Mining İçin Ekran Kartı Tavsiyeleri

Mining için en iyi ekran kartı tavsiyelerini ele alacağımız bu yazımızda, öncelikle birkaç önemli şeyden bahsederek konuya giriş yapmamız daha doğru olur.
Yurtdışında mining alanında çalışmalar çok daha eskiye dayanırken, ülkemizde bu alana yatırımlar genellikle 2015 sonrasında gerçekleşmiş olup 2017-2018 yıllarına kadar yüksek ivmeli artışlarla devam etmiştir. İkinci el ekran kartları, Gtx 980, Gtx 1060 Ti gibi ekran kartları ve o zamanın daha birçok iyi ekran kartı mining için çok iyi bir şekilde kullanılıyordu. Hem en iyi ekran kartı fiyatları ucuz, hemde elektrik vb. maaliyetler uygun olduğu için yurtdışındaki birçok insandan daha avantajlı durumda kazım yapabiliyorduk.
Ancak madenciliğin iyice yayılması ve birçok kişinin kazım yapmaya başlamasıyla birlikte kazımlar dahada zorlaşmaya başladı.
Çünkü kripto para üretilirken, her yeni blok daha zor bir seviyeyle çözülmektedir. Bu durumda geçen yıl kullandığınız ekran kartının sıfırı dahi olsa, bu yıl aynı oranda bir kazım yapması maalesef mümkün değildir.
Böyle bir durumda da mining için kullanılabilecek yeni ve güçlü bir ekran kartı gerekmektedir. Dolayısıyla artık ikinci el ekran kartı kullanımı piyasadan kalktığı gibi, yeni çıkan ekran kartlarıda mining yapanlar tarafından hızla tüketilmektedir.

Tüm bu bilgiler bir yana, ülkemizde madenciliğin yavaşlamasına sebep olan en büyük neden 2017-2018 yıllarında, ülkemizdeki döviz kuru artışıyla beraber ekran kartı fiyatlarınında çok fazla artış göstermesidir. Bu durum ülkemizdeki madencilik alanını çok kötü etkilemiş ve bitcoin kazımlarını sekteye uğratmıştır. (Hatta, yurtdışında satılan en iyi ekran kartı modellerinin bazılarında Türkiye’de şuan stok bile bulamayabiliyoruz.)

Ancak son yıllarda, coinlerin artan parasal değerleri sayesinde mining için halen birçok kişi aktif olarak kazım yapmakta ve doğru seçimlerle para kazanmaktadır. Bizde elimizden geldiği kadar sizi bu konuda aydınlatmak ve kazım konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

mining için ekran kartı tavsiyeleri

Mining Yapılabilecek En İyi Ekran Kartları

Aşağıdaki liste bizim için mining yapılabilecek en iyi ekran kartı listesidir.

1.Ekran Kartı
Model : RTX 3080
Bellek : 10 GB
Kazım Gücü : Mh/s 98,4
Watt : 600

2.Ekran Kartı

Model : RTX 2080
Bellek : 8 GB
Kazım Gücü : Mh/s 41
Watt : 196

3.Ekran Kartı
Model : RTX 2060
Bellek : 6 GB
Kazım Gücü : Mh/s 27,28 (Overclock 35-37 civarı)
Watt : 120

4.Ekran Kartı
Model : MSI RX 580
Bellek : 8 GB
Kazım Gücü : Mh/s 32
Watt : 115

5.Ekran Kartı
Model : Gigabyte Rx 570
Bellek : 8 GB
Kazım Gücü : Mh/s 30
Watt : 80

6.Ekran Kartı
Model : RX 5600 XT
Bellek : 6 GB
Kazım Gücü : Mh/s 42 Mh
Watt : 150

7.Ekran Kartı
Model : Geforce GTX 1060
Bellek : 6 gb
Kazım Gücü : Mh/s 20
Watt : 90

Yukarıdaki mining için en çok kullanılan ekran kartları listelenmiştir. Kazım gücü yüksek olan, ancak listeye alınmayan birçok ekran kartı görebilirsiniz. Bunun başlıca sebebi ya fiyat olarak çok uçuk olmasındandır ya da çok fazla elektrik tüketimi yapmasından kaynaklıdır. Çünkü gelir elde etmenin yanı sıra giderinizide azaltmalısınız, diğer türlü kazandığınız parayla elektrik faturası ve ekran kartının ücretini çıkarmaya çalışırsınız.

Bu listede yer alan ekran kartlarının fiyatları sürekli değiştiği için şuan bir fiyat yazmak maalesef mümkün olmuyor. Fiyatlar her hafta, her ay değiştiği için seçiminizde sizi yanıltabilir.
Mining için en iyi ekran kartı seçimini yaparken önceliğiniz yukarıdaki verilerin karşısına ekran kartı fiyatlarını yazmanız. Ardından ekran kartı fiyatlarını 2x ya da 3x yaparak daha yüksek kazım gücüne sahip kartlardan daha mantıklı oluyor mu, ekran kartı giderleri daha az mı bunları analiz etmelisiniz.
Yukarıdaki bazı ekran kartlarında overlock ile çok daha fazla kazım gücüne ulaşabilirsiniz (örneğin RTX 3080 ile Mh/s 110 gibi) ancak bunun ekran kartının ömrünü azaltacağı bilmenizi isterim.
Mining hakkında en iyi ekran kartlarını sizlerle paylaştık, aklınıza takılan sorular olursa bu başlık altından tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Ayrıca mining dışında ekran kartı arıyorsanız ve tercih konusunda kararsızlık yaşıyorsanız syblog tarafından hazırlanan en iyi ekran kartları tavsiyelerinede göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir