Microgynon Doğum Kontrol Hapı ve Kullanımı

Sağlık alanında yakalanan hızlı gelişim ivmesi, modern insanoğlunun bu alandaki medikal ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasına yardımcı oluyor. Fizyolojik olarak ortaya çıkan sorunlardan ve ihtiyaçlardan, hastalıklara kadar pek çok farklı konuda ilaç sektörünün önemli gelişimi büyük bir fırsatlar sağlıyor. İnsanların fizyolojik olarak sorunlarını ortadan kaldırabilmeleri ve sağlıklı bir vücuda ya da piskolojiye sahip olabilmelerine yardımcı olacak farklı içeriklerde ve niteliklerde ilaçlar bulunuyor. Bu çerçevede de insanların toplum yaşantısı içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlarına yönelik olarak da geliştirilen özel ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçlar sayesinde sorunların daha rahat ve daha etkin bir şekilde giderilebilmesi sağlanabiliyor. Doğum kontrol hapları da bu sınıfta bulunan ilaçlardan birisidir. Microgynon ise doğum kontrol hapları arasında en etkilisi ve en çok tercih edilenlerinin başında geliyor. Microgynon isimli doğum kontrol hapı kadınlar açısından fazlasıyla etkili olan bir doğum kontrol hapı olarak kabul edilmektedir. Özellikle de modern yüzyıl dünyasında bayanların daha sağlıklı ve daha bilinçli bir cinsel yaşama sahip olabilmelerine yardımcı olur. Temel olarak kadınlar açısından hamileliği önler ve istenmeyen hamileliklerin meydana gelmesinin önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Dünyanın her yerinde etkili ve sağlıklı bir doğum kontrol amacı ile en fazla kullanılan doğum kontrol haplarının başında gelen Microgynon ilacı, kadın fizyolojisinde meydana gelen farklı ihtiyaç ve sorunlara yönelik olarak da yazılabilen ilaçlar arasında yer alır. Türkiye’ de de düşük seviyeli yan etkileri, başarılı sonuçları ve uygun fiyatları nedeni ile de doğum kontrol konusunda bayanlar tarafından en fazla tercih edilen ilaçların başında geliyor.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Bileşimi

Günümüzde dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de doğum kontrol alanında en yaygın şekilde kullanılan ilaçların başında gelen Microgynon etkin bir içeriğe sahiptir. Öncelikli olarak Microgynon ilacının etken maddesinin ‘Etinil Estradiol’ ve ‘Levonorjestrel’ olduğunun bilinmesi gerekmektedir. İçeriğinde yer alan bu etkin maddelere göre oranlar ise;

 • Etinil Estradiol için 0.03 mg,
 • Levonorjestrel için 0.15 mg,

Değerleri uygulanmaktadır. Bunun dışında Microgynon ilacının içeriğinde;

 • Laktoz monohidrat,
 • Mısır nişastası,
 • Povidon 25,
 • Talk,
 • Magnezyum stearat,
 • Sukroz,
 • Povidon 90,
 • Makragol 6000,
 • Kalsiyum karbonat,
 • Montanglikol mumu,
 • Sarı demir oksit,
 • Titanyum dioksit,
 • Gliserol,

Yer almaktadır. Bu etken maddeler ise yardımcı maddeler olarak kabul edilmektedir. Microgynon içeriğinde yer alan bu maddeler ile kadın fizyolojisinde gebeliğin önlenmesi ve bu sayede de istenmeyen gebelik halinin ortaya çıkışının engellenebilmesi mümkün olmaktadır. Bu konuda da dünyanın en etkili ve en başarılı ilaçlarının başında gelerek, oldukça yaygın şekilde kadınlar tarafından aktif cinsel yaşamlarına ilişkin olarak tercih edilmektedir.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Son derece başarılı sonuçlar sunan bir doğum kontrol hapı olan Microgynon ilacının düzenli olarak kullanımının gerçekleştirilmesi gerekir. Öyle ki uzmanlara göre Microgynon ilacının düzenli kullanımının her gün aynı saatte olması etkileri açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Her bir Microgynon doğum kontrol ilacı kutusu içerisinde toplamda 21 adet hap bulunmaktadır. İlk kullanım ile birlikte bayanların her gün aynı saatte düzenli olarak ve aksatmadan mutlaka Microgynon hapını bol su ile alması gerekir. Uzmanların tavsiyesine göre kadınların düzenli kullanacakları Microgynon ilacının ilk paketinin bitmesinden sonra 1 haftalık süreç içerisinde vücut açısından bir dinleme süreci tanınır. Yani 1 hafta boyunca ikinci pakete başlanmaz. Zaten Microgynon doğum kontrol hapını öneren uzman doktor tarafından kişilere bu konuya ilişkin en doğru programlama takvimi sunulacaktır.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Güçlü ve etkili bir doğum kontrol hapı olan Microgynon ilacının çeşitli yan etkileri de görülebilir. Buna göre Microgynon yan etkileri arasında nefes problemleri, boğaz bölgesinde şişme, karın ağrısı gibi etkiler görülebilir. Nadir olarak yüz, dudak ve dil bölgelerinde de şişlik görülebilir. Ayrıca ani kilo artışı, baş ağrıları, meme hassasiyetinin artışı ve buna eşlik edebilecek şiddetli ağrılar ve memelerde büyüme, ruh halinin depresif etki alması ve sık sık mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir. Ancak bu yan etkiler kadınların fizyolojik durumları ile doğrudan etkileşimli olduğundan farklı rahatsızlık belirtileri de olabileceğinden mutlaka uzman doktor denetiminde kullanımı tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir