Polimer Nedir?

Polimer, birçok tek parça anlamına gelen çok sayıda monomerlerin bir araya gelerek oluşturdukları çok parçalı halkalı yapılardır. Polimer adı poli- birçok ve mer- parça anlamından gelir ve birçok parça anlamını taşır. Polimerler kullanım alanlarına göre sentetik veya organik olabilirler. Bu yazımızda sizlere polimer ne demek? polimer teknolojisi nedir? polimer kimya nedir? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Bu cevaplar sayesinde polimer nedir nerede kullanılır bunları öğrenmenizi sağlayacağız. Lafı daha fazla uzatmadan polimer kimya nedir onunla başlayalım.

polimer nedir

Polimer Kimya Nedir?

Polimer, kimya sektöründe çok uzun yıllardır farkında olunmadan kullanılmaktadır. Bu kullanım kızıl derililerin ağaç kabuklarından elde ettikleri sıvılarla ayaklarını kaplamaları ile örneklendirebilir. Fakat tam anlamıyla polimer kimyası 19. Yüzyıl sonlarında Herman Stauding tarafından ortaya çıkmıştır. Herman Stauding polimer kimyası üzerine yaptığı araştırmalarla 1953 yılında Nobel ödülüne layık görülmüştür. İlerleyen yıllarda organik kimyacılar polimer üzerinde çok fazla çalışmalar yapmış ve organik kimyadan ayrılarak polimer kimyasını oluşturmuştur. Polimer kimyası, polimerin çok farklı alanlarda kullanılması için çalışmalar yapan ve polimerleri kullanım alanlarına göre organik ve yapay olarak elde edilmesini sağlayan kimyanın bir alt dalıdır.

Polimer teknolojisi bulunduğumuz yüzyıl içerisinde oldukça fazla gelişmiştir. Bunun sonucu olarak da elde edilen polimerler çeşitleri günümüzde oldukça fazladır. Polimer çeşitleri;

Termoplastikler

Sentetik bir polimer olan termoplastikler, diğer polimer türleri arasında dayanıklılık gücü en düşüktür. Kolay şekil alması ve esnek yapıda olması sayesinde plastik üretiminde en fazla kullanılan türdür. Termoplastik polimerler kristal ve amorf yapıda bulunurlar ve ısıtıldıkları zaman oldukça kolay şekil alabilirler. Maksimum 250 °C’ye kadar dayanabilirler ve uygun çözücüler kullanıldığı taktirde kolaylıkla çözünürler ve kalıplara dökülerek şekil verilebilirler. En yaygın termoplastikler; polietilen, naylon, polistiren, akrilikler, viniller ve selüloziklerdir.

Elastomerler

Kolaylıkla bükülebilen ve eski haline geri döndürülebilen bir polimer türüdür. Elastomerler arabaların metal kısımlarında oldukça fazla kullanılır. Oluşabilecek herhangi bir kaza sonrasında kolaylıkla eski haline döndürülebilir. Elastromerlerin üretildikten sonra esneme payı oldukça fazladır. Maruz kaldığı herhangi bir darbede kolaylıkla şekli değişebilir.

Termosetler

Termoplastiklere göre daha dayanıklı bir yapıda bulunan termosetler, araba yapımında (Özellikle Çamurluk, tampon gibi kısımlarda) oldukça fazla kullanılır. Dayanıklı olmasına rağmen yüksek sıcaklıklara ve ani, ufak darbeleri maruz kaldıklarında parçalanabilirler. Dikkatli kullanımında uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Fakat dikkatsiz kullanımında sürekli olarak parçalanmalar gözlemlenebilir.

Polimer Kil Nedir?

polimer kil nedir

Polimer kil dışarıdan hamur ve kil olarak satın alabileceğiniz bir polimerdir. Polimer kili evlerinizde istediğiniz şekli vererek fırınınızda pişirerek sertleştirebilirsiniz. Hatta evde çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir aktivite haline getirerek yaratıcı şekiller ortaya çıkartabilirsiniz. Polimer kil yenilmemesi gereken bir maddedir. Bu yüzden çocuklarınızın erişebileceği bir yere koymamalısınız. Sağlık açısından polimer kil için kullandığınız bıçak, makas veya tepsi gibi aletleri yemek servislerinde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Polimer kili pişirmek için mikro dalga fırın kesinlikle kullanmanız gerektiğine dikkat ediniz.  Polimer kil için pişme derecesi ortalama olarak 110 ila 130 derece arasındadır.  Polimer killer birbirinden farklı renlerde bulunur ve sevdiğiniz renklerden istediğiniz şekilleri elde edebilirsiniz. Dilerseniz farklı renklerden killer sipariş edip bunları birbirleriyle birleştirerek stokta olmayan renkleri dahi elde edebilirsiniz. Polimer killerin kullanımına özel kesiciler ve kalıpları internetten uygun fiyata bulabilirsiniz. Eğer para vermek istemiyorsanız da kendiniz evde karton ve mukavva gibi malzemelerden yararlanarak istediğiniz şekilleri oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir