Kuruma İbraz Ne Demek?

Kuruma ibraz hukuki bir terimdir. Kurum sizin başvuru yaptığınız yere göre değişir. Belki bir belediye, belki bir mahkeme, belki de bir devlet dairesi… hemen her yer olabilir. İbraz; ortaya koyma, çıkarma, beyaz etme anlamına gelir. Kuruma ibrazı kısaca özetlememiz gerekirse “başvurduğunuz yerin sizden istediği belge” olarak tanımlayabiliriz.

Kuruma Neyi İbraz Edebiliriz?

Kuruma ibraz etmek zorunda olduğunuz evrakı mutlaka size bildireceklerdir. Ticari faaliyet sunan işletme sahipleri bu kelime ile fazlası ile aşina bir durumda. Tarafların arasında herhangi bir anlaşmazlık oluşması durumunda mahkeme tarafından “kuruma ibrazı gerekli” yazısı gelebilir. Böyle bir durumda tüm evrakları, ticari kayıtları, muhasebesel dokümanları toplayıp onlara sunması gerekli. Bu dokümanlar bir delil niteliği taşır. Sunulan bütün evraklar, belgeler kapsamlı bir şekilde incelenir ve daha sonra çıkan sonuç taraflara tebliğ edilir.

Ya da kişisel bir örneklendirmeden gidelim. Bir iş başvurusu yapmışınız ve üniversite mezunu olduğunuzu bildirmişinizdir. Başvurduğunuz yer, bu belgeyi sizden isteyebilir. Çünkü bunu gerçekten mezun olduğunuzun kanıtı olarak görecektir. O zaman sizlere “Lütfen diplomanızı ibraz ediniz” bildirisi sunabilir. Böyle bir durumda diplomanızı ya da geçici mezuniyet belgenizi alıp ilgi kuruma iletmeniz gereklidir.

Kuruma İbrazda İzlenebilecek Yöntemler

Kuruma İbraz Ne Demek

Şunu hiçbir zaman unutmayın ki vermiş olduğunuz evrak, farklı bir günde farklı bir gerekçe ile başka bir kurumdan talep edebilir. İş örneğinden yola çıkacak olursa, siz diplomanızı istedi diye diplomanızın aslını onlara verirseniz kaybolma ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle öncelikli olarak fotokopisini teklif edin. Evrak üzerinde sahtecilik ihtimali nedeni ile kurum bunu kabul etmeyip, “Aslı gibidir” mühürü isteyebilir. Böyle bir durumda çalacağınız kapı noter olacaktır. Diplomanızın aslını ve fotokopisini alarak notere gitmeniz gerekiyor. Noter aslı ve fotokopisini inceledikten sonra, Fotokopisinin üzerine “Aslı gibidir” mühürü vurarak bunu kendilerinin incelediğini ve evrakta herhangi bir sahtecilik bulunmadığını beyan eder. Tabi ki bunu yaptıktan sonra da sizden bir ücret talebi olur. Bu mühür tüm kurumlarca kabul edilir, resmi bir olaydır. Eğer illaki aslını isterlerse ÖRN: Mahkeme gibi… Böyle bir durumda da evrakınızın peşine düşmeniz gerekli. Unutup, orada bırakmamalısınız. Devamlı sorup, soruşturmalısınız.

Kuruma İbraz Ederken Nelerle Karşılaşabilirim, Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Kuruma ibraz aşamasında karşınıza çıkabilecek farklı bir detay da İbraz Tarihi. Sizden istemiş olduğu evrakı X tarihine kadar getirmeniz istenecektir. Sonuçta istediği şeyi siz 2 sene sonra da götürebilirsiniz. Bu nedenle sürüncemeyi ortadan kaldırmak için makul net bir tarih bildirirler. Temin edilmesi zor bir evrak için “2 saat sonra getir” cümlesi ile karşı karşıya kalmazsınız.

Kuruma ibrazda dürüst olun. Eğer olmayan bir şeyi beyan ederseniz, karşı taraf bunun ispatını istediğinde çaresiz kalırsınız. Bu nedenle ispatlayabileceğiniz, karşılığı olan durumları iletin ki evrak talebi oluştuğu zaman temin edip onlara sunabilesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir