Tanımlama Nedir? Tanımlama Örnekleri

Tanımlama kavramı nedir, tanımlama soru örnekleri nasıl çözülür bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Tanımlama nedir sorusunu daha net açıklayabilmek için, tanımlama örneklerine mutlaka çalışmalısınız. Bu konuya ilişkin tüm detaylar, içeriğimizde yer almaktadır. Dikkatlice okuyup, örnekleri çözdüğünüz taktirde çok iyi bir şekilde anlamış olacaksınız.

Türkçe pek çok nesneyi ve eşyayı tanımlama konusunda son derece alternatife sahip bir dil olmakla birlikte aynı zamanda pek çok edebi yöntem ile şeyler üzerine tanımlama yapmak da mümkündür. Dil bilineceği üzere sadece insani bir iletişim yöntemi olmaktan çok daha fazlasını vadetmektedir.

Tanımlama

Aynı zamanda dış dünyada var olan nesne, eşya ya da şeylerin niteliğini ve kimliğini belirlemek, onları diğerlerinden ayırarak işaretlemek için de kullanılmaktadır. Bu bağlamda herhangi bir şeyin ne olduğunu anlatmak ve bu konuda niteliklerini belirlemek adına en çok kullanılan ve en işlevsel olan yöntem tanımlama nedir?

Tanımlama Ne Demek ?

tanımlama ne demek

Bir şeyin kimliğini belirlemek ve sınırlarını çizmek adına en etkileyici şekilde kullanılabilecek yöntem ise şüphesiz tanımlamadır. Tanımlama en genel anlamıyla bir nesnenin ya da şeyin ne olduğunu anlatmak için kurulan cümlelere denmektedir ve böylelikle o şeyin ne olduğu söylenmiş olur. Aynı zamanda tanımlama bir nesnenin, canlının, varlığın ya da sadece bir kavramın onu diğerlerinden ayıran özel ve değişmez özelliklerini kullanarak ne olduğunun ifade edilmesi anlamına da gelmektedir. En genel anlamıyla bu şekilde olan tanımlama ustaca kullanılması durumunda son derece etkili bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Alttaki başlığımızda tanımlama nedir ve özellikleri nelerdir bu detaylara gireceğiz ve son olarakta, tanımlama örnekleri ile yazımızı bitireceğiz.

Tanımlama Nedir ?

tanimlama nedir

Tanımlama bahsedildiği gibi herhangi nesnenin, eşyanın, varlığın, canlının ya da kavramın onu diğer tüm şeylerden ayıran temel özellikleri ile anlatılması anlamına gelmektedir. Tanımla cümleleri çoğunlukla açıklayıcı ve yalın olması gerekmektedir. Karışık ve ne olduğu anlaşılmayan cümleler tanımlama cümlelerinde kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Tanımlama yöntemini tartışmacı anlatım şekillerinde de kullanmak son derce etkili olacağından, bu tarz metinlerde de kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kurulacak bir tanımlama cümlesi olabildiğince açık olmalıdır. Uzun bir yazı içerisinde tanımlama cümlesine yer verilmek isteniyorsa, bu tarz durumlarda tanımlamanın ilk paragrafta ya da giriş kısmında yapılmasına da dikkat edilmelidir. Böylelikle üzerine yazılan konunun sınırları ilk baştan çizilmekle birlikte ne olduğunun da bilinmesi sağlanmış olacaktır.

Tanımlama Örnekleri

tanımlama örnekleri

Tanımlama cümlesi nesnesi her şey olabileceğinden bolca örnek ile örneklendirilebilmektedir.
Tanımlama örnekleri de şu şekilde verilebilir:

  • Kalem: Kağıda ya da benzer araçlara yazı yazmayı sağlayan bir nesnedir.
  • Empati: Kişinin başkasının yerine kendisini koyması demektir.
  • Ünlü kişilerin hayatlarının anlatıldığı yazılara biyografi denmektedir.
  • Fatma abla bizim yan komşumuzdur.
  • Yarasa, uçan memeli tek hayvandır.
  • Otomobil, bir yerden bir yere seyahat etmeyi sağlayan motorlu bir taşıma aracıdır.

Bu ve buna benzer tanımlama örnekleri oluşturmak mümkündür.  Bir cümlenin tanımlama cümlesi olup olmadığının anlamanın temel yöntemi ise cümleye “Nedir?” sorusunu sormaktadır. Bu soru sorulan cümleden net bir karşılık alınabiliyorsa buna tanımlama cümlesi denmektedir. Eğer soru sorulduğundan net olmayan ya da muğlak cevaplar alınıyor veya hiçbir cevap alınamıyorsa bu cümle için tanımlama cümlesi demek yanlış olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir