Kuran Okumaya Başlamadan Önce Okunacak Olan Dua

Şüphesiz alemlerin Rabbi olan Allah’ın indirdiği yüce kitap Kuran-ı Kerim’e müminler olarak iman etmiş bulunmaktayız. Allah-u Tealâ indirdiği bu kitabı okumamızı bizlere öğütlemiştir. Aynı şekilde kainatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı insan Peygamberimiz (s.a.v.)’de bizlere namaz ve Kuran’ı emanet bırakmıştır. Şüphesiz her müslümanın Kuran okumak vazifelerinden bir tanesidir. Kuran okumaya başlanmadan öncesinde okunacak olan bir dua bulunmaktadır. Kişi Kuran okumak istediğinde bu duayı okumakta zorunlu değildir. Fakat bu duayı okuması halinde kendisine okuyacağı Kuran ayetlerinden her bir harf için elli bin sevap yazıldığı rivayet edilmiştir. Oldukça fazla günahla yoğurulan ahir zaman insanları olarak İslam’ın kolaylıklarından faydalanmak gerektiğini bilmeliyiz. Bundan dolayı eğer vaktimiz ve imkanımız el veriyor ise mutlaka Kuran okumaya başlamadan öncesinde bu duayı okumalıyız. İşte bu duanın Arapça alfabe ile yazılmış olan kısmı şu şekildedir;

Bu duanın Türkçe anlamı ise özetle şu şekildedir;

Duanın içerisinde Kuran-ı Kerim’in Allah tarafından indirildiği, hak olduğu ve kıyamete kadar korunacağının bilindiği söylenmektedir. Allah’tan Kuran’ın kişinin hayatının her noktasında çözümleyici güç olması istenmektedir. Yaşantı boyunca kişinin Kuran’dan kopmaması için Allah yalvarılmaktadır. Kuran’ı okuyup üşengeçlik göstermemek için Allah’a sığınıldığı ifade edilmektedir.Bu duayı okuyan kişi Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e komşu olabilmeyi ve cennete girebilmeyi Allah’tan istemektedir. Kişi bu dua ile tevbelerinin kabul edilmesini istemekte ve af dilemektedir. Peygamberimize yakışan bir ümmet gibi hayatını sürdürmeyi dilemektedir. Bu okuyacağı Kuran’ı Allah’ın rızası için okuduğunu belirtmekte ve Allah’a sığınmaktadır. Allah’a salih bir müslüman olarak kavuşmak için bu Kuran’ı okuduğunu bu duayı okuyan kişi belirtmektedir.

Şüphesiz Allah bizler için pek çok kolaylıklar sağlamıştır. İşte bu kolaylıklardan bir taneside Kuran okumaya başlamadan önce okunan bu duadır. Bu dua sayesinde mümin okuyacağı her harf için elli bin sevap kazanır. Günahlarına karşılık sevap defterini doldurmasında yardımcı olur. Yüce Rabbimiz bizleri cennetine alabilmek için her türlü kolaylığı sağlar iken biz müslümanların bu kolaylıkları öğrenmeyerek üşengeçlik göstermesi doğru mudur? Mutlaka Rabbimizin bize sunduğu bu kolaylıktan istifade etmeli ve ahir zaman içinde günahlarla dolan defterlerimize sevaplarımızı yazdırmalıyız .

Peygamber Efendimiz her harfin elli bin sevap getirdiği konusuyla ilgili olarak Kuran okuyan kişinin öncesinde bu duayı okumasıyla böyle bir sevaba nail olacağını söylediği bizlere aktarılmaktadır. Bize aktarılan kaynaklar ile Peygamberimiz (s.a.v.)’in böyle bir bilgiyi bizlere ilettiğine itimat ediyoruz. Her halükarda mümin bir kimsenin Kuran okumaya başlamadan önce böyle bir dua etmesi Allah gözünde oldukça sevimli olacaktır .

Kişi Kuran okumak istediğinde öncelikle abdestini almalıdır. İster Kuran’ı ayakta okuyacak olsun isterse otururken okuyacak olsun Kuran’a saygı göstererek tevazu içinde mütevazi bir duruş sergilemesi daha iyidir. Kıbleye dönülmesi Kuran okunurken daha iyi olacaktır. Bu yüzden Kuran okunacaksa evin veya mekanın sahibi kim ise kendisine kıblenin yönü sorulmalı ve yüz kıbleye dönülmelidir. Kuran bir edep ve adap içinde okunmalı, sözlerin Allah tarafından söylendiğinin bilincinde olarak gerekli saygı gösterilmelidir. Bunun aksi hallerde yapılan saygısızlığın Allah’a olacağının bilincinde olmalıdır. Rabbim bizleri ilk ayet-i kerim olan “İkra” ile şereflendirsin. Bizleri sık sık Kuran okuyan kimselerden eylesin. Okumanın ne kadar önemli olduğunu anlayan kimselerden eylesin. Rabbimiz bizi Kuran okumadan öncesinde mutlaka dua ederek daha fazla sevap kazanmayı başaran ve kendisine sevimli görünen kullardan eylesin .

Hasbinallah ve niemel vekil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir