Raw’li Diskler Nasıl Kurtarılır?

Dijital depolama teknolojileri sayesinde müzikten, evraklara, programlardan fotoğraflara kadar her bir dokümanı güvenle saklayabilmek mümkün oluyor. Tüm işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeye yardımcı olan bilgisayar teknolojisi ile birlikte hayatımıza giren USB bellek ve harici depolama birimleri sayesinde tüm dokümanları tek bir yerde GB’lerce olacak şekilde depolayabilmek mümkün oluyor. Pek çok önemli dosya ve dokümanın saklandığı depolama birimleri, bilgisayar teknolojilerindeki en önemli fiziki donanımlar konumunda bulunuyor. Bu tip taşınabilir ve portatif depolama birimlerinin her zaman güvenli bir şekilde kullanılabilmesi pek çok noktada mümkün olmayabiliyor. Özellikle de doğru kullanımının gerçekleştirilmemesi durumunda bu tip depolama birimlerinde ciddi sorunlar meydana gelebiliyor. Bunlardan birisi de bilgisayar dünyasında Raw’li diskler olarak bilinen sorunlardır. Günümüzde pek çok kullanıcının çok sık şekilde karşı karşıya kalabildikleri Raw’li diskler ile ilgili olarak Raw’li diskler nasıl kurtarılır rehberinden yardım alarak, diski kurtarabilmek mümkündür.

Raw’li Disk Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının özellikle harici disklerinde ve USB belleklerinde çok sık şekilde karşı karşıya kalabildikleri Raw’li disk durumu, pek çok soruna yol açabilmektedir. Bu sorunu iyi bir şekilde anlayabilmek için öncelikli olarak ne olduğunun bilincinde olunması gerekiyor. Bu çerçevede de öncelikli olarak kelime bazında Türkçe’ de Raw kelimesi ‘çiğ’-‘ham’ manalarına gelmektedir. Buna göre de Raw’li disk, disk üzerinde ‘Raw’ olarak isimlendirilen formata dönüşmüş, işlem görmemiş, biçimlendirilmiş ham disk manası ortaya çıkmaktadır. Temel olarak bu sorunun ortaya çıkışında belirli nedenler bulunmaktadır. Buna göre günümüzde bilgisayar kullanıcılarının çok sık şekilde yaptıkları hataların başında gelen doğru şekilde sökme işlemini gerçekleştirmemeleri geliyor. Özellikle de bilgisayara takılmış olan USB bellek ya da harici disk çıkartılacağı zaman bilgisayardaki donanım yönetimi kısmından ‘Güvenli Kaldır’ seçeneğine tıklanmasının ardından fiziksel olarak bilgisayardan ayrılması gerekir. Ancak pek çok kullanıcı bu işlemi gerçekleştirmeden, doğrudan bağlantısını kestiğinden böyle bir sorun ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunun dışında günümüzde ani elektrik kesintisi gibi kullanıcının elinde bulunmayan nedenlere bağlı olarak da Raw’li disk sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yüzden de Raw’li diskler nasıl kurtarılır sorusu gündeme geliyor. Bu şekilde Raw’ li disk formatına dönüş yapması, diske ya da belleğe erişimin mümkün olmamasına neden olur. Çünkü bilgisayar/yazılım onun içerisinde bir şey olmadığını ve ham durumda olduğunu görmektedir.

Raw’li Disk Kurtarma

İçerisinde çok önemli verileri barındıran Raw’li disk sorununa ilişkin çözümler bulunmaktadır. Raw’li diskler nasıl kurtarılır rehberi yardımı ile bu diskleri, bellekleri kurtarabilmek mümkündür. Günümüzde pek çok dijital problemde olduğu gibi Raw’ li disk sorununda da kullanıcıların ilk aklına gelen çözüm yöntemi ‘Resetleme’ yani ‘formatlama’ işlemidir. Raw’li disk sorununun çözümünü sağlasa da bu yöntemin çok büyük bir handikabı bulunur. Çünkü formatlama işlemi sonucunda disk içerisinde yer alan tüm verilerde tamamen temizlenir ve geriye getirilemez. Yani içerisinde önemli veriler bulunan bir harici disk ya da USB bellek için bu formatlama çözüm yönteminin kullanılması pek de doğru bir yaklaşım olmaz.

Check Disk Yapma

Günümüzde Windows işletim sistemlerinde yer alan bir USB belleği veya harici diski denetlemeye yardımcı olan Check Disk programı bulunmaktadır. Check Disk ile disk bütünlüğünün denetlenmesi ve ‘mantıksal’ açıdan mevcut olan disk hatalarının onarımının gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Raw’li diskler nasıl kurtarılır rehberi çerçevesinde kolayca kurtarma sağlanabilir. Bu işlemde harici disk, USB bellek işlemi, Windows üzerinde yer alan başlat kısmından ulaşılabilen ‘cmd’ ekranından uygulanabilir. Bu noktada Raw’li disk için atanmış olan sürücü harfinin öğrenilmesi gerekir. Misal olarak atanan harf ‘E’ ise CMD komut sistemi üzerinde ‘chdsk E:/R’ yazılıp, ‘enter’ tuşuna basılması gerekir. Bu işlemin  1TB bir kapasiteli disk için 5 ile 8 saat süre alabileceğinin unutulmaması gerekir. Bu işlemin sonucunda artık harici disk, USB bellek Raw formatından standart kullanım sağlayacak ‘NTFS’ formatına dönüş yapar. Böylelikle de verilere kolay bir şekilde yeniden erişim sağlanabilir. Bu işlemi gerçekleştirirken dikkatli hareket edilmesi, sürücü harfinin iyi belirlenmesi ve checkdisk işleminin kesinlikle yarıda kalmamasına dikkat edilmesi gibi çok önemli hususlar bulunmaktadır. Böylelikle son derece güvenli şekilde Raw’li disk kurtarma yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir