Mısır Vize Başvurusu

Mısır, otantik ziyaretlerin, Piramitlerin ve Mitolojik hikayelerin ülkesidir. Mısır hem sıcak bir Mezopotamya ülkesi  hem de tarihi açıdan yeri doldurulamayacak kadar değerli dünya miraslarına sahip olmasıyla bilinir. Mısır vizesi almak isteyen kişiler genellikle, standart seyahat rotalarından sıkılmış veya bu rotaları takip etmek istemeyen, daha farklı ve kültürel etkinliklerin arayışında olan kişilerdir.

Mısır hakkında yüzeysel bilgilerin dışında Mısırın ziyaretçilere uyguladığı zorunluluklar üzerinden gidersek medya kuruluşlarında ve profesyonel olmayan kurumlarda bahsedilen bilgilerden uzak durmanızı öneriyoruz. Mısırın vize politikaları diğer ülkelerden çok farklı olmakla birlikte, en az onlar kadar zorlayıcıdır. Bu yüzden, Mısır vize başvurusunda bulunmak istiyorsanız profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanız veya tüm işlemlerinizi devretmeniz sizin yararınıza olacaktır. Neredeyse tüm vizeler için geçerli olan bu durumun sebebi profesyoel kurumların bu konuda neredeyse binlerce referansa, uzun senelerdir bu spesifik konuda verdikleri hizmet tecrübesine ve bağlantılarına sahip olmalıdır. Elbette kişisel olarakta başvurularınızı yönetebilir ve hiçbir kurumun yardımını almadan ilerleyebilirsiniz ancak ülkelerin vize süreçleri özellikle son yıllarda oldukça katılaşmış ve mülteci tehlikelerinden ve yasadışı girişlerden ötürü çok fazla detaya gereksinim duymaktadır.

Tüm bunları bir kenara bırakıp Mısır vize başvurusu yapmaya karar verdiğinizdeyse uymanız ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ortaya çıkıyor.

Mısır Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

 • Bulunduğu coğrafyaya bakıldığında Mısır, her ne kadar gelişmemiş bir ülke gibi aksettirilse de tamamen kültür başyapıtı haline gelmiş bir ülkedir. Bu yüzden vize sürecinin kolay ve baştan savma olacağını düşünmeniz düşeceğiniz ilk yanlıştır. Her ülkenin vize başvurusunda olduğu gibi Mısır içinde tüm evraklarınızın eksiksizliğinden ve doğrulamasının yapılabileceğinden emin olmalısınız.

 • Diplomatik (Siyah Pasaport), Gri (Hizmet Pasaportu), Yeşil (Umumi Pasaport) sahipleri 90 günü aşmayan ziyaretleri için Mısır vize başvuru sürecine tabii değildir. Ziyaretleri 90 günü aşacaksa, tüm pasaport türlerine ve statülere sahip türkiye cumhuriyeti vatandaşları Mısır vizesine başvurmak ve onay almak zorundadır.

 

 • Tıpkı diğer ülkeler gibi Mısır’da da vize türleri ayrılmış ve gereken evraklar ve süreçler buna göre değişmiştir. Mısır vize başvurusu yaparken hangi tür vizeye tabii olacağınızı iyi belirlemeniz ve başvurduğunuz vize herneyse o amaçşa Mısır sınırları içerisinde bulunmanız gerekmektedir. Neredeyse tüm ülkelerin sahtecilik ve yalan beyanlarla ilgili ağır kanunları bulunmaktadır. Anlık olarak düşünüp vizenize olumlu sonuç alma ihtimalinizi kolaylaştıracağınızı düşündüğünüz herhangi bir adım ileride çok ciddi yasal sorumlulukları beraberinde getirebilir. Bu yüzden verdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan aynı şekilde başvurduğunuz vize türünün ziyaret amacınızla uyumlu olduğunundan emin olmanız çok önemlidir.

 

 • Mısır vizesine başvuru yapacağınız pasaportun vize bitiş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha devam ettiğinden emin olmalısınız.

 

 • Kısa süreli ve turistik, ticarı amaçlı ziyaretler için yapılan başvurular Türkiyede bulunan Mısır yetkili makamlarına yapılabilirken , uzun süreli ve kalıcı başvurular Mısırda bulunan göçmen büroları tarafından kabul edilmektedir.

 • Türkiye sınırları içerisinde Mısır vizesi konusunda yetkili olan iki adet kurum vardır. Bunlardan biri İstanbul Mısır Başkonsolosluğu, diğeri ise Ankara Mısır Büyükelçiliğidir. Bu iki kurum arasındaki tek fark İstanbul Mısır Başkonsolosluğunun Türkiye’nin her yerinden başvuru kabul etmesi, Ankara Mısır Büyükelçiliğininse sadece çevresinde bulunan belirli şehirlerden başvuru kabul etmesidir. Aynı zamanda bu kurumlara yapacağınız başvuruları kendiniz yapabileceğiniz gibi aracı profesyonel kurumlar aracılığıylada başvuru yapabilirsiniz. Kendiniz başvurmanız durumunda belgelerinizin eksikliği yada süreç takibi konusunda çok zorlanacağınızı ve herhangi bir red durumunda durumla başetmek için çok daha fazla uğraşacağınızı unutmamalısınız.

 

 • Mısır vize başvurusu sırasında gerekli tüm evrakları eksiksiz, doğrulanmış ve yalan beyanda bulunmamış şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Yalan beyanda bulunmanız nedeniyle vize başvurunuza red yanıtı almanız, gelecekteki tüm başvurularınızı etkileyecek ve tekrardan olumlu yanıt almanızı zorlaştıracaktır. Eksik evrak veya farkedilmeyen durumlar için vize başvuru merkezleri olan Konsolosluk ve elçilikler müsamaha gösterse bile yalan beyan durumları için bu geçerli değildir. Çoğu ülkede yalan beyanların sonradan tespit edildiği durumlarda kişi ülke topraklarındaysa ağır hapis cezalarına, ülke topraklarında değilse vize başvurularının sınırsız engellenmesine kadar gidebilecek cezalar bulunmaktadır. Bu yüzden ne olursa olsun kanıtlayamayacağınız bilgilerden, yalan beyan verme durumlarından uzak durmalısınız.

 

 • Karşılaşabileceğiniz tüm olumsuz durumlara karşın vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 2 ay öncesinde yapmanızda yarar var. Mısır vizesi başvuru merkezleri tam olarak akıcı bir sisteme sahip olmadığından başvurunuz sırasında gecikmeler yaşamanız çok olası.

 • Mısır vize başvurularınızı Konsolosluğun tatil günlerini hesaba katarak yapmalısınız. Mısır vize başvuruları kimi zaman 45 günü bulabilen süreçlerde sonuçlandığından tüm bu tatil günlerinide hesaba katarak başvurunuzu 2 ay öncesinden yapmanızda fayda var.

 

 • Maddi durumunuzu ve mal varlığınızı belgeleyen onaylı dökümanları konsolosluklara eksiksiz olarak sunmanız çok önemlidir. Sadece bu belgeler bile olumlu yanıt almanızın önünü ciddi oranda açacaktır. Her hükümette olduğu gibi Mısır hükümetide ne türde olursa olsun vize verdiği kişilerin ülkesine yük olmamasını istemektedir.

 

 • Genel kurallara tabi olarak biyometrik fotoğraflarınız Mısır vize başvurunuz sırasında getirmeniz zorunluluktur.

 

 • Mısır vize başvuruları elçilik ve konsolosluktan yapılsada bazı özel durumlarda sınır kapısındanda yapılabiliyor. 45 yaşın üzerindeki ve 17 yaşın altındaki türk vatandaşları direkt olarak sınır kapısında vize başvurusunda bulunup anlık yanıt alabilirler. Kişilerin çok özel engel durumları olmaması halinde kapıda Mısır vizesi almak normal vize sürecine katılmaktan çok daha kolaydır. Aynı zamanda bu ayrıcalığa sahip 45 yaşın üzerinde ve 17 yaşın altında kişiler Mısır Elçilikleri üzerinden vize başvurusunda bulunamaz ve sadece kapıda Mısır vizesi uygulamasıyla vize alabilirler.

Mısır Vizesi Başvuru Formu ve Mısır Vize Ücretleri

Güncel bilgilerin ve fiyatların seneden seneye değişmesi ihtimaliyle birilikte bulunduğumuz zaman diliminde başvuru ücretleri vize türüne göre değişmektedir.  En güncel vize ücretlerini ve gerekli belgeleri Mısır büyükelçiliklerinden öğrenmeniz en doğru yoldur. Şu anda bilinen Mısır vize ücretleri;

Tek Giriş Vize Ücreti : 105 TL

Çok Giriş Vize Ücreti : 110 TL

45 Yaş Üstü ve 17 Yaş Altı Kapıda Vize Ücreti : 15 Dolardır.

Yine vize türüne göre değişebilme ve Mısır Büyükelçiliklerinin ek belge isteme ihtima rağmen istenen standar belgeleri sıralayacak olursak ;

 • Mısır vizesi başvuru formu
 • Pasaportunuz Fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi
 • 2 Adet Biyometrik ve uluslararası kurallara uyacak şekilde fotoğraf. ( Mısır büyükelçiliklerinin fazladan fotoğraf isteme ihtimaline karşı 2’den fazla bulundurmanızda yarar var.)
 • Otel rezervasyonlarınız ve gidiş – dönüş bilet bilgileriniz

Mısır vize başvurularında istenen standart belgeler bunlar olmakla birlikte elçilik vize türüne ve kişisel durumunuza göre sizden ek belgeler talep edebilmektedir. Örneğin devlet kurumu çalışanları için çalıştıkları kurum tarafından kurallara uygun verilmiş izin belgesi, 18 yaşından küçük bireyler için sponsorların belgeleri veya şirket sahipleri için vergi levhalarının örnekleri gibi belgeler tamamen sizin başvuracağınız vize türüne ve sizin maddi ve kişisel durumunuza göre talep edilmektedir. Avrupa ülkelerine kıyasla Mısır vizesi almak çok daha kolaydır. Sizden istenen belgeleri yanlış beyanlarda bulunmadan bildirmeniz durumunda yüksek oranda olumlu yanıt alacağınızdan eminiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir