Port Numarası Nedir-Nasıl Bulunur?

Bilgisayar teknolojileri bazı durumlarda genel kullanıcıların bile çeşitli “ağır” kavramlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabiliyor. Özellikle port numarası kavramı ile çok sık şekilde kullanma gerekliliği doğabiliyor. Ancak pek çok kişi “IP” kavramı ile port kavramını birbirleri ile karıştırabiliyor. Bu durumda port numarası nedir sorusunun gündeme gelmesine yol açabiliyor. Port, temel olarak bir giriş ve çıkış noktasını oluşturmaktadır. Yani bir bilgisayar üzerinde yer alan bir tarayıcı giriş veya internet giriş noktaları şeklinde tanımlanabilmektedir. Bu tip portalar üzerinde bağlantı gerçekleştirilmiş olan tüm makinelere veri gönderebilme özelliğine sahiptir ve söz konusu makinelerin fonksiyonları üzerinde denetim gerçekleştirebilmektedir. Misal olarak standart olarak tasarlanan bir bilgisayar üzerinde seri portlar ve paralel portlar bulunur. Bu noktada seri portlar, adını da aldığı şekilde bilgilerin seri şekilde gönderimi gerçekleştirilir. Söz konusu portlara temel olarak tarayıcı gibi cihazlar aracılığıyla bağlantı sağlanır. Paralel port ise her seferinde birden fazla bit gönderimi gerçekleştirmede işe yarar. Bunlar ise genellikle yazıcı gibi cihazlar ile bağlantı sağlanabilir.

Port Numarası Nedir?

Bir port numarası, kullanıcının sunucusuna gönderilen belirli bir mesajı tanımlama amacı ile kullanılan unsurdur. Hizmetin tür yapısına göre farklı şekilde iki farklı port üzerinden biri ile ilgili olur. Bunlar ise “UDP” ve “TCP” şeklindedir.

Bilgisayar teknolojisinde port numarası nedir sorusunun yanıtlarından birisini oluşturan TCP Portları temel olarak “Transmission Control Protocol” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu yöntem verilerin gönderiminden evvel bir bağlantı oluşturur. Daha sonra ise söz konusu verilerin ağırlıklı olarak güvenli olmasını sağlamaktadır. UDP portları ise “User Diagram Protocol” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu yöntem ise veri paketlerinin ilk olarak bir bağlantı oluşturulmadan gönderimini gerçekleştirir. Aynı zamanda da diğer yönteme göre çok daha yüksek hıza sahiptir.

Kullanıcıların merak ettikleri port numarası nedir sorusunun yanıtını bilgisayarda tanımlanmış olan soyut bağlantı noktaları bulunduğu ve bu bağlantı noktalarının her birinin adrese sahip olabilmesi amacı ile sayı verildiğinin belirtilmesi gerekir. Bazı sunucu programları, daha önce tüm kullanıcılar tarafından bilinen portlar üzerinden çalışma gerçekleştirirken, bazı sunucu programları ise çalıştıran kişinin kişisel tercihlerine farklı portlar üzerinden çalışma gerçekleştirebilmektedir. Bu durumda ağ üzerinde herhangi bir sunucu programı bağlantısı için programın çalışmış olduğu bilgisayarın adresiyle birlikte istekleri kabul etmiş olduğu port numarası da verir.

Port Numarası Neden Bilinmeli?

Günümüzde bilgisayar teknolojilerinde kullanılmakta olunan çeşitli yazılımlar farklı türde portlar kullanabilmektedir. Bu durumda kişisel cihazlar üzerindeki port numarası bilgisinin taranması güvenlik duvarları oluşturma aşamasında ve uygulamalara çeşitli izinlerin verilmesi noktasında son derece büyük bir avantaj sağlayabilmektedir. Bu tip uygulamalara ilişkin olarak tek bir seferde birden fazla port görülebilmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu tip konuya ilişkin olarak verilebilecek en ideal örneklerden birisi VPN uygulamalarında aynı anda birden fazla port kullanımının gerçekleştirilmesidir.

Port Numarası Nasıl Bulunur?

Bu tip durumlar ile çok sık şekilde karşı karşıya kalındığından günümüzde port numarası nasıl bulunur sorusu fazlasıyla merak edilebiliyor. Kullanıcıların kişisel port numarası bilgilerini öğrenebilmelerine yardımcı olan bu yöntemler farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü günümüzde bilgisayarlar üzerinde kullanılan işletim sistemlerinin farklı yapısal özellikleri bulunur. Bu durumda pek çok bilgisayar işleminde olduğu gibi port numarası bulma noktasında da önemli yöntem farklılıklarının söz konusu olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de günümüzde bilgisayar kullanıcılarının hem Windows işletim sistemine ilişkin olarak hem de Mac cihazlarda kullanılan MacOS işletim sistemine yönelik olarak port numarası bulma yöntemlerine ilişkin olarak bilgi sahibi olması gerekir.

Windows Port Numarası Nasıl Bulunur?

Bilgisayar kullanıcılarının mevcut cihazları üzerinde Windows işletim sistemi bulunuyor ise kullanıcılar Windows port numarası nasıl bulunur şeklinde bir araştırma yapması gerekiyor. Aslında bilgisayarlar üzerinde port numarası bulma işlemleri oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü Windows işletim sistemleri üzerinde çok sık gerçekleştirilebilen IP numarası bulma işlemi ile ciddi bir benzerlik taşımaktadır. Hatta aynı yöntem üzerinden küçük bir fark ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bu doğrultuda da Windows port numarası nasıl bulunur bilmeyenler için son derece basit ve yalın anlatımı ile kolay bir şekilde port numarasını öğrenebilecekleri işlem sıralaması altta verilmiştir. Buna göre Windows işletim sistemi üzerinde bilgisayar port numarası bilgisinin öğrenilebilmesi için;

Bilgisayarın “Başlat” kısmına girilmesi gerekmektedir.

Bu kısımda arama kısmına “Çalıştır” yazarak, “enter” tuşuna basması gerekmektedir.

Daha sonra açılan sol kenardaki küçük “Çalıştır” penceresinde yer alan arama kısmına “Cmd” yazarak, yine “enter” tuşuna basması veya “Tamam” tuşuna basması gerekir. Bu işlem bilgisayar “Yönetici” ekranına ulaşılabilir. Bu ekranda yapılacak işlemler bilindiği üzerinde DOS kodları ile gerçekleştirilebilmektedir.

Açılan “Yönetici” ekranı içerisinde ise klavyedeki tuşları kullanarak “nestat-a” şeklinde yazmaları ve yine “enter” tuşuna basmaları gerekmektedir. Bu aşamada kullanıcıların bu kelimeleri internetten ya da farklı bir noktayı kullanarak, kopyala-yapıştır yöntemi ile yazabilmesi mümkün değildir. Çünkü bu ekran Mouse (fare) işlemez ve sadece klavye üzerinden yazılacak/girilecek kodlar ile işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu pencerede kullanıcılar eğer sadece dinlenen programları görmek istiyor ise netstat -an |find /i “listening” yazarak yine “enter” tuşuna basması gerekmektedir.

Bu pencerede kullanıcılar eğer kurulmuş tüm portları görmek istiyor ise mutlaka netstat -an |find /i “established” yazarak yine “enter” tuşuna basması gerekmektedir.

Şeklindeki işlem sıralamasını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu şekilde Windows port numarası nasıl bulunur sorusunun yanıtını bulabilmektedir. Tüm portları bu şekilde görebilmeleri mümkündür.

Mac Port Numarası Nasıl Bulunur?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan Windows işletim sistemi ve Linux açık kaynak kodlu işletim sistemi gibi sistemlerden tamamen farklı bir çalışma prensibi ve altyapıya sahip olması nedeni ile Mac üzerindeki işlemler tamamen farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu kapsamda da her işlemde olduğu gibi Mac port numarası nasıl bulunur yöntemi de farklılık göstermektedir.

Söz konusu farklılıklar nedeni ile Mac cihaz kullanıcılarının port numarası bilgisine ihtiyaç duymaları durumunda Mac port numarası nasıl bulunur yöntemi için aşağıda yer alan adımları sırası ile izlemesi gerekliliği bulunmaktadır. Buna göre Mac cihazlar üzerinde port numarası bilgisini öğrenebilmek için;

MacOS işletim sistemi içerisinde kullanıcıların “Sistem Tercihleri” ekranını açmaları gerekmektedir.

Daha sonra “Sistem Tercihleri” ekranı üzerinde yer alan “Ağ” seçeneğine giriş yapması gerekmektedir.

Açılan “Ağ” sayfasında da karşısına çıkan seçenekler arasından “Gelişmiş” seçimine girmelidir.

Bu işlemler sayesinde MacOS kullanıcıları “Port Tarama” ekranına tıklayarak, kolay bir şekilde ulaşabilir.

Açılan “Port Tarama” ekranı üzerinde ise port numarasına ilişkin tarama işlemini yapabilmek için kullanıcıların cihaz “IP adresi” bilgisini girmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Şeklindeki işlemleri sırası ile gerçekleştirmesi gerekir. Bununla birlikte MacOS kullanıcılarının, cihazlarında yer alan işletim sistemi sürümü yeni OS X sürümlerinden birisi ise mevcut olan “Port Tarama” fonksiyonunu yalnızca “Spotlight” aracılığı ile kullanabilmektedir. Bu bilgiye dikkat etmeleri Mac port numarası nasıl bulunur yöntemini merak eden kullanıcılar açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir