Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti

Türk Edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Sabahattin Ali, birçok unutulmaz esere imza atmıştır. Ölümü üzerinden yıllar geçse de kaleme aldığı romanlar halen okunmaya değer eserler içerisinde yer alıyor. Bu yazımız içerisinde Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kuyucaklı Yusuf Romanı Hakkında Bilgi

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti
Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti

Sabahattin Ali, Kuyucaklı Yusuf romanını 1937 yılında kaleme almıştır. Roman ağırlıklı olarak Anadolu insanların düşünüş ve yaşayış tarzlarını konu edinmektedir. Sabahattin Ali, bu roman içerisindeki hatıralarını öğretmen olarak gezerken elde ettiği deneyimlerden çıkararak hazırlamıştır.

Kuyucaklı Yusuf Romanı Özeti

Kuyucaklı Yusuf romanı, 1903 yılında geçen bir olayla başlamaktadır. Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Kuyucak köyünü bir gün eşkıyalar basar. Eşkıyalar, yaptıkları baskın sonucunda köyde yaşayan bir karı ve kocayı öldürürler. Olay sonucunda köy soruşturma başlatan Kaymakam Selahattin Bey köyü ziyarete gelir. Yapılan soruşturma sonucunda yetim kalan Yusuf’u evlatlık almaya karar verir. Yusuf ile beraber Nazilli’ye dönen Selahattin Bey, olayları karısı Şahinde’ye anlatır. Selahattin Bey’in aynı zamanda 3 yaşında Muazzez adında bir kızı da vardır. Arada bir yıl geçtikten sonra Selahattin Bey’in Edremit’e tahini çıkar. Yusuf, Edremit’te eğitim ve öğrenim hayatına başlar. Ancak; okuma ve yazma öğrendikten sonra okulu bırakmaya karar verir. Bu sırada Kaymakam Selahattin Bey karısı ile yaşadıkları sıkıntı yüzünden içki ve kumara ağırlık vermiştir. Bir anda olaylar hızlı bir şekilde aktıktan sonra Yusuf 19, Muazzez ise 13 yaşına kadar büyümüştür. Bir bayram günü fabrikatör Hilmi Beyin oğlu Şakir salıncakta sallanan Muazzez’e sataşır. O sıralarda kasabanın kabadayısı olan Şakir, bu davranışı sonucunda Yusuf’tan okkalı bir dayak yer. O günden sonra Yusuf her ne olursa olsun Muazzez’i almaya yemin eder.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti
Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti

Bu sıralarda Selahattin Bey alkol ve kumar bağımlılığını giderek arttırmıştır. Bir gün kumar masasında sarhoşken fabrikatör Hilmi Bey’e 320 altın borçlanır. O esnada ödeme yapamadığından dolayı senet yapmak zorunda kalır. Senedini ödemeyeceği belli olan Selahattin Bey, borcunu kızı Muazzez’i Şakir’e vererek ödemek durumunda kalır. Bu olaydan hiçbir şekilde memnun olmayan Yusuf bir çıkış yolu aramak durumunda kalır. Yusuf, gerekli parayı bir şekilde bularak Selahattin Bey’in kumar borcunu Hilmi Bey’e öder. Senedi yırtarak Muazzez’in gelin gitmesini engelleyen Yusuf, Muazzez’den yavaş yavaş uzaklaşmaya başlar. Çünkü gerekli para en yakın arkadaşı Ali’nin annesi tarafından verilmiştir. Ali’nin de Muazzez’e derin bir aşk duyduğunu bilen Yusuf, arkadaşına ihanet etmekten büyük utanç duymuştur.

Bir gün belde meydanında yapılan düğün sırasında Şakir’in havaya sıktığı tabancadan dolayı Ali ölmüştür. Yardakçılar, çeşitli hile ve rüşvetler ile Şakir’i bu olaydan aklamanın yolunu bulmuştur. O esnada heyecanlanması dahi yasaklanan Selahattin Bey bu olay karşısında sessiz kalmayı tercih etmiştir. Bu yüzden dolayı Yusuf olaylara karşı daha da sessiz kalmayı tercih etmiştir. Ali’nin ölümü sonrasında Muazzez’den iyice uzak durmaya çalışan Yusuf, ne yapacağına karar veremez. Bu esnada meydanda yediği dayağın öcünü almak isteyen Şakir, Muazzez’in annesi Şahinde Hanım ile iletişime geçerek Muazzez’i kendisine vermesini ister. Yusuf’tan iyice ümidi kesen Muazzez Şakir ile buluşmaya karar verir. Bunun haberini alan Yusuf, bağda Şakir’le Muazzez’in buluşmasını engeller. Muazzezi kaçıran Yusuf, Sabahattin Bey’in desteği ile Edremit merkeze inerler. Burada evlenen Muazzez ve Yusuf artık bambaşka bir hayata başlarlar. Selahattin Bey, Yusuf’u belediyede işe alarak tahrirat katibi yapar. Bir süre sona kalp hastalığı yüzünden Selahattin Bey hayatını kaybeder. Yeni gelen Kaymakam İzzet Bey fabrikatör Hilmi Bey’in yakın arkadaşıdır. Göreve geldiği gibi ilk olarak Yusuf’u işinden kovar, bir anda tüm dengelerin bozulmasına neden olur.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti
Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Kısa Özeti

Yusuf, art sırtında köy köy gezerek iş arayarak hayatını sürdürmeye çalışır. Bu esnada köyde yalnız kalan Şahinde Hanım evi Kaymakamın, Jandarma Komutanının, Şakir ve Hilmi Bey’in eğlence yeri haline gelmiştir. Her gece sabahlara kadar eğlence düzenlenen evde Şahinde Hanımın da içkiye alıştırıldığı görülmüştür. Bu esnada Muazzez’de annesi ile beraber alkol batağına düşmüş, erkeklerin cinsel saldırılarına maruz kalmıştır. Olayları duyan Yusuf bir gece ansızın köye baskın yapar. Elindeki kamçıyı önce Kaymakam İzzet Bey’in suratına savuran Yusuf daha sonra masadaki herkese tek tek saldırır. O esnada tabancasına davranan Şakir’e atılan Yusuf tabancayı almaya çalışırken mermiler etrafa savrulur. Tabancayı almayı başarsa da mermilerden birkaçı Muazzez’e isabet etmiştir. Olay yerinde ölen Muazzez’i gömen Yusuf, bu olaydan sonra atını dağlara doğru çevirerek ortadan kaybolur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir