Rüzgârlar Hangi Yönden Eser? Rüzgâr Yönleri ve İsimleri

Mevsim fark etmeksizin sürekli olarak rüzgârlara maruz kalmaktayız. Öyle ki rüzgârlar belli anlarda çok daha şiddetli olabiliyor iken kimi zaman da çok yumuşak ve ılık esmektedir. Aslında bakıldığında rüzgârların hangi yönden estiğini ve isimlerini bilmeniz durumunda, çıkan rüzgârların ne olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bildiğimiz gibi dünya, dış tabakada atmosfer ile kaplıdır. Rüzgâr ise atmosferin içerisinde yer alan havanın, dünyaya paralel olarak inmesine denir. Rüzgârlar, sadece tek tip yapıya sahip olmamakla beraber çok farklı yönlerden ve çeşitlerden esmektedirler. Bu yüzden rüzgârlara isimler verilmiştir. Peki, rüzgârlar hangi yönden eser? Rüzgâr yönleri ve isimleri nelerdir?

Rüzgâr İsimleri ve Yönleri

Türkiye üzerinde etkisini gösteren ve neredeyse çoğu zaman karşılaştığımız 9 adet rüzgâr çeşidi bulunmaktadır. Bu 9 rüzgâr da birbirinden farklı yönlerde, hızlarda ve tiplerde esmektedir.

  • Yıldız: İsmini ülkemizdeki yerel balıkçılardan alan Yıldız rüzgârları, yaz kışın soğuk hava getirmektedir.
  • Lodos: Türkiye’nin özellikle batı kesimlerinde görülen rüzgârlardır. Lodos rüzgârı güney batıdan gelmektedir. En bilinen özelliği, kış aylarında bile sıcak esmesidir. Bu yüzden karların erkenden erimesine neden olur. Hızları bazen 40 – 60 km ‘yi bulabilir.
  • Poyraz: Şiddetli Karadeniz rüzgârlarıdır. Karadeniz’in kuzey doğusuna bakan kısımları ile İstanbul boğazına hasar verebilecek şiddette rüzgârlardır. Kış mevsimlerinde Karadeniz kıyılarında kar yağışına neden olur.
  • Meltem: Geçirilen bir yaz boyunca, özellikle temmuz ve ağustos aylarında Doğu Akdeniz’de düzenli olarak esen rüzgârlardır. Hızları ortalama 15 – 20 km kadar olabilir. Akşamüstü zamanları başlar ise 30 km hızları bulabilir.
  • Karayel: Kuzey batıda etkili olan ve yağmurlu dönemlerde Aralıksız 2 – 3 gün boyunca devam eden rüzgârlardır. Sıcak ve kuru bir hava oluşturur.
  • Keşişleme: İsmi yine yerel denizciler tarafından verilen, sıcak ve kuru bir rüzgâr gibi olan keşişleme, güneydoğudan esmektedir. Etkilediği yerlerde sıcaklık artarken hava da bir hayli kurur.
  • Kıble: Sıcak ve nemli bir rüzgâr olan Kıble, güneyden estiği için bu ismi almıştır. Nemli ve sıcak bir rüzgârdır.
  • Gündoğusu: Doğudan esen ve estiği zaman yağışın kesilmesine neden olan Gündoğusu, soğuk ve kuru rüzgârdır.
  • Günbatısı: Sıcak ve nemli bir rüzgâr olan Günbatısı, isminden de anlaşılabileceği gibi batıdan esmektedir. Ülkemizin batı kesimlerinde bu rüzgâr yağışlara neden olmaktadır.

Rüzgâr yönleri ve isimlerine dikkat ettiğinizde, hemen hemen her bölge için isimlendirilmiş rüzgârlar mevcuttur. Bu rüzgâr çeşitleri ve isimleri, kendine has özelliklere sahip olmakla beraber çoğu zaman yağışlara neden olmaktadır. Aynı şekilde estiği zaman yağışları durduran rüzgâr da mevcuttur. Doğudan esen rüzgâr sadece doğuyu değil aynı zamanda İç Anadolu’yu da etkilemektedir. Bu yüzden yalnızca kıyı kesimlerinin rüzgârları mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir