Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Vatandaşlar konut ihtiyacı ortaya çıktığında genellikle bankaların konut kredilerine başvururlar. Geçmiş yıllarda oldukça yüksek faiz oranlarına sahip olan konut kredisi 2020 yılında ise oldukça düşüktür. Bu yazımızda konut kredisi faiz oranları, konut kredisi nasıl alınır ve hangi bankalar konut kredisi verir vb. gibi konular hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019
Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Konut kredisi ile ev almak isteyenlere bankalar bazı dönemlerde çok uygun kampanyalar sunmaktadır. Bu kampanyalardan haberdar olmak için de yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Konut Kredisi Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

Tüm bankalar kredi sunarken çeşitli kurallar ve şartlar müşterilerine sunarlar. Bir bankadan kolaylıkla kredi alabilmek için öncelikle kredi puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Konut kredisi söz konusu olduğu zaman kredi puanının yüksek olması da genellikle yeterli değildir. Krediyi talep eden kişi aynı zamanda belirli bir miktar gelire sahip olmak zorundadır. Bu geliri de belgeleyerek bankaya sunmak ve kanıtlamak zorundadır. Bütün bu şartların sağlanamaması durumunda ise kredi başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019
Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Ayrıca konut kredisi almadan önce tüm bankaların faiz oranlarını da karşılaştırmanız sizin yararınıza olacaktır. Hangi banka hangi dönemde ne kadar faiz uyguluyor ve vadelere göre faiz farklılığı var mı vb. gibi sorulara cevap bulduğunuzda size en uygun krediyi seçme şansına sahip olabilirsiniz.

Bütün bankaları karşılaştırıp size en uygun olan bankayı seçtikten sonra ise şubeye giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Şubedeki görevliler size gerekli olan evrakları talep edecekler ve bir süre bildirecekler. Şubeye gitmeden SMS ile veya internet bankacılığı üzerinden kredi alan bankalar da bulunmaktadır ancak konut kredilerinde tutar yüksek olduğu için yüz yüze iken kredi talep etmek daha mantıklı olacaktır.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Konut kredisi için genellikle en uygun faiz oranlarını özel sektöre dâhil olmayan kamu bankaları sunar ancak özel bankalar da müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla çeşitli dönemlerde faizleri düşürerek daha cazip hale getirebilirler. Bu yüzden başvuru kararı aldığınız anda hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını öğrenmeniz kesinlikle şarttır.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019
Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Bu bilgiler dışında bazı bankalar da çeşitli inşaat şirketleri ile anlaşmalıdır ve bu şirketlerden konut almanız durumunda daha uygun faiz oranları sunarlar.

Konut kredi tutarını 100.000 TL üzerinden düşünürsek ve 120 ay vade olarak ele alırsak faiz oranları ING Bank için %1.89,
Yapı Kredi için %1.99,
Garanti Bankası için %2.03,
Vakıfbank için %1.97,
Ziraat Bankası için %1.98,
Halkbank için %1.99,
Türkiye İş Bankası için %2.30,
Kuveyt Türk Bankası için %1.94,
Akbank için %2.01,
Deniz Bank için %2.29,
Burgan Bank için %2.29,
Odeabank için %2.55,
TEB için %2.58 olarak belirlenmiştir.

Tüm bankaların anlık konut kredisi faizlerini öğrenmek için ise müşteri temsilcilerine veya internet sitesine bağlanmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir