Sivrisinek Isırığı, Şişliği Nasıl Geçer?

Sivrisinekler kışın ortalıkta pek görünmezken bahar aylarının gelmesi, havaların yavaş yavaş ısınmasıyla birlikte ortaya çıkmaya başlarlar. Genellikle bataklık, ormanlık ve ağaçlık alanların çok olduğu yerlerde yaşamayı tercih eden bu hayvanlar insan kanıyla beslendikleri için yazın sıcak aylarında sizleri çok rahatsız edebilmektedir. Sivrisineklerden kurtulmak için düzenli olarak ilaçlama yapmanız faydalı olacaktır.

Sivrisinek ısırığı

Sivrisinekler insan kanıyla beslenmektedir fakat insan kanıyla beslenenler aslında sadece dişi olan sivrisinekler insanların kanını emerek beslenir. Gecenin karanlığında insanların kan damarlarını kolayca tespit edebilirler ve damar üzerine geldiklerinde iki parçadan oluşan hortumları ile beslenmeye başlarlar. Bu iki parça hortumdan biri diğer hortum parçası üzerinde kayarak insan derisinden içeriye girer.

Isırma esnasında hortum üzerinden tükürüğü içerisinde yer alan enzim salgısıyla insan bedeninde uyuşturucu etki yapar ve bu salgı sayesinden insan ısırıldığının farkına ancak sinek kanı emdikten ve hortum deri içinden çıktıktan sonra anlar. Ayrıca çok nadir görülse de sivrisinekler salgıladığı bu tükürük ile insanlara hastalık bulaştırabilmektedir. En çok bilinen bulaşıcı hastalık sıtmadır. Bu hastalığı taşıyan ve insanlara bulaştıran sivrisinekler genel olarak ekvator bölgelerinde yaşamaktadır.

Sivrisineğin salgıladığı bu enzim ilk olarak ısırdığı yerde uyuşturucu etki yapar ve ısırdığı kişi bir süre ısırıldığını fark etmez fakat insan derisinde protein algılayan yapılar sayesinde bu enzim çözülür ve alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyonlar sonucu insanda kaşıntı hissi oluşur ve kaşıntı başlar.

Sivrisinek ısırığı ve şişliği nasıl geçer?

Sivrisinek ısırması ve oluşan şişlik için en doğal ve en etkili yöntem tuzdur. Sivrisineğin ısırdığı yer bir miktar su ile ısıtılır ve bu ıslatılan kısma bir miktar tuz sürülür. Biraz beklenir ve kuruduktan sonra kaşıntının azaldığı ve şişliğin ise indiği görülür. Tuzun bu kadar etkili olması, kaşıntının geçmesi ve şişliğin inmesinin sebebi tuzun deride kaşıntıya sebep olan kimyasal yapıları emmesinden kaynaklıdır.

Sivrisineklerin oluşturduğu kaşıntı ve şişliğe iyi gelen bir başka yöntem ise ısırık bulunan bölgenin soğuk press uygulanması ya da soğuk suyla yıkanmasıdır. Soğuk press uygulandıktan sonra ısırılan yer temiz havlu ile temizlenmelidir. Şişliğin indiği kaşıntının ise azaldığı görülecektir.

Doğal yöntemlerin yanı sıra tıbbi yöntemler ile de sivrisine ısırık kaşıntıları ve şişliğinin önüne geçilebilmektedir. Eczanelerde satılan aspirin adlı hap ile tedavi mümkündür. Aspirin kıvam alana kadar eritilmeli ve şişliğin olduğu kısma sürülmelidir. Aspirin bu bölgede bir süre beklemeli ve daha sonra temizlenmelidir. Bir süre sonra şişliğin indiği ve kaşıntının geçtiği görülecektir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba 4 yaşındaki kızının göz kapağını kapat ısırdı merhaba sinek sabah uyandinda merhaba sismisti ne yapmam lazım ama ne kadr sürede gecer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir