Lol Ping Düşürme Yolları Nelerdir

LOL son zamanlarda popülerliğini arttırarak devam eden online oyunlar arasında yer almaktadır. İlk çıktığı zamandan beri oldukça fazla kullanıcı kitlesine sahip olmuş ve birçok kişi tarafından hala aktif bir şekilde oynanmaktadır. Online oyuncuların en çok dert yandığı konu ise Ping süreleri olmaktadır. Ping, kullanılan bilgisayar ile karşı sunucudaki bilgisayar arasında veri iletişiminin ne kadar hızlı sağlandığı ile alakalı olmaktadır. Ping süresi ne kadar yüksek olursa oyunun kalitesi o kadar düşük olmaktadır. Bu nedenle LOL ve benzeri online oyunlarda Ping sürelerinin düşük olması gereklidir. Aksi taktirde oyunda ‘’Lag’’ yani kasmalar ve donmalar meydana gelebilmektedir. Birçok kişi bu nedenle ‘’Lolping düşürme yılları nelerdir?’’ şeklinde arama yaparak daha kaliteli bir oyun deneyimi yaşamak istemektedir.

LOL Ping Düşürme Yolları Nelerdir?

Lol oyununda Ping düşürmek için öncelikle güzel ve hızlı bir internet bağlantısına aynı zamanda modeme sahip olmak gereklidir. Düşük hızlarda ve sorunlu internet bağlantılarında oldukça yüksek pingler görmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle öncelikle internet bağlantıları kontrol edilmeli ve en iyi seviyeye getirilmelidir.

İnternet bağlantısı ve modemde sorun yok ise aynı zamanda bağlantı hızı iyiyse pingi düşürmek için farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Lolping düşürme yöntemlerinden en çok kullanılanlardan bir tanesi de modem ara yüzünden ayar yapmaktır. Bunun için öncelikle internet adres çubuğundan modemin ara yüzüne bağlanmanız gereklidir. Sonrasında ise aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

  • Modemin ayarlarına giriş yaptıktan sonra buradan QoS yani trafik yönlendirici kısmını bulmanız gereklidir. Bulamaz iseniz internetten modem modelini yazarak arama yapabilirsiniz.
  • Bu kısma geldikten sonra ayarlardan ‘’Kullanıcı Tanımlı QoS Kuralları’’ açılmalıdır.
  • Belirtilen ayarlar açıldıktan sonra, aşağıdaki kısımda, kullanıcı belirtme kuralı listesinde yer alan hizmet adı kısmının altında ‘’Hizmet adını seçin’’ kutucuğuna tıklamanız gereklidir.
  • Bu kısımdan League of Legends (TCP) ve League of Legends (UDP) kısımlarını seçin. Bu seçimler yapıldıktan sonra, aktarılan sütunu boş bırakın, öncelik sütununu en yüksek değeri seçin. Bu işlemlerde en yüksek değer League of Legends(TCP) için 2099,5222:5223,8080,8393:8400 olmalıdır. League of Legends(UDP) için ise 5000:5500 değerleri kullanılmalıdır.

Bu işlemleri yaparken bazı modemlerde QoS kısmı olmayabilir veya bulunamayabilir. Bunun için alternatif olarak port yönlendirme kısmı da kullanılabilmektedir. Bunun için internet üzerinden araştırma yapılması gerekmektedir. Bu oyun için seçilen ve kullanılan modem markası ve modeli bu nedenle oldukça önemlidir. İnternet hızı ve kalitesi kadar modemde Ping konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu oyun ve diğer oyunlarda daha düşük pingler almak için, Asus DSL-n14u modeli önerilmektedir. Ayrıca anakart üzerinde kullanılan Ethernet kartınında kaliteli ve online oyunlara göre tasarlanmış olması bu tarz modemler ve internet hatlarından alınan bağlantının kalitesi ile çok daha iyi sonuçlar verebilmektedir.

Lolping düşürme yolları için yukarıdaki yöntemden ayrı olarak kaliteli bir internet ağı seçilmeli eğer var ise fiber internet kullanılmalıdır. Pinglerin karşılığı olarak milisaniye kullanılmaktadır. Yani bir oyunda 9ms pinginiz var ise bu, sizin bilgisayarınızın karşı sunucuya kodları 9 milisaniyede gönderdiği anlamına gelmektedir. Bu sayı ne kadar düşük olursa oyundaki deneyim ve zevk o kadar artış göstermektedir. Örnek verecek olursak Lol oyununda bir karakter ile savaşa girdiniz. Yüksek bir Ping değerine sahipsiniz. Bunun sonucunda ise sizin karaktere atmış olduğunuz skiller geç iletilecek ve karakter o süre zarfında yer değiştireceğinden siz vurmuş olarak gözükseniz bile bu skil karaktere işlemeyecektir. Böylelikle oyunda kasma ve lag denilen durum oluşacaktır. Bölgede altyapı iyi ise kesinlikle fiber internet ve buna uygun modem kullanılmalıdır. Bu şekilde internet hattından kaynaklanan ping sorunları kesinlikle minimum seviyeye kadar düşürülmüş olacaktır. Buna ek olarak online oyunlar için tasarlanmış anakartlar bulunmaktadır. Bu anakartlar üzerinde Ethernet kartları oldukça kaliteli bir şekilde üretilmekte olduğundan iyi bir internet bağlantısı ile alınabilecek en iyi verimi kullanıcıya sunmaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı Ping değerinin en düşük seviyede olması istenmektedir. Lol oyuncuları oldukça fazla olduğundan ve tamamen online bir oyun olduğundan dolayı birçok zaman Ping sorunları ile karşılaşabilmektedir. Bu yöntemler ile Lolping düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir