Modemde İnternet Işığı Yanmıyor – 2021

İnternet, günümüzde en önemli iletişim araçlarından birisi haline gelmiştir. Modemler, telefon hattı üzerinden internete bağlanmamızı sağlayan özel aletlerdir. Kendileri küçük olan bu aletlerin işlevleri son derece büyüktür. Standart bir modeme bakıldığında üzerinde farklı ışıklar olduğu görülecektir. Bu ışıklardan bazıları sabit bir şekilde yanarken, bazıları yanıp söner. Bazıları ise yanmaz. İşte bütün bu ışıklar, modeminizin nasıl çalıştığını gösterir. Işıklarından bu işlevini birçok kullanıcı bilir ve zaman zaman internet bağlantıları olmadığında “internet ışığı yanmıyor” şeklinde şikayetleri dile getirirler.

Modem üzerinde yer alan en önemli ışıklar; internet ve DSL ışıklarıdır. Bunların ikisinden birisi ya da ikisi birlikte yanmıyorsa, internete erişiminiz kesilir. Bu noktada sonra sorunu kendiniz çözmeli ya da Türk Telekom, Turk.net ve Superonline gibi hizmet sağlayıcı firmalarınızdan yardım almalısınız.

Modemde DSL Işığı Yanmıyor – 2021

dsl ışığı yanmıyor

Modem üzerinde yer alan en önemli ışıklardan birisi DSL ışığıdır. Modemde DSL ışığı yanmıyor ise teknik bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Daha net bir ifade ile DSL ışığı, telefon hattından modeminize gelen sinyali gösterir. Eğer DSL ışığı yanmıyorsa, sinyal gelmiyor demektir.

Modemde DSL ışığı yanmıyor sorununun nedeni çoğu kez sizinle ilgili olmaz. Hizmet sağlayıcı firmaların yapmış oldukları teknik çalışmalar veya genel hattan kaynaklı sorunlar, DSL ışığının yanmamasına neden olur. Ancak durum her zaman böyle değildir. Bazen kabloları tam takmamanız ya da zaman içinde gevşemeleri, söz konusu soruna neden olabilir. Dolayısıyla ilk olarak kabloları kontrol edin. Eğer buna rağmen sorun çözülmüyorsa, müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.
Kısacası eğer DSL ışığı yanmıyorsa, bilgisayarınızda hiçbir şeyi kurcalamayınız. Çünkü modeminizle bilgisayar arasındaki iletişimden ziyade, modeme internet hattı ulaşmıyor demektir.

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor – 2021

modem ışığı yanmıyor 2020

Turk Telekom, Superonline ya da Turk.Net internet ışığı yanmıyor şeklinde sorun, kullanıcıların sık sık başına gelir. İnternet ışığının yanmaması, genel olarak iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunların ilkinde DSL ve internet ışığı birlikte yanmaz. İkincisinde ise DSL ışığı yanarken, internet ışığı yanmaz. Her iki durumda da internet erişiminiz kesilir.

Örneğin Super Online modem internet ışığı yanmıyor şeklinde bir sorun yaşıyorsanız, çözüme ulaşmak için sırayla adım adım aşamaları test edin.

  • İlk olarak DSL ışığını kontrol edin. Eğer DSL ışığı yanmıyorsa, yukarıda da ifade edildiği gibi teknik bir sorun söz konusudur.
  • Ancak DSL ışığı yanıyor ve internet ışığı yanmıyorsa, durum daha farklıdır. Bu durum, size atanmış olan DNS adresinin çalışmadığı anlamına gelir. Bunun için bilgisayarınız üzerinden DNS adresini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Çözümü !

modem ışığı yanmıyor

Modem internet ışığı yanmıyor ise öncelikle çözümü kendiniz aramalısınız. Çünkü sorun, çok basit detaydan kaynaklanıyor olabilir. Turk.net veya diğer operatörlerde modeminizin internet ışığı yanmıyorsa çözümü için izlemeniz gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • Güç Kontrolü; modeminize elektrik geldiğinden emin olun. Bunun için modemdeki diğer ışıklara bakmanız yeterlidir. Herhangi bir ışık yanıyorsa, elektrik vardır. Ancak hiçbir ışık yanmıyorsa kabloları kontrol edin.
  • DSL Sinyali Kontrolü; modemler, telefon hattından gelen sinyalleri internete dönüştürür. Dolayısıyla internetin olması için telefon hattı (DSL) sinyallerinin olması gerekir. DSL ışığı yanmıyorsa modeme takılan telefon kablosunu kontrol edin. İnternet ışığı için de aynı kontrolleri yapabilirsiniz. Splitter kullanıyorsanız, üzerindeki bütün kabloların tam olarak takılı olduğundan emin olun.
  • Bina İçi Telefon Hattı Kontrolü; adından da anlaşılacağı gibi binadaki telefon hattının kontrol edilmesidir. Ancak söz konusu işlem için teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Bunun yerine komşularınıza ev/iş telefonlarının ve internet bağlantılarının çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz. Böylece bina içi telefon hattı kontrolünü hızlı bir şekilde yapmış olursunuz.
  • Wifi Testi : Tüm ışıklar yanıyor, modeminizde bir sorun yok ama yinede internete erişemiyorsanız, altın vuruşu yapacağınız bir yöntemi daha size söylemek istiyorum. Telefonunuzla Wi-fi bağlantısı sağlayarak internete erişmeye çalışın. Telefonlar otomatik Ip adresi aldığı için, eğer internete halen erişemiyorsanız sorun modem ayarlarınızda ya da modeminizdedir.

Modemde internet ışığı yanmıyor sorununu nadiren yaşıyorsanız, sizden kaynaklanmayan bir durumdur. Bundan dolayı kablo kontrollerini yaptıktan sonra modemi kapatıp bir süre beklemeli ve daha sonra modemi takarak ışıkları kontrol etmeniz, doğru olacaktır.

Eğer hiçbir şekilde çözüm sağlayamadıysanız, bu yazımın altından yorum olarak bizlere sorununuzu detaylı bir şekilde anlatırsanız size yardımcı olmak için elimizden geleni yaparız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir