Süt Açılınca Ne Zaman Bozulur?

Hayatın her anında sıkça kullanılan bazı besinler vardır. Bu besinlerin başında süt gelmektedir. Süt, her yaştan insanın günlük içtiği bir içecek olsa da özellikle bebekler ve çocuklar tarafından sıkça tüketilmektedir. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz sütün faydaları saymakla bitmiyor. Her ne kadar faydası olsa da aşırı şekilde tüketildiğinde zararı da kaçınılmaz oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise sütü açtıktan belirli bir süre sonra bitirmektedir. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler, bir süre sonra sütün bozulmasına neden olmaktadır. Peki, süt açılınca ne zaman bozulur? En fazla ne kadar gün içerisinde sütü tüketmek gerekir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Bebeklerin ve çocukların sıkça tükettiği sütün faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle çocuklar ve bebekler tarafından tüketilmesinin önemli bir noktası bulunmaktadır. Genel olarak sütün faydaları şunlardır:

  • Çocuklar veya bebekler tarafından tüketildiğinde kemikleri güçlendirir. Gelişmeyi hızlandırır ve olası bir kemik erimesine karşı önlem almış olur.
  • Beynin günlük alması gereken enerji ihtiyacını karşılar.
  • Halk arasında mide yanması olarak bilinen rahatsızlığa iyi gelir, ishal durumunda hızlı gelişme sağlar.
  • Ciltte oluşacak kırışıklıkları ve yaşlanmayı geciktirir. Daha temiz bir cilt elde etmeyi sağlar.
  • Saçının hızlı uzamasını isteyenler için fayda sağlar.
  • İnsan vücudu için hayati önem taşıyan A, B, C, D, E ve K vitaminlerini içerisinde barındırır.
  • Diş çürümelerine karşı önlem alır.
  • Dışarıdan gelebilecek olan mikroplara ve hafif rahatsızlıklara karşı direnç sağlar.
  • Uykuya yatılacağı zaman daha rahat, deliksiz ve güzel bir uyku almayı sağlar.

Genel olarak bakıldığında sütün faydaları nelerdir sorusunun cevabı üstte görüldüğü gibidir. Ancak unutulmamalıdır ki her üründe olduğu gibi sütü de dozunda ve kararında kullanmak gerekir. Peki, herkesin merak ettiği süt açılınca ne zaman bozulur sorunun cevabı nedir? Süt açıldıktan ne kadar süre sonra tüketmek gereklidir?

Süt Açılınca Ne Zaman Bozulur?

Marketlerde satılan sütleri hemen hemen her gün alır ve kullanılır. Satılan sütler iki çeşide ayrılmaktadır: Pastörize ve UHT sütler. Çoğu kişinin günlük tükettiği sütler pastörize olarak geçmektedir. Başta şunu belirtmek gerekir ki pastörize sütler açıldığında kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır ve en fazla 2 gün içerisinde tüketmek gereklidir. Risk almamak için 3 ve 4. Günlerde sütü kullanmamak gerekiyor. UHT sütler ise açılmadığı sürede oda sıcaklığında saklanabilir, buzdolabına gerek duymaz. Ancak açıldıktan sonra en fazla 4 gün içerisinde tüketmek en sağlıklısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir