Superman’in Düşmanları Kimlerdir ?

Çizgi roman dünyasının en fazla bilinen ve dünyada en çok tanının karakterlerinin başında her zaman Superman karakteri gelmektedir. Her dönemde dünyanın her yerinden hem çizgi romanları çok yoğun şekilde ilgi görmüş hem de günümüzde animasyon filmleri ve sinema filmleri oldukça yoğun şekilde ilgi görmeye devam ediyor. Özellikle de son olarak Hanry Cavill tarafından canlandırılan Superman karakteri, oldukça beğenilmiş ve devam filmleri büyük bir heyecan ile beklenmeye başlanmıştır. Türkiye’ de de en çok sevilen karakterlerden birisi konumunda bulunan Superman karakteri, DC Comics şirketine ait olan bir çizgi roman karakteridir. Son derece muhteşem bir güce sahip olduğu bilinen Superman tanrılara karşı dahi meydan okuyabilme imkanına sahiptir. Bu denli yüksek bir güce sahip olan Superman, Türkiye’ de de büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Bu denli ihtişamlı güçlere sahip olsa da bazı durumlarda karşısına onu gerçekten zorlayabilecek bazı düşmanları da çıkıyor. Bu kapsamda da Superman düşmanları kimlerdir sorusu özellikle yeni nesil arasında çok sık şekilde tartışılan konular arasında yer alıyor.

Superman Kimdir?

Dünyada Clark Kent olarak bilinen ve Kripto gezegeninden olaylı bir şekilde dünyaya bebek iken gönderilmiş olunan Superman, burada normal ancak pek de normal olmayan bir büyüme çağı geçirmiştir. Onu uzay mekiğinde bulan bir çiftçi aile tarafından yetiştirilen Clark Kent, büyüyene dek tüm güç ve hislerini baskı altında tutmuştur. Daha sonra dünyanın karşı karşıya kaldığı tehditlere sessiz kalamayarak, geçmişini de gelişen olaylar ışığında öğrenmesi ile birlikte dünyanın süper kahramanı olarak kötülere ve dünya dışından gelebilecek tehditlere karşı dünyayı korumaya başlar. Bu serüvenleri içerisinde birbirinden farklı kötü ve varlıklar ile karşı karşıya kalır. Sıradan hayatında ise gazetecilik yapan Superman karakteri, büyük gücü ve göğsündeki ‘S’ sembolü ile biliniyor.

Superman’ in Düşmanları

Superman çizgi romanlarında birbirinden farklı pek çok kötü insan ve dünya dışı varlık ile mücadele ettiği biliniyor. Farklı kötülere karşı savaşan Superman’ ın özellikle diğer karakterlerde de olduğu gibi gerçekten ona karşı dişli bir rakip olan farklı kötü karakterler bulunuyor. Özellikle de bazıları Superman serisi boyunca çizgi roman hayranlarının karşısına çıkmışken, günümüzde de filmler ile daha geniş kitlelere ulaşıyor. Superman’in düşmanları arasında;

Lex Luthor: İlk sırada gelen düşmanı olan Lex Luthor son derece zengin bir dâhidir. Çok zeki olması ve geniş parasal imkanlara sahip olması ile sürekli olarak Superman’ a karşı bir kin besleyerek, ya kendisi ya da başkalarını onun başına bela eder.

General Zod: Superman’ in geldiği Kripton gezegeninden gelen General Zod karakteri de Superman’ in azılı düşmanları arasında yer alır.

Doomsday: Superman düzeyinde güçlere sahiptir ve durdurulması çok zordur. Darbe yedikçe güçlenmesi nedeniyle zorlu bir düşmandır.

Darkseid: Uxas olarak da bilinen bu kötü karakter, tanrısal seviyede güçlere sahiptir. Düşmanlarını kafasının içinden manipüle edebiliyor. Omega ışınları da yaymasının haricinde oldukça hızlı ve çok güçlü olduğundan Superman’ in azılı düşmanları arasında yer alır.

Gibi kötü karakterler yer alır. Bu karakterler, sıklıkla Superman’ in karşısına çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir