Simyacı Özeti – Paulo Coelho

Simyacı özeti Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılmış bulunan ve tüm dünyada 7 milyondan fazla satan muhteşem bir eserin yüzeysel bir anlatımıdır. Oldukça büyük ilgi toplayan bu eser 42 ülkede 27 dile çevrilmiş ve önemli rekorlara imza atmıştır. İspanyadan Mısır piramitlerine uzanan gizemli bir yolculuğu konu edinen kitap mutlaka okunması gereken bir başucu eseridir.

Simyacı Romanı Özeti

Simyacı özeti, Endülüslü bir çoban olan Santiago’nun sahip olduğu masalsı yaşamın felsefi bir öyküsü olarak değerlendirilmelidir. Roman kahramanlarından biri olan Santiago ihtiraslı ve çalışkan bir kimliğe sahip bir gençtir. Babası pederdir ve onun da peder olmasını istemektedir. Ancak Santiago dünyayı yalnızca gezerek öğrenebileceğini düşünmektedir. Romanda adı geçen bir diğer kişilik ise, Bilge Kral’dır. Bilge kral Santiago’ya ruhsal âlemde yol göstererek kendine dair bir felsefe oluşturmasına yardım eden kişidir. Romanda adı geçen İngiliz ise, akıllı ve macera sever bir kişidir. Oldukça zeki biri olan İngiliz’de kişisel menkıbesini arayan bir gezgindir. Romanda yer alan Fatıma, Santiago’ya âşık bir genç kızdır. Aşkının büyüklüğüne rağmen, Santiago’ya gizemli yolculuğunu bitirmesini telkin eder.

Simyacı özeti yaşadığı şehir olan Endülüs’ten ve ailesiyle birlikte hayatını sürdürdüğü şatodan sıkılan Santiago’nun Mısır piramitlerine uzanan serüvenini içermektedir. Santiago 16 yaşına bastığında peder olan babasına okulu bırakıp gezgin olmak ve dünyayı dolaşmak istediğini söyler. Babası da cevaben oğluna içerisinde 3 altın İspanyol parası bulunan bir kese verir ve oğlunu kutsayarak, ‘’git, kendine bir sürü al ve en iyi şatoların ve kadınların bizim şatolarımız ve kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dolaş‘’ der. Santiago ilk iş olarak bir koyun sürüsü alır ve koyunların kendisine rehberlik ederek yol göstereceğini varsayar.  Seyahatleri sırasında farklı köyler, kasabalar, dağlar taşlar gezen Santiago, geceleri korunaklı bir yer bulduğunda koyunlarıyla mola vererek dinlenir.

Simyacı Kitap Özeti

Simyacı Kitabı Özet Devamı…

Simyacı özeti Santiago nün bir gece yıkık bir kilise bahçesinde uyurken Mısır piramitlerine gitmesi gerektiğini ve orada bir hazine bulacağı şeklinde bir rüya görür.  Bu rüyasını hemen falcı bir kadına yorumlatır ve kadın ona; orada bir hazine bulacağını ancak bu hazinenin onda birini kendisine vermesi gerektiğini söyler. Kadının cevabını tatmin edici bulmayan Santiago yoluna devam eder. Başka bir kasabada dinlenirken aynı zamanda kitabının okurken yanına yaşlı bir adam gelerek ondan şarap ister. Sohbet etmeye başladıklarında adamın konuşmalarından bilge biri olduğu şeklinde bir izlenim edinir. Yaşlı adam Salem Kralı olduğunu ve kendisine vereceği sır dolu bilgilerin karşılığında koyun sürüsünün onda birini vermesi gerektiğini söyler.

Simyacı özeti daha sonra kralın sarayında geçen birbirinden gizemli olaylarla devam eder ve Santiago oradan ayrılarak hayallerini süsleyen ve hazinenin olduğunu düşündüğü mısır piramitlerine doğru yola çıkar. Yolculuk sırasında tanıştığı bir İngiliz ona, Mısıra simyacıyı bulmak için geldiğini ancak bunun sadece bir söylentiden ibaret olduğunu söyler. Yolculuğun ilerleyen dönemlerinde Santiago Fatima adında bir kızı görür ve âşık olur. Santiago yolculuğu sırasında adını duyduğu simyacıyla karşılaşır ve onun kurşunu altına dönüştürdüğüne şahit olur. Simyacının yardımıyla kumullar tepesine ulaştığına kişisel menkıbesine eriştiğini düşünmektedir. Ancak kumulları tüm gece boyunca kazmasına rağmen bir şey bulamaz. Yorun düşüp uykuya daldığı bir sırada savaşçı mültecilerin gelir ve kazıya devam etmelerini, yoksa onları öldüreceklerini söylerler. Santiago ise burada bir şey olmadığını, hazinenin piramitlere yakın bir yerde olduğunu, bunu rüyasında gördüğünü söyler. Bunu duyan savaşçı mültecilerden biri, ‘’ben de ispanyaya gitmem gerektiğini ve orada yıkık bir kilisede altın bulacağıma dair bir rüya görmüştüm ‘’ deyince Santiago aslında hazineni İspanyadan yola çıktığında mola verdiği kilisede olduğunu anlar ve ülkesi İspanya’ya dönerek o kilisenin bahçesindeki incir ağacının dibinde hazineyi bulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir