Tam Geçmişi Göster

Web sitelerine sınırsız erişim sağlayabilmek için geliştirilmiş olan tarayıcılar, sahip oldukları özellikler sayesinde bizlere birçok alanda katkılar sağlıyor. İnternet üzerinde yaptığımız her gezinti, her sayfa tarayıcılar tarafından kayıt altına alınıyor. Başta Google Chrome olmak üzere internet Explorer, Yandex Browser, Safari, Mozilla Firefox tarayıcıları çeşitli yazılımlar sayesinde internet üzerinde yapılan tüm gezintileri tarayıcı geçmişi adı altında veri tabanlarına kaydetmektedir. Bu yazımız içerisinde tüm tarayıcılar için tam geçmişi göster sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Hatta; tüm tarayıcılar için alternatif bir şekilde tarayıcı geçmişi nasıl öğreneceğinizi, tarayıcı geçmişinizi nasıl temizleyebileceğinizi dile getireceğiz.

Tam Geçmişi Göster (Opera, Chrome, Yandex, Mozilla, Explorer vs.)

Tam Geçmişi Göster
Tam Geçmişi Göster

Teknoloji dünyası içerisinde yer alan tarayıcıların hemen hemen tamamı aynı işlevleri görmektedir. Teknoloji şirketleri, farklılıklarını ortaya çıkarabilmek, hedef kitlesine özgün olduğunu hissettirebilmek adına ufak değişiklikler yapmaya çalışmaktadır. Bu nedenle her tarayıcıda tam geçmişi göster işlemi farklı kombinasyonlar üzerinden yapılmaktadır. Bu yazımız içerisinde dünya üzerinde genel olarak kabul görmüş tarayıcılar için geçmiş nasıl bulunur sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Google Chrome Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Google Chrome Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Google Chrome Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Dünya üzerinde en çok kullanılan tarayıcılar listesinin ilk sırasında Google Chrome yer almaktadır. Chrome kullanan birçok kişi tarayıcı geçmişine nasıl ulaşacağını ve temizleyici ne merak etmektedir. Google Chrome tarayıcısının sağ üst bölümünde yer alan üç noktalı Simge’ye tıklayarak geçmişi görme işleminin ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz. Burada karşınıza gelen seçenekler içerisinde 4. sırada olan geçmiş seçeneğine tıklayın. Geçmiş seçeneğini tıklanması ile beraber karşınıza liste halinde en son girdiğin sitelerden başlayarak tüm tarayıcı geçmişiniz önünüze serilecektir. Tarayıcı geçmişini temizlemek isteyen kişiler sol panelde yer alan ” tarayıcı verilerini temizle” kısmından son 1 saat, son 24 saat, son 7 gün, son ay hatta tüm tarayıcı geçmişini silebilirsiniz. Bununla beraber listelenen internet adresleri içerisinden tekli olarak da site silebilmeniz mümkündür.

Internet Explorer Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Internet Explorer Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Internet Explorer Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Internet Explorer ya da bir diğer adıyla Microsoft Edge kullanan kişiler de tarayıcı geçmişini nasıl öğreneceklerini merak etmekte. Sağ üst bölümde menü düğmesi olarak kullanılan yan yana 3 noktaya tıklayın. Menü seçeneğine girmeniz ile beraber karşınıza gelen seçenekler içerisinden Ayarlar bölümüne girin. Ayarlar kısmı içerisinde tarayıcı ile ilgili birçok detay görülebildiği gibi “göz atma geçmişi” adında tarayıcı ile ilgili oldukça özel bir alanın bulunduğunu göreceksiniz. Göz atma geçmişine giren kişiler, aynı Google Chrome’da olduğu Internet Explorer ya da Edge üzerinden de gibi, haftalık, aylık ve geçmişin tamamını temizleyebilir.

Mozilla Firefox Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Mozilla Firefox Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Mozilla Firefox Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Mozilla Firefox tarayıcısını üst bölümünde yer alan 3 çizgili simgeye tıklayınız. Simge tıklamanız ile beraber liste halinde arşiv, yakın geçmiş ve geçmişi temizle şeklinde birçok farklı seçenek bulunduğunu göreceksiniz. Buradan tarayıcı geçmişini bir kısmını ya da tamamını silerek yönetebilirsiniz.

Yandex Browser Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Yandex Browser Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Yandex Browser Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Google Chrome’dan sonra en çok kullanılan tarayıcılar arasında yer alan Yandex Browser, biraz karmaşıklığı nedeniyle büyük tepki çekiyor. Yandex Browser kullanan birçok kişi bu tarayıcıda geçmişin nerede bulunduğu öğrenmek istiyor. Yandex Browser tarayıcını geçmişini öğrenmek için uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir; En üst sekmede yer alan 3 çizgili simge tıklayarak Ayarlar penceresini açın. Ayarlar bölümünden detaylı olarak tarayıcı yönetimini yapabilir, geçmiş kısmına tıklayarak veri tabanına kaydedilmiş siteleri kontrol edebilirsiniz.

Yandex Browser; kullanıcılarına tek tek site silebilme özelliği de tanımaktadır. Son girdiğiniz birkaç siteye silebilir, veri tabanına kaydedilmesini önleyebilirsiniz. Aynı zamanda geçmişin tamamını silebilir ya da son gün ya da son haftayı da silebilirsiniz.

Opera Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Opera Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Opera Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Opera son yıllarda yapmış olduğu değişiklikler sayesinde birçok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Opera tarayıcısı kullanan birçok kişi için tarayıcı geçmişinin nasıl açılacağını şu şekilde dile getirebiliriz; Opera tarayıcısını açtığınızda sol üst bölümde Operanın logosunun yer aldığını göreceksiniz. Menü düğmesi olarak adlandırılan bu simgeye tıkladığınızda birden çok seçenek yer aldığı bir pencere açılacaktır. Bu pencere içerisinde ilk olarak Ayarlara giriyoruz. Yan sekmede açılan ayarlar bölümünde sol panelde yer alan Navigasyon seçeneğinden gizlilik ve güvenlik kısmına geçiş yapıyoruz. Birçok tarayıcıda olduğu gibi Opera tarayıcısında da tarayıcı geçmişini özelleştirilebilir şekilde silebilirsiniz.

Safari Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Safari Tarayıcı Geçmişini Öğrenme
Safari Tarayıcı Geçmişini Öğrenme

Apple’ın piyasaya sürmüş olduğu tarayıcı olan Safari, ağırlıkla Macbook, iMac, iPhone, iPad, iPod gibi cihazlarda kullanılmaktadır. Safari tarayıcısı kullananlar için arama geçmişine nasıl ulaşabileceklerini şu şekilde anlatmaya çalıştık; Sağ üst köşede yer alan Menü bağlantısı üzerinden History kısmına girilir. History kısmına girmeniz ile beraber tarayıcı üzerinde yaptığınız tüm internet sitesi gezinmeleri önünüze çıkacaktır. Eğer birkaç site silmek istiyorsanız geçmişte görüntülenen sitelerin üzerine gelip sağ tık yaparak tek tek silebilirsiniz. Aynı zamanda safari tarayıcı üzerinden de günlük, haftalık ya da aylık olarak tarayıcı geçmişini temizleyebilirsiniz.

Tam Geçmiş Göster İçin İpuçları

  • Google Chrome kullanıcıları tarayıcı geçmişlerini hızlı bir şekilde öğrenebilmek için CTRL+H tuş kombinasyonunu kullanarak görüntüleyebilirler. Aynı zamanda tarayıcının adres satır bölümüne chrome:// history/ yazarak da geçmişe ulaşabilirler.
  • Mozilla Firefox kullanıcıları tarayıcı geçmişini hızlı bir şekilde temizleyebilmek için CTRL+Shift +Delete tuş kombinasyonunu kullanabilirler. Aynı zamanda tarayıcı penceresine about:preferences#privacy komutunu yazarak da tarayıcı geçmişini görüntüleyebilirler.
  • Yandex Browser kullanıcıları CTRL+H tuş kombinasyonunu kullanarak tarayıcı geçmişini hızlı bir şekilde görüntüleyebilirler. Aynı zamanda tarayıcının adres satırı bölümüne browser:// settings/clearBrowserData komutunu yazarak da tarayıcı geçmişine ulaşabilirler.
  • Opera kullanıcıları ALT+P tuş kombinasyonu ile tarayıcı geçmişini ulaşabilirler. Aynı zamanda adres satırına opera://settings yazarak Ayarlar sayfasından hızlı bir şekilde tarayıcı geçmişini ulaşabilip temizleyebilirler.
  • Safari tarayıcısı kullanan kişiler CTRL+H tuş kombinasyonu ile geçmiş sayfasına ulaşabilirler.
  • Microsoft Edge ya da İnternet Explorer kullanan kişiler CTRL+Shift+DEL tuş kombinasyonunu kullanarak göz atma geçmişini silme ekranına hızlı bir şekilde ulaşabilirler.

Bu yazımız içerisinde teknoloji dünyası tarafından en çok kullanılan tarayıcılar için tam geçmiş göster hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir