası hemen bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın devam edip etmediğini kontrol edin. Hata devam diyorsa, diğer yöntemi denemeniz gerekiyor.

Dördüncü  Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu;

Başlat çubuğuna giderek çalıştır ikonuna tıklayın. Açılan pencereye ( gpedit.msc ) ayraç işaretleri olmadan yazın ve Enter’ a basın. Bu sayede “ Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi “ ‘ ni açmış olacağız. Açılan pencerede önce Kullanıcı Yapılandırması’ na tıklıyoruz. Ardından Yönetim Şablonları, Sistem, Ctrl+Alt+Del Seçenekleri ve son olarak Görev Yöneticisini Devreden Kaldır seçeneğine çift tıklıyoruz. Ardından “ Yapılandırılmadı “ bölümünü işaretleyerek pencereyi kapatın. Bilgisayarı hemen yeniden başlatarak, hatanın devam edip etmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bilgisayar yeniden başlatılması hatanın çözümü uygulanamayacaktır.

Yukarıda sunduğumuz dört farklı Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu; bu hatadan kurtulmanızı % 99 oranında sağlayacaktır. Ancak çok farklı bir nedenden kaynaklanarak bu hatayı alıyorsanız, yukarıda ki çözümler işe yaramayabilir. Bu da oldukça zayıf bir ihtimaldir. Çözümleri denedikten sonra bile hatayı almaya devam ediyorsanız, profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelebilir. Bu sorunu oluşturan genel kaynaklara yönelik olarak hazırlanmış yukarıda ki yöntemler, çok büyük bir olasılıkla çözüme kavuşmanızı sağlayacaktır. Ancak çeşitli kötücül yazılımlar veya herhangi bir donanım veya işletim sisteminde yaşanmış çeşitli bozulmalar nedeniyle, hatayı almaya devam ediyor olabilirsiniz. Bu aşamada hatanın nereden kaynaklandığının net olarak belirlenmesi önem taşıyor.

Bazı durumlarda işletim sisteminin yenilenmesi veya bazı donanımların yenilenmesi gerekebilir. Yukarıda verilmiş olan dört Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu işe yaramadıysa ve halen sorununuz devam ediyorsa, deneyebileceğiniz diğer yöntem, öncelikle format atılması ve işletim sisteminin yenilenmesidir. Ancak sorun eğer bir donanım nedeniyle oluşuyorsa veya size musallat olan bir virüs varsa ve bu internet, Fdisk ve benzeri yöntemlerle bilgisayarınıza ulaşıyorsa, işletim sistemini yenilemenizde sorunu çözmeyecektir.

Bu sebeple dört Taskmgr.exe Hatası Çözüm Yolu; denenmiş ve halen hata alınmaya devam ediliyorsa, bir profesyonelin görüşüne başvurarak, hatanın neden oluştuğu ve kaynağıyla ilgili bilgi almanız, bundan sonraki süreçte yoğun uğraşlar vermenizin önüne geçecek bir önlem olur. Bu hatayla karşılaşma konusunda tatsız deneyimler yaşamamak, Windows işletim sistemi kullanan bir bilgisayar kullanıcısı için çok da kolay değil. Bununla birlikte, programların yüklenişi sırasında özen göstermek, programların acele edilmeden doğru ve güvenilir bir kaynaktan yüklenmesine dikkat etmek iyi bir önlem olacaktır. Bilgisayarınızda iyi bir antivirüs programının bulunması, kötücül yazılımların sizden uzak kalmasında ve bulaşmaya çalışmalarında önemli bir koruyucu olarak işlev yapmasını sağlayacaktır. Tüm bu önlemlere rağmen, bu ve benzeri bazı hatalar, her Windows işletim sistemi kullanan bilgisayar kullanıcısının başına dönem dönem gelebilecek sorunlar arasındadır. Bu kapsamda yukarıda ki çözüm yöntemlerine sık sık başvurma olasılığınız var. Bu çözüm yöntemlerini öğrenmek, devamında aşka sorunların çözülmesi konusunda da size rehberlik edebilecek bir bilgi birikiminin oluşmasını sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir