Salavatlar ve Faziletleri

Salavatın anlamı son Peygamber Muhammed Mustafa’nın ruhuna gönderilen selâmdır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan salavat çeşidi:

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed”

dir. Salavat okumanın oldukça fazla fazileti vardır diyebiliriz. Bunlardan bahsetmemiz gerekirse;

Peygamberimiz kıyamet vakti geldiğinde kendisine en yakın olan insanların en çok salavat getiren insanlar olduğunu söylemektedir. Eğer kıyamet vaktinde Peygamberimizin yanında bulunmak ve ondan yardım almak istiyorsak günlük yaşantımızda sıkça salavat okumalı hatta dilimize dolamalı sürekli tekrar etmeliyiz.

Peygamberimiz yine kendisine bir salavat getiren kimseye Allah’ın on salavat getirdiğini söylemiştir. Böylelikle hem Peygamberimize salavat okuduğumuz için sevaba girmiş oluyoruz hemde Allah’ın gözünde olan değerimiz artmış oluyor.

Alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamberimiz biz müminlere salavat ile ilgili bir haber daha vermiştir. Kendisine Cuma günleri daha fazla salavat getirmemizi, çünkü okuduğumuz bu salavatları Cuma günleri işittiğini beyan etmiştir. Bundan dolayı Cuma günleri muhakkak ki daha fazla salavat getirmeliyiz. Bunu elimize bir adet tesbih veya zikirmatik olarak Cuma günleri sürekli tekrar edebiliriz. Eğer elimizde tesbih veya zikirmatik bulunmuyor ise bu defa dilimizden sürekli tekrar edip salavatın sevabına nail olabiliriz.

Eğer işleriniz bozuldu ise, hayatınızda çokça sıkıntı ile yüz yüze geliyorsanız salavat-ı şerife okumalısınız. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.) bu konu ile ilgili olarak dara ve zora giren kimselerin kendisine salavat okumasını istemiştir. Çünkü Peygamberimize okunan salavatlarda rızk kapısı açılır. Darlık ve sıkıntı içine giren insan üzüntüsünden ve kederinden uzaklaşır. Kısa zaman içinde rızk kapısı ona açılır ve bolluğa kavuşur. Eğer böylesine sorunlar ile iç içe iseniz mutlaka hergün salavatı şerife okumayı ihmal etmeyin.

Bir gün içinde bin defa salavatı şerife okuyan kimsenin cennette bulunan yerini görmeden ölmeyeceği Peygamber efendimiz tarafından biz müminlere haber verilmiştir. Bu ne müjdeli haber, ne güzel haberdir. Allah bizleri bir günde bin adet salavat okuyup cennette olan yerini gören müslümanlardan eylesin.

Peygamberimiz ümmeti olan biz müslümanlara nerede olursak olalım salavat getirmeyi tavsiye etmiştir. Kendisi okunan bu salavatları duyduğunu ifade etmiştir. Biz müslümanlar için bundan daha güzel bir haber var mıdır? Alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamberimize ulaşmak için bir salavat okumamız yeterli. Hemde nerede olduğumuzun hiç önemi olmadan.

Peygamber Efendimiz, Sırat Köprüsü ile Salavatı Şerif arasında da bir bağlantı kurarak bizlere haber vermiştir. Peygamberimiz salavat okuyan kimselerin sırat köprüsünden geçerken alınlarında bir nur olacağını ifade etmiştir. Bu nuru taşıyan kimselerin ise asla cehenneme girmeyeceğini haber vermiştir. İşte İslam kolaylık dinidir. Peygamberimize hergün mutlaka elimizden geldiği kadar salavat getirmeliyiz. Günahlar içinde kavrulduğumuz şu ahir dünyada belkide en çok ihtiyacımız olan şeylerden bir tanesi budur.

Bir başka salavat çeşidi ise:

“Cezallahü anna Muhammeden ma hüve ehlühu”

dur.

Bu salavat ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kim bir defa okursa yetmiş bin melek bin sabah sevabı yazmaktan yorulurlar demiştir. Melekler ruhani varlıklar olduğu için yorgunluk hissetmeleri çok zordur. Peygamberimiz ne kadar büyük bir sevaba denk olduğunu farketmemiz için bize böyle bir benzetme yapmıştır. Ayrıca bu salavatı bir kere okumanın delail-i hayrat’ı 70.000 kere okumaya denk olduğu bildirilmiştir. Her mümin bunu bir kağıda veya not defterine yazarak günde en az bir defa okumalı ve sevabından faydalanmalıdır. Böylesine kuvvetli bir salavat es geçilmemeli ve faide sağlanmalıdır .

“Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Salaten Tekunu Leke Rizaen ve Likahkihi Edaen”

Yukarıda yazmış olduğumuz salavatın ise fazileti saymakla bitmeyecek derecede kuvvetli ve önemlidir. Eğer yukarıda bulunan salavatı hergün otuzüç defa olmak sureti ile okursanız vefat ettiğiniz zaman Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in kabri ile aranızda bir yol açılacağı ve kendisiyle komşuluk yapacağınız söylenmektedir. Böylesine kutlu ve güzel bir olay için tüm müslümanlar hergün en azından otuzüç kere bu salavatı şerifeyi okumalı ve bundan istifade etmelidir.

“Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Adede Ma Fi Ilmillahi Salaten Daimeten Bi Devami Mülkillah”

Bu salavatı şerifeyi okuyan kişinin bir defa okumasında yediyüz bin salat getirmiş kadar sevap kazanacağı söylenmektedir. Cuma günleri bu salavatı şerifi bin defa okuyan kişilerin dünya ve ahiret hayatlarında saadet elde edecekleri ve huzura kavuşacakları söylenmiştir. Salavat okumanın en önemli faziletlerinden bir tanesi ahiret hayatında Peygamberimiz ile komşu olarak sohbet edebilmeyi sağlamasıdır. Dünya hayatında Peygamberimize görmeden yakınlık gösterenler ahiret hayatında kendisine komşu edilecek ve sık sık görüşme imkanı bulacaklardır. Bu vesile ile mutlaka hergün salavatı şerife getirmek ve Peygamberimizi kalbimizden geçirerek anmak oldukça önemli ve faidelidir.

  • Salavat Getirmenin Genel Fazilet ve Faydaları

Salavat getiren kişilerin günahları ve ayıpları Cenab-ı Hakk tarafından gizlenir ve örtülür. Biz Allah’ın sevgilim dediği o güzel insanı, Hz. Muhammed Mustafa’yı anarak onu seviyoruz, Rabbimizde bizim günahlarımızı örtüyor. Her salavatı şerife getirişimizde Rabbimiz bizim derecemizi on derece arttırarak bizi yukarı taşıyor. Çokça salavat getiren bazı kişiler çok nadir olsada ölmeden cennet ile müjdelendirilebilir. Bu çok küçük bir ihtimal olsa da Allah’ın işine karışılmaz ve olabilir. Salavat getirmenin bir diğer faydası ise sadaka ile eşdeğer olmasıdır. Bir yoksula yardım eder gibi, sadaka verir gibi her salavat getirmenizde sevap kazanırsınız. Sıkıntılarınızın giderilmesine vesile olur, Allah rızk kapılarınızı açıp gönlünüzde bulunan sıkıntıları alır. Ruh ve kalp günahlar vesilesi ile iyice kirlenmiş ise çokça salavat getiren kişi muhakkak bu kirlerden arınır ve kalbiyle beraber ruhu nurlanır. Salavat okuyan insanların evlerinde huzur olur, bereket olur. Allah rızklarına bolluk getirir. Peygamberin anıldığı evlerde büyüyen çocuklar İslam’ın ahlakı ile büyürler ve dinlerine faydalı birer müslüman olurlar. Sırat köprüsüne gelindiğinde kişinin alnına nur verilir. Ayağı kayacak olsa okuduğu salavatlar yardımına koşar. Dünyada okuduğu bu salavatlardan dolayı mutluluk duyar. “İyi ki bu salavatları okumuşum” der. Herhangi bir şeyh bularak yardım alamayan müslümanlarında dayanacağı nokta salavatı şerifelerdir. Şeyh bulamayan ve imanının zayıflamasını istemeyen müminler sıkça salavatı şerife okuyarak kalplerini nurlandırabilir. İmanlarını tazeleyerek gönül bağı ile Resul-u Ekrem’e bağlanabilirler. Ondan kopmayarak bir şeyhe ihtiyaç duymayabilirler . Salavat okuyan kimseye alemlerin Rabbi olan Allah övgüler kılar. Böylelikle kulun Rabbi karşısında mertebesi iyice artar ve yükselir. Bir kul için bundan daha güzel bir durum kesinlikle yoktur. Alemlerin Rabbinin bir kuluna övgülü sözler söylemesinden daha yüce ne olabilir?

Biz müslümanlar mutlaka gündelik yaşantımız sırasında yerlerin ve göklerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamber efendimize salavatı şerifeler getirmekle mükellefiz. Ona okunan her salavatta ona yaklaşmak gönül bağı kurmak bizler için en güzelidir. Vaktimiz bulunmuyorsa daha tesirli salavatları okuyarak kısa vakitte çokça sevap kazanabiliriz. Unutmayalım ki İslam kolaylık dinidir. Zorluk yoktur. Tüm bu sözlerin çerçevisinde son sözümüzü söylerek değerli okuyucularımıza veda ediyoruz.

Hasbinallah ve niemel vekil..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir