Steam Açılmama Sorunu Kesin Çözümü

Steam açılmama sorunu günümüzün en popüler oyun platformlarından birinde oyun oynayabilme keyfine engel teşkil eden bir problemdir. Nadiren yaşanmakla birlikte açılmama veya programın çökmesi gibi sorunlarla karşılaşılmasına rağmen, bu tür sorunları bazı yöntemleri uygulayarak çözmeniz mümkündür.

  • DNS ayarlarının değiştirilmesi
  • Yeniden yükleme
  • Yönetici olarak çalıştırma
  • Advanced System Repair uygulaması indirmek
  • Windows güncellemesi
  • Modem aç-kapa yapılması
  • Tarih ve saat kontrolü
  • Antivirüs programları gibi yöntemlerin denenmesi sonucunda açılmama sorunu kesin bir şekilde çözülecektir.

Steam Açılmama Sorunu

STEAM Açılmıyorsa Nasıl Çözebilirsiniz?

1- DNS Ayarlarının Değiştirilmesi

Steam açılmama sorunu bazen DNS ayarları ile ilgili olabilmektedir. Eğer herhangi bir sebeple DNS ayarlarını değiştirmiş ve yeniden düzeltmeyi unutmuşsanız, bilgisayarınız internete bağlı ve tüm bileşenleri düzenli çalışıyor olsa bile staem bu sebebe bağlı olarak açılmayabilir. Bu tür durumlarda DNS ayarlarınızı kontrol etmeli ve 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 şeklinde Google DNS’leriyle değiştirilmesi steam açılmama sorunuzu çözebilir.

2- Yeniden Yükleme

Bilgisayar, bazı hallerde hiç beklenmedik durumlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilecek bir cihazdır. Yeniden yükleme basit bir yöntem olarak görülse de, daha önce yapmış olduğunuz güncellemelerin eksik kalması veya güncelleme esnasında herhangi bir sebeple kesinti yaşanması bazı dosyaların eksik aktarılmış olmasına sebep olmuş olabilir. Bu sebeple steam uygulamasını silip yeniden indirmek sorununuzun çözümü olabilir.

3- Yönetici Olarak Çalıştırma

Steam açılmama sorunu uygulamanın bazı izinlere erişmesinin farklı nedenlere bağlı olarak engellenmesi sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple steam uygulamasının sorunsuz çalışması adına ihtiyaç duyduğu tüm yetkilere ulaşabilmesi için yönetici olarak çalıştırılması sorunu çözebilir. Bunu yapmak için steam sembolünün üzerine sağ tıklamanız ve ‘’yönetici olarak çalıştır’’ seçeneğine tıklayın. Bu işlemi yaptığınızda sistem tarafından sorulan emin olup olmadığınız yönündeki soruya emin olduğunuzu belirten butonu tıklayarak cevap verin ve uygulamayı yönetici olarak çalıştırın. Böylece steam açılmama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

4- Advanced System Repair Uygulaması İndirmek

Bazı hallerde açılmama sorunu steam uygulamasının geride bıraktığı çöp dosyalar sebebiyle yaşanmaktadır. Bu tür bir sorun yaşanıyor olması halinde steam uygulamasını silip yeniden yüklemek bile çare olmayabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken en akıllıca iş Advanced System Repair uygulamasını indirmek ve atık dosyaların silinmesini sağlamak olacaktır. Uygulama bilgisayarınızda çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra detaylı bir inceleme yaparak gerekli güncellemeleri yapmakta ve ihtiyaç duyulmayan atık dosyaları silmektedir.

5- Windows Güncellemesi

Steam açılmama sorunu Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ihtiyaç duyulan bir güncellemenin yapılmamış olmasına bağlı olarak da yaşanabilmektedir. Bu sebeple gerekli güncellemeleri yapmak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak steam uygulamasının açılmama sorununu ortadan kaldırabilir.

Steam Halen Açılmıyor Diyorsanız…

6- Modem Açma – Kapama

Steam, bilgisayarınızdan çok sayıda giriş çıkış yapılması halinde veya şüpheli trafik hissettiğinde açılmama sorunu ile kendini gösterebilir. Oldukça basit görünmekle birlikte modem açıp kapamanız halinde sorununuz ortadan kalkabilir.

7- Tarih ve Saat Kontrolü

Birçok farklı uygulamada olduğu gibi saat ve tarih uyuşmazlığı programın çalışmasının önünde bir engel teşkil edebilir. Bu sebeple açılmama sorunu yaşandığında bilgisayarınızın tarih ve saatini kontrol etmeli, steam ile uyumsuz olması halinde güncellemelisiniz.

8- Antivirüs Programları

Steam açılmama sorunu bazı durumlarda antivirüs programlarının giriş yapılmasını engellemesi sebebiyle oluşabilmektedir. Steam açılmama sorunu yaşadığınızda bilgisayarınızda aktif bulunan tüm virüs programlarını askıya alın ve steam’ın açılıp açılmadığını kontrol edin. Uygulamaya bu şekilde girmeniz halinde kullandığınız antivirüs programının beyaz liste aracına ekleyerek, steam programına karşı engelleyici olmasını önleyin.

Steam hesabı nasıl türkçe yapılır bilmiyorsanız bununla ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir