Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ?

Saç dökülmesine ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını aramaya başladıysanız artık sizde bir şeylerin farkındasınız demektedir. Sağlıklı, güçlü, yüksek ışıltılı ve dikkat çekici saçlara sahip olmak şüphesiz ki tüm erkek ve kadınların ortak hayallerinin başında gelmektedir. Kurak geçen yaz ayları saçların yıpranmasına, uç kısımlarında kıvrılma ve kırılmalara sebep olur. Bu kırılmalar zaman içerisinde saçı sağlıklı görünümünden uzaklaştırır. Tedavi edilmez ve önlemi alınmazsa saç uçlarında başlayan kırılmalar gün geçtikçe saç diplerine doğru yayılır ve nihayetinde elimizde kalan yanmış, yıpranmış saçlar olur. Ve saçlarınız ne yazık ki dökülmeye başlar..

Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri

Saçlarım Neden Dökülüyor

Hızlı uzayan saçlara sahip olmak demek öncelikle saçı doğal, sağlıklı yapısına kavuşturmak demektir. Unutmayın ki; solmuş ve mat saçlar çabuk kırılır ve uzaması durur. Peki, hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar için yapılması gerekenler nelerdir? Ya da saç dökülmesine ne iyi gelir – ne iyi gelmez ?

Saç Her Gün Yıkanır Mı ?

 *Saçı her gün yıkamak doğru değildir. Suyla her gün düzenli olarak temasta bulunan saç; renk pigmentlerini kaybeder ve yıpranır. Bu sebeple saçı haftada iki ya da üç kere yıkamak daha doğru olacaktır. Her yıkamada saç kremi kullanmaktan kaçınmalısınız. Yıkama esnasında bitkisel özlü şampuanları tercih edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da; sıcak yaz günlerinde saçı su bazlı spreylerle UV ışınlarına karşı koruma altına almaktır. Klor saçı yıpratan bir madde olduğu için havuza girerken mutlaka bone kullanmalısınız.

Saçlarıma Canlandırıcı Krem Kullanmalı Mıyım ?

 *Canlandırıcı saç kremlerini haftada bir kez duş öncesinde ıslak saçınıza uygulayarak 10-15 dakika kadar bekletin, bu durum saçınızı kaybettiği nem dengesine kavuşturma noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Saç Maşası Saça Zarar Verir Mi ?

 *Saç maşası, saç düzleştirici gibi yüksek ısılı saç şekillendiricilerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Yüksek ısı saç diplerinize ve saç uçlarınıza zarar verecek, saçların sağlıklı uzaması bir süre sonra duracaktır.

Saç Bakım Kremi Kullanmak Faydalı Mı Zararlı Mı ?

 *Yaz aylarında saç derisi daha çabuk kuruduğundan yağmur, güneş ve nem sonrası oluşan elektriklenme ve kabarmaya karşı etkili çözüm sunan bitkisel özlü durulanmayan saç bakım kremlerini her dışarı çıkışınızda kullanabilirsiniz. Kremler saçınızı pürüzsüzleştirip arzu ettiğiniz nem dengesine kavuşturacaktır.

Saça Zeytinyağı – Hindistan Cevizi Yağı Sürülür Mü ?

 * Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve badem yağı özleri içeren bakım ürünlerini kullanmak saçınızın daha hızlı uzamasına katkı sağlayacaktır. Zeytinyağı saçlarınızın dökülmesine çok iyi gelcek ! 

Saça Badem Yağı – Badem İçerikli Bakım Kremi Kullanabilir Miyim ?

 *Saçlar hassas, lastik bir ip gibidir. Banyo öncesi şampuan uygulamadan önce badem içerikli bir bakım kremi ile saç diplerinize uygulayacağınız masaj, diplere uyarıcılar gönderecek ve saçı eski sağlığına kavuşturma noktasında etkili olacaktır. Badem özlü kremi saçınıza sürün birkaç dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Sıcak su uygulamaktan kaçının, sıcak su saçlara zarar verecek ve uzama durumunu engelleyecektir.

Saçları Kestirmek Saçı Uzatır Mı?

 *Mümkünse ayda bir saç uçlarında oluşan kırıkları kuaföre giderek aldırmaya çalışın. Kesim sonrasında kırık, çatallı saç uçları yukarı doğru çıkar, bu saçınızın yeniden nefes almasını ve uzamasını sağlar.

 *Kullandığınız saç ürünlerine dikkat edin. Argan yağı, kamelya, yasemin gibi çiçek özleri içeren bakım ürünlerini tercih etmek saçınıza parlaklık ve ışıltı katacaktır.

saçları kestirmek saçı uzatır mı

Güzellik ayrıntıda gizlidir ve ayrıntılar bütünün vazgeçilmez parçalarıdır. Bir kadın aynaya bakıp kendisini güzel hissettiğinde çevresine enerji ve ışıltı verir. Bir kadının güzelliğinin en önemli parçası saçlardır. Sağlıklı, uzun ve parlak saçlar girilen her ortamda dikkat çeker ve özgüveni tazeler.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?

Saçlarınız sağlıklı olarak uzamıyorsa, sağlıklı uzayan saçlara evde birkaç dakikanızı ayırarak uygulayabileceğiniz bakım maskeleri ile sahip olabilirsiniz. Işıltılı ve uzun saçlar için önerilen bakım maskelerini şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

Saça Zeytinyağı Maskesi: 1 yumurtanın akını, oda sıcaklığındaki ılık zeytinyağı ile karıştırın ve saç diplerinizden başlayarak tüm saçınıza uygulayan. 5-10 dakika bekletip durulayın. İki haftada bir düzenli olarak yapın, kısa sürede olumlu etkilerini saçınızda hissedeceksiniz.

Saça Süt Maskesi: Ilık süt veya yoğurtla hazırlayacağınız maskeyi saçınıza uygulamak saçı kısa sürede kaybettiği nem dengesine yeniden kavuşturacaktır.

Elma Sirkesi: Saçlarınızı duş öncesi elma sirkesi ile durulayın. Sirke saçınızdaki fazla yağı arındıracak aynı zamanda kepek oluşumunun önüne geçecektir.

Bal maskesi: Saçı tazeleyici ve onarıcı işlevi olan bir besin maddesidir. Bir yemek kaşığı balı ılık bir suyun içinde eriterek saçınıza uygulayın, nemli bir havlu ile sarın ve birkaç dakika bekletip ardından durulayın. Zamanla saçınızdaki kırılmaların azaldığını, saçınızın sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Muz maskesi: Potasyum kaynağı olan muz güçlü bir onarıcıdır. Bir tane küçük muzu yemek kaşığı yardımı ile ezin. İçerisine hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, bal ve badem yağı karıştırarak saçınıza uygulayın. Saçınızdaki yıpranma fazla ise maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Turp Maskesi: Bir bütün turpu rendeleyip, kaynamış suyun içerisinde birkaç dakika bekletin. Karışım ılık bir hale geldikten sonra içine 1 yumurta sarısı ekleyin ve saçınıza uygulayın. İşlemi tamamladıktan sonra kafanıza bone geçirerek 5 dakika kadar bekletin ve durulayın. Sonrasında süt özlü bir krem uygulayarak duşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aloe vera maskesi: Bal, limon suyu ve aloe vera ile hazırlanacak bir maskeyi saçınıza uygulamak kırıkların azalması konusunda yardımcı olacaktır.

Sürekli Saç Dökülmesine Başka Ne İyi Gelir ?

Saçın yıpranmasının önüne geçerek onu sahip olduğu nem dengesine kavuşturmak adına ilk yapılması gerekenlerden biri günde 2,5-3 litreye yakın su tüketmek olacaktır. Kimyasal içerikli ürünler yerine doğal bitkisel yağlarla hazırlanan saç maskelerini saç diplerinize uygulamayı tercih etmelisiniz. Kepeklenme ve yağlanmaya sebep olan kimyasal bazlı ürünler yerine onarıcı nitelikteki bitkisel özler kullanmalısınız.

Klordan, yüksek ısıdan ve güneş ışıklarından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Beslenmenize dikkat edin. E Vitamini ve A Vitamini yönünden zengin besinler hem cildinizi hem de saçlarınızı beslemektedir. Somon balığı, brokoli, ceviz, fındık, zeytinyağı, yumurta, süt ürünleri gibi gıdaları tüketmek saçlarınızın hızlı uzaması noktasında yardımcınız olacaktır. Güzel ve güçlü saçlar için önerileri uygulayın, sağlıklı uzayan parlak saçlarınızla güveninizi yeniden kazanın. Böylece saçlarınızı yıpranmaktan, beğenilerinizi yok olmaktan kurtarın.
Saç dökülmesine ne iyi gelir artık öğrenmiş olduğunuzu düşünüyorum, sizde yukarıda ki tavsiyelerimize kulak verin, olmaz demeyin ve saçlarınızın dökülmesinin tamamen durmasını engelleyemeseniz de çok daha uzun yıllar gitmesine bir yöntem bulmuş olun.

Umuyorum ki, tüm bunları yaptığınızda saç dökülmeniz çok çok azalacak ve eskisinden daha sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir