Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti

Bu yazımız içerisinde Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan kısa özeti hakkında bilgi vermek istiyoruz. Roman, iki gencin birbirlerini tanımadan yaptıkları evlilikleri konu edinmektedir. Tamamen birbirinden farklı iki kişiliğe sahip bu gençlerin bakış açıları, görüşleri de birbirine zıt olan 2 genç zamanla yaşadıkları tartışmalardan ötürü boşanırlar.  Romanın özeti;

İçimizdeki Şeytan Romanı Kısa Özeti

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti
Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti

Ömer, arkadaşı Nihat ile beraber her gün yaptıkları gibi ilk olarak Kadıköy vapuruna binerler. Ömer, biraz kilolu olmasına karşın yakışıklı, kumral saçlı ve beyaz bir yüze sahiptir. Nihat ise Ömer’e göre oldukça zayıf, kısa boylu ve soluk yüzlüdür. Üniversite okuyan bu ikili, vapurda sohbet ederken bir anda önlerinde oturan genç bir kızı fark ederler. Ömer ilk bakışta etkilendiği bu kızla tanışmak için tam yanına gidecekken vapurun yavaş yavaş iskeleye yaklaştığı görülmektedir. Ömer’in dengesiz bir tipe sahip olduğunu bilen Nihat, rezillik çıkmaması için Ömer’in arkasından gitmiştir. Ömer tam kızın arkasından seslenecekken birden uzaklardan akrabaları olan Emine teyzeyi görür. Emine teyze kızı tanıyordur, Ömer sorduğunda adının Macide olduğunu söyler. Macide, Balıkesir’den İstanbul’a musiki öğrenmek için gelmiştir.

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti
Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti

Emine teyze o gün Ömer’i evlerine yemeğe davet eder. Macide ile daha yakından iletişim kuracak olan Ömer bu habere oldukça sevinmiştir. Macide 6 ay gibi bir süredir Emine teyzenin yanındadır. Oldukça güzel ve zeki olan Macide konservatuarda müzik eğitimi almaktadır. Emine teyzenin kocası Galip Bey Macide’nin yanlarında kalmasını istememektedir. Fakat; Macide’nin babasının göndermiş olduğu kira parası Galip Bey’in susmasına yeterli olmaktadır. Aldığı müzik eğitimleri sayesinde Macide’nin dillere destan bir ses güzelliği vardır. Okullarında müzik hocaları Necati Bey ve Bedri Bey Macide’ye büyük oranda aşık olmuştur. Yemeğini yiyen Ömer, evden ayrılarak Nihat ile beraber kahvede buluşurlar. Kahvede sohbet ederken bir anda yanlarına yazar İsmet Şerif ve Emin Kamil gelmiştir. Dört genç geceyi meyhanede sürdürmeye karar verir.

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti
Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti

Meyhaneden çıkan Ömer tekrardan Emine teyzenin kapısını çalar. O akşam yemekten sonra Macide’ye babasının ölüm haberi gelir, odasına çekilerek oldukça uzun bir süre yalnız kalmak istemiştir. Haberi alan Ömer hiç sesini çıkarmadan kendisine hazırlanan yatağa girerek uykuya dalar. Macide’nin İstanbul macerası sadece musikiden oluşmaktadır. Emine teyzenin evini sadece hostel gibi kullanan Macide, ev halkı ile temas kurmaktan kaçınmaktadır. Ertesi sabah Ömer Macide’ye onu okula götürme teklif eder. Kahvaltıdan sonra Macide’yi okula götürüp çıkışta tekrardan buluşmak üzere sözleştiler. Macide okulda iken postanedeki işlerini halleden Ömer, Macide’yi alıp dönüş yolundayken ona karşı olan duygularını açık açık dile getirmiştir. Olumsuz bir cevap alacağını düşünse de Macide’de ona karşı ilgi duyduğunu söylemiştir.

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti
Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti

Bu saatten sonra artık her akşam Ömer ile Macide buluşup geziyor, oldukça hoş saatler geçiriyorlar. Her dönüşte Emine teyzenin azarlarına maruz kalan Macide Galip Bey’den de fırça yemektedir. Babasının ölümünden sonra annesi harçlık göndermeyi bırakmıştır. Daha fazla laf işitmek istemeyen Macide evi terk etme kararı alır. Bavulunu toplayarak evden ayrılan Macide, nereye gideceğini bilmemektedir. Ömer, Macide’yi bu durumdan kurtararak kendi evine götürür. Karı koca gibi bir hayat yaşayan ikiliden Macide Hikmet ve Nihat’ı bir türlü sevememiştir. Bir anda evlenen ikili geçim derdi ile mücadele etmek durumunda kalırlar. Ömer’in aldığı maaş bir evi geçindirmek için hiç de yeterli gelmemektedir. Macide her geçen gün Nihat ve Hikmetten nefret etmeye başlamaktadır. Ömer, ailesini geçindirmek için her türlü yolu denese de yasadışı işlere bulaşmaktan kendini alamamaktadır. Ömer ve Macide’nin girmiş olduğu bu yol Roman içerisinde oldukça güzel bir dil ile anlatılmıştır. Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan Kısa Özeti ardından romanın kendisini okumanızı tavsiye ederiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir