Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir ?

Farklı Saç Tipleri Nelerdir? Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir?

Saç tipinizin farkında olmayabilirsiniz.   İster saç bakım ürünleri için alışveriş yapıyor ister saç şekillendirme araçları deniyor olun, çoğumuz sahip olduğumuz saç tipini belirlemede bazı zorluklarla karşılaşıyoruz.

Saç tipinizi belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar saç yoğunluğu, çapı, gözeneklilik, yağlılık, elastikiyet ve kıvrılma şeklini içerir. Bu yazıda, farklı saç tiplerine ve kendi saç tipinizi nasıl belirleyeceğinize dahil bilgiler vereceğiz.

  1. Saç Yoğunluğu

Saç yoğunluğunuz saç derinizde ne kadar saç ( saç teli sayısı) ile ilgilidir. Saç yoğunluğu saç çapından farklıdır. Daha fazla yoğunluğa sahip ince saçlarınız olabilir veya tersi de olabilir. Her biri ayna karşısında belirlenebilen üç saç yoğunluğu vardır.

Saçınızın büyük bir bölümünü alın ve kenara çekin. Saç derinizi görebilme derecesi, saç yoğunluğunuzu belirler.

*İnce Yoğunluk: Saç derinizi kolayca görebiliyorsanız, ince saç yoğunluğuna sahipsiniz.

*Orta Yoğunluk: Saç derinizi kısmen görebiliyorsanız, orta saç yoğunluğuna sahipsiniz.

*Kalın Yoğunluk: Saç derinizi neredeyse göremiyorsanız, kalın saç yoğunluğuna sahipsiniz.

 

Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir

 

  1. Saç Çapı

Saçınızın çapı, bireysel bir saç telinin genişliğini ifade eder. Saç tipinizi belirlemenin en doğru yolu budur. Saçınızın ince, orta veya kalın olduğunu anlamak için saç teli testi yapın.

Tek bir saç telinizi tutun.

*İnce Saç: Parmaklarınız arasındaki saçı zar zor hissedebiliyorsanız, ince telli saçlarınız vardır. Bazı durumlarda, saç teli o kadar incedir ki, görünür bile değildir.

*Orta Saç: Saç telini hafifçe hissedebiliyorsanız, orta kalınlıkta saçlarınız var.

*Kalın Saç: Saç telini belirgin bir şekilde hissedebiliyorsanız, kalın telli saçlarınız var.

Saç telinizi bir dikiş ipliği ile de karşılaştırabilirsiniz. Bir ipliğin uzunluğu boyunca bir saç teli yerleştirin. İplikten daha kalınsa, kalın saçlarınız var. İplikle hemen hemen aynı kalınlıktaysa, orta kalınlıkta saçlarınız vardır. Saç teli iplikten önemli ölçüde inceyse, ince telli saçlarınız vardır.

  1. Gözeneklilik

Gözeneklilik saçınızın nemi emme ve tutma kapasitesini  ifade eder. Gözeneklilik ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla nem ve ürün emecektir. Yüksek gözeneklilik saça zarar verebilir.

Saçınızın gözenekliliğini bilmek, saçlarınız için doğru ürünleri seçmede yardımcı olabilir. Saç gözeneklilik seviyesini belirlemek için tek bir saç telini bir bardak suya daldırın.

*Yüksek Gözeneklilik: Saç teli dibe batarsa, yüksek saç gözenekliliğiniz vardır. Yüksek gözenekliliğe sahip saçlar, kimyasalları ürünleri kolayca emebileceğinden hasar oluşmasına daha yatkındır. Ayrıca kolayca kıvırcık ve pürüzlü olur. Saçınızı yıkadıktan sonra da çabuk kurur. Saç telinde çok sayıda kırık ve hasar olması, yüksek gözenekliliğe neden olur. Genellikle kimyasal dolgulu ürünlerin veya tedavilerin sık sık uygulanması nedeniyle oluşur. Çok gözenekli saçlarınız olduğunda, asla yeterince nemlendirilmez.

*Orta  Normal Gözeneklilik: Normal gözenekliliğiniz varsa, su arasında yüzen ve doğru dengelenmiş saç telini bulabilirsiniz. Bu saç tipi doğru miktarda nem alır. Yıkadıktan sonra saçlarınız ıslak, ancak yapışkan değil. Çok fazla bakım gerektirmez ve herhangi bir saç stilini zahmetsizce tutabilir. Gözenekliliği normal olan saçlar hasara daha az yatkındır.

*Düşük Gözeneklilik: Düşük gözenekliliğiniz varsa, saç teliniz su  yüzeyinde yüzer. Bu, saçınızın kuruması uzun süreceği anlamına gelir. Saç teliniz de daha az gözenekler  vardır, bu da saçınızın suyu emme kapasitesini en aza indirir. Su saçların yüzeyinde kalmaya eğilimlidir ve kullanılan ürünler genellikle emilmek yerine saçınızın üstüne yerleşir. Saç yıkandıktan sonra saçlarınız uzun saatler boyunca ıslak kalır ve yapışkan hissedersiniz.

Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir

4.Yağlılık

Saçınızın ne kadar yağlı olduğunu bilmek, ne sıklıkta yıkamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yağlı saçlar daha hızlı kalıntı oluşturduğundan, şampuanlar ve saç kremleri arasında doğru ürünleri seçebileceksiniz.

Yatmadan önce saçınızı iyice yıkayın ve kurumaya bırakın. Uyandıktan sonra kafa derinize bir test yapın. Özellikle başınızın yakınında ve kulaklarınızın arkasında yağlı bir doku hissedebilirsiniz. Doku üzerinde biriken yağ miktarı saçınızın ne kadar yağlı olduğunu belirler.

*Yağlı Saçlar: Dokuda çok yağlı bir kalıntı varsa, yağlı saçlarınız ve saç deriniz var. Bu, saçlarınızı haftada 4 ile 5 kez yıkamanız gerektiği anlamına gelir.

*Normal Saç: Çok hafif bir yağ kalıntısı varsa, normal bir saç derisine sahipsiniz. Saçınızı haftada 1-2 kez yıkayabilirsiniz.

*Kuru Saçlar: Doku üzerinde biriken yağ birikintisi yoktur. Bu, hidrasyon eksikliğini gösterir. Saçlarınıza nem  katabilen  ürünler kullanın.

*Karma Saçlar : Saç derinizin sadece belirli bölgelerinden dokuda birikmiş yağ varsa, karma saç yapısına sahip olduğunuzu gösterir. Genellikle kulaklarınızın arkasındaki ve alın kısmına yakın yerlerde saçlar yüksek miktarda yağ salgılar.

  1. Saç Esnekliği

Saç esnekliği, tek bir saç telinin normal durumuna dönmeden önce ne kadar gerilebildiğini ifade eder . Saç sağlığının güçlü bir göstergesidir. Yüksek elastikiyete sahip saçlar iyi bir parlaklık oranına sahiptir ve tüm saç tiplerinin en güçlüsü olarak kabul edilir.

Saçınızın esnekliğini test etmek için ıslakken bir saç telini koparmanız ve mümkün olduğunca germeniz gerekir. Sonuçlara bağlı olarak, saç esnekliğiniz üç tipten birine sahip olabilir.

*Yüksek Elastikiyet: Saç teliniz hemen kırılmadan uzarsa, yüksek elastikiyeti gösterir. Bu daha güçlü saçlar anlamına gelir. Yüksek elastikiyete sahip (ıslakken) saçlar kırılmadan önce orijinal uzunluğunun% 50’sine kadar uzayabilir. Genellikle kılan telli saçlar oldukça esnektir.

*Orta Elastikiyet: Saçlarınız kırılmadan önce bir dereceye kadar uzarsa, orta esnekliği gösterir. Çoğu kadın orta saç esnekliğine sahiptir. Doğal saç maskeleri ve saç yağları kullanarak saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

*Düşük Esneklik: Gerildikten hemen sonra kopan saçların düşük elastikiyeti vardır.

Bu saç tipi kırılgan olma eğilimindedir. Üzerinde kullanılan ürünler için özel dikkat gerektirir. Sert kimyasallar saç esnekliğini azaltabilir. Bu nedenle, saç yapısını güçlendiren şampuanları seçmek önemlidir.

  1. Kıvrılma Deseni

Kıvırcık, dalgalı, düz saçlarınız olabilir. Dört tip saç modeli vardır. Saç folikülünüz saçınızın nasıl görüneceğini belirler.

1: Düz Saç

Bu saç tipi, herhangi bir kıvrılma göstermeden düz kalır.  Tipik olarak köklerden uçlara kadar düzdür. Dokusu yumuşak ve ipeksi ve son derece parlak. Bukle içermez. Genellikle, düz saçlı kadınların ince telli saçları vardır. Yumuşak olmanın yanı sıra, bu doğal olarak düz saç tipinde yüksek miktarda yağ salgısı da görebilirsiniz.

Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir

 2: Dalgalı Saç

Dalgalı saç tipi ne düz ne de kıvırcık. İkisi arasında bir yerdedir. Dalgalı saçlarda, saçınızın alt ucunda hafif bir kıvrılma  gözlemleyebilirsiniz . Saç stillerini çok iyi tutabilir. Dokusu oldukça pürüzlü ve çapı kalın.  Üç alt türe ayrılır:

*İnce dalgalı saçlar

*Orta dalgalı saçlar

*Kalın dalgalı saçlar

3: Kıvırcık Saç

Saçınızın kıvırcık olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, saç telinizin bir ‘S’ desenine uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Bu saç tipi, bağımsız olarak kıvırcık kalan belirli buklelere sahiptir. Dalgalı ve düz saçlara göre daha yüksek yoğunluğa sahiptir. Kıvrılmaya daha yatkındır ve hızla karışabilir. Üç alt türe ayrılır:

*Gevşek bukleler

*Orta bukleler

*Sıkı bukleler

Artık saç tipiniz hakkında daha iyi bilgi sahibi olduğunuza göre,saçlarınız için doğru ürünleri seçebilir daha doğru bakım uygulayabilirsiniz. Doğru saç tipini belirlemek saçlarınızı sağlıklı kalabilmesini sağlamanın en iyi yoludur. Bunu yaptıktan sonra saçınıza bakmak kolaylaşır.

Saç Tipiniz Nasıl Belirlenir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir