Makale Örnekleri – Kısa – Bilimsel – Akademik Makaleler

Makaleler; herhangi bir fikri savunmak, bir konuyla ilgili bilgi vermek, gerçeği göstermek ve benzer amaçlar için yazılan yazılardır. Yazılış amacına göre farklı türde makaleler vardır. Bunların başında akademik ve bilimsel makaleler gelir. Yazımızın devamında makale nedir, özellikleri nelerdir, kısa makale örnekleri, bilimsel makale örnekleri ve akademik makale örnekleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Makale Nedir? Makale Özellikleri Nelerdir?

makale nedir

Makale; herhangi bir görüşü savunmak amacıyla kaleme alınan yazılardır. Genellikle konunun uzmanı tarafından yazılır. Öğretici yazılar olmalarından dolayı yazarların mutlaka tutarlı olmaları gerekir. Makale özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Belli bir plana göre yazılmalıdır.
  • Kullanılacak başlık hem konu ile ilgili olmalı hem de okuyacakların ilgisini çekmelidir.
  • Nesnel veriler kullanılmalı ve bunlara dayanılarak makale yazılmalıdır.
  • Temel hedef, okuyuculara bilgi vermek olmalıdır.
  • Toplumu ya da belli bir grubu doğru bilgiler vererek yönlendirmek ve aydınlatmak amaçlanır.
  • Makale yazılırken farklı edebi sanatlardan yararlanılabilir.
  • Makaleler kısa veya uzun olabilir. Bu noktada herhangi bir sınırlama söz konusu değildir.
  • Anlaşılır ve ciddi bir dil ile yazılır.
  • Verilen bilgilere ilişkin kanıtlar sunulmalıdır.

makale örnek

Makalelerin genel özellikleri bu şekildedir. Makalenin türüne göre farklı özelliklere de sahip olacağı unutulmamalıdır.

Örnek Makaleler


makale nedir

İnsanı umutları yaşatır. Umut kurmak, bir insan için ihtiyacı olan yaşama gücü demektir. Ne zaman ki, insanlar umutlarını yitirir, işte o zaman bu hayata karşı yenik düşerler. Bundan dolayı hiçbir zaman kaybedilmemelidir umut.

İnsan neden umuda sahiptir, hiç düşündünüz mü? Neden ümit etmek ona güç verir? Çünkü içinde bulunduğu durumdan kurtulmak ister, çaresiz olmadığını kendisine ispatlamak zorundadır. Eğer içinde ümidi kalmazsa, asla istediğini elde edemeyeceğini bilir ve artık hayalleri için çalışmaz, çırpınmaz, uğraşmaz. Bir anlamda hayata küser ve insanlardan uzaklaşır. İşte insan, o zaman ölür. Hem de daha toprağın içine girmeden.

Ümit etmek ve hayal kurmak, ikisi de insanı yaşatan unsurlardır. Eğer bir hayaliniz varsa onu elde edeceğinize inanın. Ümidiniz olsun, asla ümitsizliğe kapılmayın. Hayaliniz için savaşmaktan vazgeçmeyin. Bunu yaptığınızda yaşadığınızı hissedecek ve nasıl bir durumda olursanız olun, yaşamaktan zevk alacaksınız.

Kısa Makale Örnekleri


kısa makale örnekleri

Müzik aleti çalmak, dışarıdan bakıldığında çok kolay görünür. Ancak hiç de göründüğü gibi kolay bir iş değildir ve ciddi bir emek ister. Elinize aldığınız bir müzik aletini ilk defa çalmaya çalıştığınızda çıkan sesleri hatırlıyor musunuz? Ne kadar anlamsız ve rahatsız edici sesler olduğunu şimdi çok daha iyi fark edeceksiniz belki de. İşte hayatın içinde herhangi bir işi ilk defa yapmaya çalıştığınızda da durum böyledir. Bundan dolayı tecrübe, hayatın ahengini yakalamanıza yardımcı olur.

Tecrübe, herhangi bir işin daha önce yapılması olarak ifade edilebilir. Ancak bundan çok daha fazlası olduğuna emin olabilirsiniz. Tecrübe olmadan asla bu hayatta başarılı olamaz ve istediklerinizi elde edemezsiniz.

Uzun Makale Örnekleri


uzun makale örnekleri

İnternet kullanımı, insanların yaşamlarını kolaylaştıran bir işlemdir. Ancak internet üzerinde kontrolsüz bir kullanımın yarardan çok zarar getireceğinin bilinmesi gerekir. Özellikle çocukların kullanımında bu hususa dikkat edilmesi ve çocukların mutlak surette kontrollü bir şekilde internette zaman geçirmesine özen gösterilmelidir.

Çocuklar, belirli bir yaşa kadar internette tek başlarına zaman geçirmemelidir. Eğer buna dikkat edilmezse, gelişimleri için son derece zararlı ve tehlikeli olan içeriklere ulaşabilirler. Bütün bunlar ise çocuğun ciddi sorunlar yaşamasına neden olacaktır.

Bilimsel ve Akademik Makale Örnekleri

PRP tedavisi, yakın zamanda geliştirilen alternatif tedavilerden birisidir. Birçok alanda kullanılır ve benzer tedavi türlerine göre daha üstündür. Bu üstünlüğün temelinde ise kişinin kendi kanının kullanılması olduğu söylenebilir.

PRP tedavisi için kişinin kendisinden alınan kan santrifüj makinasında ayrıştırılır ve buradan bir plazma elde edilir. Daha sonra bu plazmaya vitamin ve mineral takviyesi yapılarak zenginleşmesi sağlanır. Ortaya çıkan plazma artık zenginleştirilmiş bir plazmadır. İşte söz konusu madde, tedavi edilecek noktaya enjekte edilir. Böylece ilgili bölgedeki sorunlar, çok daha hızlı bir şekilde giderilir ve iyileşme süreci hızlandırılmış olunur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir