Mobilde Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarda oldukça kolay bir şekilde yapılan görsel arama telefonlarda oldukça zor hale gelmektedir. Özellikle acil olarak herhangi bir konuda görsel ihtiyacı olduğu zaman ihtiyaç duyulan görselin bulunması adeta bir işkence haline gelmektedir. Bu yazımızda sizlere mobilde görsel arama nasıl yapılır? Sorusunun cevabını vererek görsel arama işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olacağız.

mobilde görsel arama nasıl yapılır

Safari Kullanarak Google Görsel Arama

Ios işletim sistemine sahip bir bilgisayar, tablet veya telefon kullanıyorsanız Safari tarayıcısını oldukça fazla kullanmışsınızdır. Safari sayesinde mobilde görsel arama işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirmeniz mümkündür. Safari uygulamasını kullanarak mobilde görsel aramak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken Safari uygulamasını açmaktır. Daha sonra arayacağınız görselin içeriğini, adını veya temasını yazmalısınız. Örneğin Atatürk resimleri, HD duvar kağıtları, telefon resimleri, deniz manzaralı resimler vb. gibi görselini istediğiniz şeyi yazdıktan sonra arama yapabilirsiniz. Safari tarayıcısı aramalarını Google’da gerçekleştirir. Bu da bilgisayarlardan aşina olduğunuz bir ama demektir. Çıkan ekranda arattığınız kelime ya da cümlenin altında yer alan “GÖRSELLER” yazısına tıklayarak ihtiyacınız olan görsellere erişebilirsiniz. Eğer karşınıza çıkan bir görsel üzerinden arama yapmak istiyorsanız karşınıza çıkan fotoğrafa tıklayınız. Açılan pencerenin üstünde yer alan tıpkı Instagram logosuna benzeyen bir mini bölüm yer almaktadır. Bu bölüme tıklayarak Google Lens eklentisini açmış olursunuz. Google Lens sayesinde resmin istediğiniz bir bölümünü seçebilir veya tamamı seçerek aynı görseli ya da o fotoğrafla benzer fotoğrafları bulabilirsiniz.

Google Crome Uygulamasını Kullanarak Google Görsel Arama

mobilde görsel arama nasıl yapılır

Eğer telefonunuzda Google Crome uygulaması yer alıyorsa görsel aramak sizin için oldukça kolay olacaktır. Google Crome kullanarak görsel aramak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş Google Görseller aracılığı ile bulduğunuz görselin üzerine basılı tutmaktır. Görselin üzerine uzunca basılı tuttuktan sonra açılan pencerede “Bu görseli Google üzerinde ara” butonuna tıklayarak seçmiş olduğunuz resmi Google Görseller bölümünde aratmış olursunuz. Oldukça basit ve etkili bir yöntem ile tüm görsellerinizi bu şekilde aratabilirsiniz.

Google Görsel Arama Uygulamaları

Google görsel arama uygulaması sizlere galerinize kaydetmiş olduğunuz fotoğrafı kullanarak görsel arama imkânı vermektedir. Google görsel arama uygulaması denildiği taktirde akla ilk gelen uygulama kuşkusuz Ctrlq.org uygulamasıdır. Ctrlq.org adresinde görsel arama yapmak için öncelikle “ www.ctrlq.org/Google/images “ adresine giriniz. Ardından açılan pencere yer alan “Upload Picture” butonuna tıklayınız.  Orada cihazınızda bulunan istediğiniz bir görseli seçerek o görsele dayalı bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede adını veya temasını belirleyemediğiniz birçok görseli bu yolla aratabilirsiniz.

Google Gelişmiş Görsel Arama

mobil google Görseller

Google’da gelişmiş görsel arama seçeneği ile arayacağınız görselin boyutunu, çözünürlüğünü, türünü vb. gibi gelişmiş seçenekleri daraltarak tam olarak istediğiniz görsellere ulaşabilirsiniz. Bunun için Google Görseller de bir görsel aratınız. Ardından arattığınız kelime veya cümlenin altında yer alan seçeneklerden en sağda bulunan ayarlar sekmesine tıklayıp açılan pencerede “Gelişmiş arama” yazan bölüme tıklayınız. Karşınıza Gelişmiş Görsel Arama başlığı altında bir web sayfası açılacaktır. Karşınıza çıkan sayfada yer alan alanlardan istedikleriniz doldurarak tam anlamıyla aradığınız görseli bulmanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir